Nowe kierunki studiów inżynieryjnych

Nowe kierunki studiów inżynieryjnych

Budownictwo, mechanika, geodezja – te kierunki studiów wszyscy znamy. Są popularne i wykładane na wielu polskich uczelniach. Jednak świat idzie do przodu i z roku na rok powstają nowe kierunki studiów.

Dziś opowiemy sobie o kilku kierunkach, które od niedawna są dostępne właśnie u nas. Czy mają potencjał? Oceńcie sami.

 

Chemia w budownictwie

Kierunek rozpoczęty w 2010 roku na Politechnice Łódzkiej, Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie i na Politechnice Gdańskiej. Obecnie rozpowszechniony na innych uczelniach (nazwa może być lekko zmieniona, na przykład Chemia mineralnych materiałów budowlanych).

Kierunek ten koncentruje się głównie na badaniu i tworzeniu nowoczesnych materiałów budowlanych, aby te jak najlepiej spełniały swoją funkcję – aby były ergonomiczne, tanie, wydajne i dostosowane do potrzeb danych budowli.

Naszym zdaniem może być to bardzo rozwojowy kierunek z ogromnym potencjałem. W budownictwie jest bardzo duża różnorodność materiałów budowlanych. Prace które miałyby na przykład przyśpieszyć ich produkcję, zminimalizować koszty wytwarzania, czy też nadać im pożądane właściwości, na pewno będą miały sens.

 

Fizyka techniczna

Dość popularny w ostatnich latach, choć nowy kierunek studiów. Na początku mogłoby się wydawać, że fizyka techniczna brzmi zbyt ogólnie i faktycznie, jest to dość kierunek z dość obszernymi możliwościami. Definicja przedstawiona przez jedną z uczelni brzmi tak:

Studiowanie fizyki technicznej jest znakomitą szkołą myślenia ścisłego i praktycznego zarazem. Aspekt praktyczny, inżynierski, oznacza przygotowanie w zakresie zasad działania, projektowania i eksploatacji skomplikowanych urządzeń technicznych oraz podstawowych zasad ekonomii i przedsiębiorczości.

Zatem mówiąc wprost – chodzi o projektowanie nowoczesnych urządzeń, które w myśl inżynierii, mają być praktyczne i pożądane na rynku.

Kierunek jest wspierany ze środków UE, jego studenci mogą otrzymywać comiesięczne stypendium w wysokości do 1000zł.

 

Inżynieria naftowa i gazownicza

Kierunek dostępny już od 2008 roku na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Absolwenci inżynierii naftowej i gazowniczej, mają niesamowite pole do popisu głównie za granicą (USA, Bliski Wschód). Jednak miejmy nadzieję, że w ciągu najbliższych lat, rynek pracy w tym kierunku, zwiększy się także w Polsce. Nie zapominajmy że posiadamy spore złoża gazu łupkowego i niezależnie od tego jaka spółka i jakie państwo będzie miało udziały większościowe w wydobywaniu go, gdyż i tak będzie to na terenie Polski, więc wielu inżynierów znajdzie tu pracę.

 

A czy Ty znasz nowe, ciekawe kierunki o których warto wspomnieć? Zapraszamy do komentarzy.

 

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty