Płyty stropowe - Encyklopedia budownictwa
Płyty stropowe należy rozumieć nie tylko w kategoriach elementu obiektu, który ma określone zadania konstrukcyjne, ale również jako część, na której spoczywa cała „odpowiedzialność” za stabilność budynku, jego elastyczność oraz odporność na działania czynników zewnętrznych. Dbałość o wysoką jakość płyt stropowych jest zatem nie tylko dowodem na myślenia „przyszłościowe”, ale też na świadomość istnienia potencjalnych zagrożeń, z jakimi będzie się musiał „zmierzyć” obiekt w czasie swojego istnienia. A o tym, że takowe się pojawią, można być pewnym już w chwili wylewania fundamentów.
Ogólnie o płytach stropowych
Płyty stropowe mają za zadanie przenosić obciążenia pionowe na belki, natomiast obciążenia poziome na pionowe stężenia obiektu. Oprócz tego, płyty stropowe mają za zadanie stanowić przegrody ogniowe oraz akustyczne dla kolejnych kondygnacji.
Wymagania
Płyty stropowe z powodu obciążenia a także dlatego, że stanowią główne zabezpieczenie w obiekcie są obwarowane pewnymi wymaganiami, do których należą między innymi:
- muszą być w miarę lekkie, ażeby szkielet budynku nie był za bardzo obciążony,
- muszą być proste do zamontowania,
- muszą być tak skonstruowane, aby nie być wrażliwym na oddziaływanie czynników zewnętrznych, szczególnie atmosferycznych,
- muszą być skonstruowane tak, ażeby ograniczyć do niezbędnego minimum wszelkie prace wykończeniowe.
Najlepiej powyższe wymagania są spełniane przez płyty betonowe zespolone, ale pod warunkiem, że posiadają one właściwie wyprofilowane blachy stalowe. W taki sposób są również projektowane stropy, w przypadku których to blacha stanowi element nośny, natomiast beton jest tylko wypełniaczem. Drugim typem są stropy, w przypadku których blacha jest „traconym deskowaniem” w odniesieniu do płyty żelbetowej.
Wraz z płytami betonowanymi na blachach używane są także płyty żelbetowe częściowo prefabrykowane czyli zespolone na potrzeby konkretnego budynku oraz monolityczne, czyli stanowiące jednolitą całość.
Bezpieczeństwo budynku
Jak wspomniano na początku, płyta stropowa to nie tylko element konstrukcyjny obiektu, ale również swoiste „zabezpieczenie” budynku i uczynienie go stabilnym. Kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia w miejscach, które z geologicznego punktu widzenia są narażone na wstrząsy, trzęsienia ziemi czy też niestabilność gleby. Powszechnie wiadomo, że budynek „pracuje”, czyli osiada w gruncie jeszcze przez wiele lat od momentu, w którym zaczyna się w nim mieszkać lub pracować, ale aktywność tę można nieco „załagodzić” poprzez zastosowanie wysokiej jakości płyt stropowych. Dzięki temu budynek nie będzie osiadał gwałtownie, co wpłynie korzystnie na jego stabilność oraz na estetykę, ponieważ wyeliminuje się ryzyko pękania ścian pod warstwą gipsu, co przejawia się nieestetycznymi rysami na już ścianach.
Anna2012 03.10.2012 o 10:59
w końcu wiem, o co chodzi z tymi stropami:-) samo sformułowanie, że budynek "pracuje" brzmi świetnie:-)