Inżynier środowiska

Problem ochrony przyrody od dłuższego czasu nie jest już kwestią spędzającą tylko ekologom sen z powiek. To już globalne zagadnienie, z którym coraz poważniej podejmują walkę kolejne rządy państw rozwiniętych. Wynika to nie tylko z troski o pokolenia dzisiejsze, ale również o to, w jakim świecie będą żyć pokolenia następne. Jak w tym wszystkim odnajduje się zawód inżyniera środowiska? Ile jest w nim zielonego ekologa, a ile skupionego na kwestiach technicznych konstruktora?

Przedmiot działania inżyniera środowiska

Inżynieria środowiska jest dyscypliną nauk technicznych. W jej zakresie znajdują się działania inżynierskie, których celem jest zachowanie równowagi w środowisku przyrodniczym, a także zapewnienie mu powrotu do samooczyszczania się oraz samo regeneracji, zaś w sytuacji zajścia dewastacji – pomoc w powrocie do stanu równowagi.

W zakresie obowiązków inżyniera środowiska znajdują się więc kwestie związane z unieszkodliwianiem ścieków, odpadów, ochroną powietrza, chłodnictwem oraz energetyką. Ponadto, inżynier środowiska jest specjalistą w zagadnieniach związanych z zaopatrzeniem w wodę, klimatyzację i ogrzewanie.

Studia wyższe

Edukacja na studiach, jakimi jest inżynieria środowiska to wiedza typowo techniczno – przyrodnicza. Inżynier środowiska dysponuje wiedzą, pozwalającą mu na rozwiązywanie kwestii związanych z techniką, technologią oraz organizacją ochrony, korzystaniem, a także przekształcaniem środowiska.

Poza tym, absolwent jest wyposażony w wiedzę odnośnie realizowania prac projektowych, eksploatacyjnych, remontowych i produkcyjnych w ramach inżynierii środowiska. Powyższe informacje wskazują jednoznacznie, że inżyniera środowiska można w pewnym stopniu określić mianem ekologa, ponieważ jako osoba posiadająca zarówno wiedzę jak i kompetencje w zakresie funkcjonowania środowiska naturalnego, winien on dokładać wszelkich starań, aby zachować w nim równowagęniezbędną do prawidłowego rozwoju. Działania podejmowane przez inżynierów środowiska można zatem porównać do długofalowego przeciwdziałania zgubnym skutkom antropopresji, bowiem efekty ich pracy widoczne będą nie dziś czy jutro, ale za kilka lub kilkanaście lat.

Ta długofalowość z całą pewnością jest w stanie przynieść więcej korzyści zarówno dla przyrody jak i dla gatunków zamieszkujących Ziemię, aniżeli spontaniczne zrywy ekologów włącznie z przywiązywaniem się do drzew. Inżynier środowiska posiada bowiem wiedzę, pozwalającą mu na podejmowanie działań, które umiejętnie łączą zarówno korzyść dla środowiska jak i dla ludzi, chcących korzystać z dobrodziejstw postępu cywilizacyjnego, takich jak autostrady, nowoczesne budynki, profesjonalne wyposażenie mieszkań i wiele innych.

Tagi: Inżynier środowiska

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty