Stal zbrojeniowa - Encyklopedia budownictwa
Poniższym artykułem rozpoczynamy nowy cykl pod tytułem "Encyklopedia budownictwa". Mamy nadzieję, że trafi on w potrzeby praktyktów i specjalistów branży. Jednocześnie zapraszamy do dzielenia się swoimi uwagami w komentarzach pod artykułem.
Na początek - stal zbrojeniowa. Zapraszamy do lektury!
Jak hartowała się stal?
Stal zbrojeniowa jest produkowana przez zakłady przetwórstwa hutniczego oraz huty. Z reguły ma ona postać prętów żebrowanych lub gładkich, a także drutu w krążkach oraz siatki składającej się z drutów. W przypadku zakładów wyspecjalizowanych w przetwórstwie stali można również uzyskać przestrzenne i płaskie konstrukcje zbrojeniowe.
Wyraźny progres w sposobie uzyskiwania wyrobów stalowych do zbrojenia betonu był jednakże nastawiony głównie na zwiększenie wytrzymałości oraz badanie granic plastyczności. Istotną stroną tego postępu była jednakże dbałość o zachowanie spajalności i plastyczności. Dziś, dzięki silnie unowocześnionej technologii walcowania, można uzyskać nie tylko określony kształt czy wymiar wyrobu hutniczego, ale również zachować niezwykle precyzyjny wymiar i dokładność wyrobu.
Tradycja a nowoczesność
Technologia tradycyjna uzyskiwania walcówki lub prętów zbrojeniowych opiera się głównie na walcowaniu na gorąco a potem chłodzeniu w sposób naturalny. Pewnym novum w tej kwestii jest jednakże zastosowanie nieco innych metod, do których należy chociażby:
· walcowanie prętów ze stali mikroskopowych z temperaturą regulowaną
· wzmacnianie na zimno prętów dzięki ich skręcaniu, nagniataniu lub rozciąganiu ożebrowania
· obróbka termiczna natychmiast po walcowaniu, którą realizuje się stosując Thermex, Termocoil albo Tempcore czyli odmiany umacniania cieplnego.
Grupy gatunkowe stali zbrojeniowej
Podstawowy podział stali z uwagi na grupy gatunkowe rozróżnia pięć typów stali zbrojeniowej. Jest to:
· stal niestopowa i niskostopowa bez dodatkowej obróbki
· stal mikroskopowa o podwyższonej granicy plastyczności
· stal umacniana cieplnie o wysokiej granicy plastyczności
· stal umacniana na zimno
· pręty o szczególnych właściwościach do zbrojenia betonu
Normy polskie na stal zbrojeniową
Na dzień dzisiejszy, w Polsce właściwości walcówki oraz prętów do zbrojenia betonu są definiowane poprzez normy prawne „Walcówka i pręty stalowe do zbrojenia betonu” a także poprzez normę, czyli „Stal do zbrojenia betonu”, składająca się z dwóch części oraz aneksu – część I – „Pręty gładkie”, część II – „Pręty żebrowane”, aneks „Dodatkowe wymagania stosowane w kraju”.
W pierwszej z wymienionych norm, wedle prawa mieszczą się pręty gładkie i żebrowane oraz walcówki w klasach:
· A-0, R min 220 MPa;
· A-I, R min 240 MPa;
· A-II, R min 355 MPa;
· A-III, R min 410 MPa;
· A-IIIN R Min 490 MPa.
Należy również pamiętać, że każda klasa prętów posiada tylko sobie przypisany gatunek stali. O składzie chemicznym danego gatunku decydują dane zawarte w normie prawnej.
Wyżej wymienione normy prawne oraz sposoby uzyskiwania stali zbrojeniowej można dziś uznać za tradycyjne, ponieważ zarówno w jednej jak i w drugiej kwestii co jakiś czas pojawiają się zmiany i udoskonalenia. Unowocześnienia w kwestii uzyskiwania stali pociągają za sobą przecież i zmiany w normach prawnych, a zatem są zarzewiem dyskusji nad unormowaniem kolejnych wynalazków.
Zainteresował Ciebie powyższy artykuł? Chcesz na ten temat podyskutować? Zapraszamy do komentowania!