Inżynieria materiałowa - dziedzina rozwojowa

Inżynieria materiałowa - dziedzina rozwojowa

Dawno już skończyły się czasy, kiedy inżynieria dzieliła się na budowlaną, dróg i mostów oraz budowy maszyn. Dzisiaj, wraz z rozwijającym się w szalonym tempie przemysłem, rozwijają się również dziedziny inżynierii, które stawiają na coraz bardziej wyspecjalizowane sprzęty, na coraz bieglejszych w swych branżach ludzi i coraz bardziej innowacyjne pomysły. Nie inaczej jest w przypadku inżynierii materiałowej, dotychczas uważanej za „nieślubne dziecko” chemii, biologii i fizyki.

Inżynieria materiałowa – czy to dziedzina naukowa?

Zdecydowanie tak. Inżynieria materiałowa jest dziedziną techniki i nauki, ale warto podkreślić, że ma ona wybitnie interdyscyplinarny charakter. Dzieje się tak dlatego, że w swym zakresie łączy ona zarówno elementy fizyki chemii, biologii, a także matematyki. Innowacyjny charakter wynalazków z końca ubiegłego wieku był dobitnym dowodem na to, że lwia ich część mogła powstać jedynie dlatego, że użyto do nich zupełnie nowych materiałów. Gwałtowny progres inżynierii materiałowej spowodował, że na dzień dzisiejszy istnieje wiele materiałów, które umożliwiają konstruowanie maszyn pracujących w warunkach niemalże ekstremalnych. Co więcej, niektóre z tych materiałów pozwalają na dokonywanie zapisów i transferu wielkich ilości danych, a inne z kolei stanowią biomateriały, które z powodzeniem zastępują „wyeksploatowane” ludzkie narządy.

Przymioty użytkowe każdego urządzenia, przedmiotu czy przyrządu, którymi posługują się ludzie są w całkowitym stopniu zależne od materiału, z jakiego są wykonane. Z kolei właściwości materiałów są uzależnione od struktury, czyli innymi słowy budowy materiału, która to struktura kształtuje się w procesie wytwarzania. Inżynieria materiałowa ma zatem za zadanie nie tylko wyjaśniać przebieg procesów, ale również wpływać na ich udoskonalanie, dostosowywanie do nowych wymogów i poszukiwanie nowych rozwiązań, które będą nie tylko znacznie bardziej ekonomiczne i efektywne, ale również bardziej przyjazne środowisku.

I właśnie owa innowacyjność sprawia, że inżynierii materiałowej nie wolno pominąć, kiedy mowa jest o interdyscyplinarnych dziedzinach nauki. Jej rozwój i istnienie jest bowiem ściśle powiązane z nowoczesnym myśleniem jej specjalistów oraz ich niezmordowanego poszukiwania coraz to nowych rozwiązań. Nauka ta jest zatem wymarzoną dziedziną dla ludzi o rozległej wyobraźni, o osobowości wynalazcy, który nie godzi się na ostateczne rozwiązania, ale wciąż szuka nowych możliwości, zaś stagnacja jest mu całkowicie obca.

Naukowość inżynierii materiałowej może być zatem przyrównana do naukowości dziedzin z początku wieku XX – wprowadza na rynek zupełnie nowe urządzenia, graniczące niekiedy z science fiction, oswaja człowieka z początków XXI wieku z innowacyjnością dalszych wieków. Ale przecież to, co wczoraj było zupełnie nowe, dzisiaj jest tradycyjne, a jutro wręcz przestarzałe. Można więc powiedzieć, że inżynieria materiałowa umożliwia nam przeniesienie się w technologiczną przyszłość.

    Anna2012 03.10.2012 o 11:02

    doskonały art - warto zastanowić się nad tym, czy nie studiować kierunku, którego absolwenci będą za moment rozchwytywani przez wiele zakładów pracy

Tagi: inżynieria materiałowa,

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty