Inżynieria mechaniczna

Prawda o rewolucji przemysłowej jest taka, że nie była ona wcale efektem działalności naukowców, ale rezultatem ciężkiej i niestrudzonej pracy inżynierów i rzemieślników, którzy nie ustawali w próbach i poszukiwaniach, którzy często działali intuicyjnie, a swoje obserwacje przekuwali w materialne efekty. Takim właśnie pragmatykiem w czystej postaci, oczywiście mądrzejszym o lata eksperymentów i wiedzę nowoczesności, jest inżynier mechanik.

Inżynieria mechaniczna  jako nauka

Inżynieria mechaniczna to całokształt informacji na temat projektowania, eksploatowania i wytwarzania maszyn. Zawód inżyniera mechaniki obejmuje nie tylko zagadnienia związane z maszynami elektrycznymi czy energetycznymi, ale również maszynami matematycznymi. Pierwsze pozostają w obszarze zainteresowań inżynierii energetycznej i elektrycznej, zaś drugie to domena inżynierii elektronicznej.

Sprawdź pełny opis kwalifikacji na stanowisku inżynier mechanik.

Inżynierowie mechanicy posiadają wiedzę i umiejętności, które są kluczowe w zakresie budowy, wytwarzania oraz eksploatowania maszyn. Posiadają oni gruntowne wykształcenie w zakresie mechaniki oraz projektowania. Umieją korzystać z innowacyjnych narzędzi obliczeniowych oraz są świetnie przygotowani do realizowania procedur wytwarzania, montowania i eksploatowania instrumentów maszynowych oraz działań wspomagających projekty.

Wiedza inżyniera mechaniki w połączeniu z wrodzoną charyzmą pozwala mu na kierowanie zespołami, nadzorowanie eksploatacji, koordynowania działań oraz analizy wyników. Najnowsze techniki komputerowe również nie stanowią dla nich tajemnicy. Rzecz jasna, wiedza ta oparta jest na matematyce, mechanice technicznej, fizyce oraz chemii. Przyszły inżynier mechaniki w procesie kształcenia zdobywa kompetencje i umiejętności związane z zagadnieniami takimi jak chociażby konstrukcja i eksploatacja maszyn, grafika inżynierska, materiałoznawstwo czy inżynieria wytwarzania.

Warto również wspomnieć o uzupełnieniu kompletnej wiedzy o kwestie termodynamiki technicznej, elektroniki, elektrotechniki czy metrologii. Inżynier mechanik posiada również ogólne pojęcie o robotyce i automatyce, a także orientuje się w zagadnieniach związanych z zarządzaniem środowiska i ekologią, co pozwala mu na współpracę chociażby z inżynierami środowiska.

Gdzie pracować?

Osoby z tytułem inżyniera mechaniki mogą pracować w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego a także w innych firmach, które zajmują się eksploatacją maszyn i ich wytwarzaniem. Mogą znaleźć zatrudnienie w placówkach konstrukcyjnych, projektowych czy technologicznych a także jednostkach związanych z organizowaniem procesu produkcji oraz automatyzowaniem procesów technologicznych.

Inżynier mechanik może również pracować na stanowisku, które odpowiedzialne jest za odbiór techniczny materiałów i towarów, a także w placówkach atestacyjnych i akredytacyjnych, gdzie niezbędna jest wiedza techniczna, technologiczna a także ogólne pojęcie o zagadnieniach informatycznych.

 

Tagi: Inżynier mechanik

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty