Automatyka i robotyka - praca i studia

Szybko rozwijający się przemysł nie może być rozważany w oderwaniu od progresu, jaki następuje w dziedzinie technologii. Niestety, wciąż jeszcze na palcach jednej ręki można wyliczyć kierunki studiów, które przygotowywałyby przyszłych specjalistów zarówno do obsługi nowoczesnych technologii jak i ich kreowania. Z pewnością jednakże kierunkiem, który doskonale edukuje w tym kierunku, jest Automatyka i Robotyka.

Sylwetka absolwenta Automatyki i Robotyki

Ukończywszy kierunek Automatyka i Robotyka, absolwent może projektować, eksploatować oraz uruchamiać systemy automatyki, a także instalować i serwisować zautomatyzowane stanowiska produkcyjne, zwłaszcza te, które posiadają roboty przemysłowe w branżach takich jak lotnictwo, elektronika, produkcja maszyn czy przemysł samochodowy. Ponadto, specjalista Automatyki i Robotyki posiada kwalifikacje do użytkowania sprzętu komputerowego, programowania i sprzęgania urządzeń zewnętrznych.

Dlaczego warto studiować Automatykę i Robotykę?

Zatem, czy warto studiować Automatykę i Robotykę? Jak czytamy w „Streszczeniu raportu o zapotrzebowaniu gospodarki na absolwentów szkół wyższych kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych”, zdecydowanie warto. Kierunek Automatyka i Robotyka jest jednym z tak zwanych „kierunków zamawianych” w programie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Warto również wspomnieć, że program ten zakłada bardzo wysokie stypendia motywacyjne dla osób zdecydowanych na studiowanie AiR.

Innym powodem, dla którego warto studiować Automatykę i Robotykę jest to, że pod koniec studiów istnieje możliwość wyboru pomiędzy dwoma specjalnościami, a mianowicie pomiędzy automatyzacją maszyn i procesów technologicznych oraz systemów mikroprocesowych. Są to zagadnienia interesujące z wielu powodów. Najważniejszym jest chyba taki, że są to dziedziny w których jest znaczące pole do rozwoju i innowacji. Oznacza to, że studenci AiR są na najlepszej drodze do zostania wynalazcami.

Ważną częścią programu tego kierunku jest to, że wykładane są na nim przedmioty ścisłe, ale w powiązaniu z nowoczesnymi technologiami, a oprócz przedmiotów kierunkowych, student ma szansę zdobyć wiedzę z zakresu przedmiotów ogólnotechnicznych i praktyki przemysłowej.

Automatyki i Robotyka - praca

Na rynku pracy krąży pogłoska, że absolwenci tego kierunku nie będą zmuszeni szukać pracy, ponieważ to ona będzie szukać ich. Na ile jest w tym powiedzeniu prawdy, pokaże czas, ale już dzisiaj można powiedzieć, że osoby kończące Automatykę i Robotykę znajdą zatrudnienie w wielu dziedzinach gospodarki, gdzie produkcja czy też usługi są oparte przede wszystkim na systemach robotyki czy automatyki, a także tam, gdzie niezbędne są umiejętności programowania mikroprocesorów oraz chipów. Co więcej, osoby kończące Automatykę i Robotykę będą mogły starać się o pracę w laboratoriach i ośrodkach badawczych a także placówkach, gdzie wdrażane są najnowsze technologie.

Wydaje się zatem, że bycie „automatykiem i robotykiem” ma same zalety, bo zarówno same studia mogą implikować rozwój osobisty, jak i perspektywy późniejszego zarobkowania również są obiecujące. Dlaczego zatem przyszli studenci nie pchają się tam drzwiami i oknami?

  Anna2012 03.10.2012 o 11:13

  automatyk znajdzie pracę wszędzie - w hucie, elektrowni, kopalni, firmie produkcyjnej, wszędzie tam gdzie działają maszyny i od nich zależy sukces wykonawstwa

  ITAUT89 25.10.2014 o 00:20

  Sam jestem po Automatyce i Robotyce(PW) Praca dla inżynierów jest. Patrząc na to jacy ludzie przychodzą, Politechnika musiałaby chyba ich zabić, żeby jej nie znaleźli. Ile jednak uczelnia daje? A no malo. Bardzo ogólna i teoretyczna wiedza. Na koniec dnia po Automatyce kończy się jako teoretyk. Przychodzi się do pracy niemal nic nie umiejąc w praktyce, znając świetnie teorię sterowania mechanikę itp, ale za to pracodawca nie zapłaci, bo nie ma on z tej wiedzy korzyści przekładających się bezpośrednio na jego dochód. Wielu ludzi konstruowalo swoje roboty na studiach udzielali się w kółkach na koniec dnia jednak ich umiejetności są marnowane przez smutną Polską rzeczywistość. W Polsce przemysł cienko przędzie (Automatyka) a Robotyka to fajna zabawa, ale gospodarka nie wykorzystuje umiejętności tych ludzi dostaja najczęsciej nudna pracę w utrzymaniu ruchu, bądź przekwalifikowuja się na programistów, którzy to w Polsce maja się bardzo dobrze. Tak więc znajdują pracę, ale tak zdolni ludzie(z jakimi studiowałem) znaleźliby dużo lepiej płatną pracę zajmując się programowaniem.

  slabeplecy 06.11.2017 o 18:11

  wszędzie potrzeba 5 lat doświadczenia, bez pleców po air można znaleźćpracę przy zbiorach ogórków

Podobne artykuły

« Inżynieria materiałowa - dziedzina rozwojowaInżynier budownictwa - zawód wart uwagi »

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji: