Projektowanie płyt stropowych - Encyklopedia budownictwa
Proces projektowania jest wstępnym działaniem, mającym na celu nadanie fizycznego charakteru pomysłowi. W tejże procedurze ważny jest nie tylko sam zamysł, ale również jakość materiałów, jakich się użyje do osiągnięcia zamierzonego celu.
W przypadku projektowania płyt zespolonych przede wszystkim na proces ich powstawania wpływa fakt, z jakiego materiału zostały one wykonane. Jest to ważne z powodu właściwości poszczególnych materiałów w odniesieniu do zadań, jakie muszą wypełniać w całości funkcjonowania obiektu budowlanego. Zadaniem płyt jest bowiem nie tylko nadawanie stabilności poszczególnym kondygnacjom budynku, ale również zapewnienie sprężystości całego budynku. Sprężystość ta jest ważna z powodu występowania czynników zewnętrznych, wobec których zbyt „twarda” konstrukcja może być „bezwładna" i ulegać korozjom.
Ogólne zasady projektowania płyt
Płyty zespolone z profilowanymi blachami stalowymi są używane do konstrukcji, w jakich najczęściej spotyka się obciążenia o charakterze statycznym.
Trzeba zatem dopilnować, aby blachy profilowane w zespolonych płytach były we właściwy sposób dostosowane do połączenia ich z betonem, a także umożliwiały bezpieczne przenoszenie sił, które ścinają się na połączeniu tych dwóch materiałów.
Grubość płyty
Pełna grubość płyty zespolonej nie może być mniejsza aniżeli 80 milimetrów. Z kolei grubość warstwy betonu, która znajduje się ponad górną płaszczyzną żeber nie powinna być mniejsza aniżeli 40 milimetrów. W sytuacji, gdy dana płyta znajduje się w trakcie pracy z belką, z jaką jest zespolona albo gdy jest używana w charakterze tarczy, to wtedy pełna grubość musi być większa albo równa 90 milimetrów.
Stosunek zbrojenia płyty zespolonej do jej grubości nie może być mniejszy niż 0,2 procenta. Charakterystyczne rozmiary płyt z danymi blachami profilowanymi można podzielić na dwa rodzaje. Jest to blacha o profilu rozwartym oraz blacha o profilu wklęsłym. Różnią się one właśnie ową grubością z uwagi na jakość i cechy charakterystyczne materiałów z jakich są one wykonane.
Długość oparcia
Długość w przypadku oparcia dla płyt zespolonych na betonie oraz na stali nie może być mniejsza aniżeli 75 milimetrów, przy jednoczesnej długości oparcia blachy profilowanej nie mniejszej niż 50 milimetrów. W sytuacji, gdy mowa jest o płytach zespolonych, których budowa jest oparta na materiałach innych niż blacha czy beton, ich wartości należy odpowiednio zwiększyć do 100 milimetrów bądź też 70 milimetrów.
Dbałość o wysoką jakość płyt zespolonych jest jednocześnie dbałością o bezpieczeństwo całości budynku. Dołożenie wszelkich starań, aby płyty były nie tylko dobrej jakości, ale również by spełniały wszelkie normy jest równocześnie zadbaniem o stabilność budynku, jego trwałość. To z kolei ma wpływ na funkcjonowanie całego budynku, stopień jego elastyczności i odporności na wpływy czynników zewnętrznych.