Praca dla inżyniera - jak jej szukać?

Jeśli trafiasz na ten artykuł, to znak że prawdopodobnie jesteś inżynierem i poszukujesz pracy w swoim zawodzie. Niezależnie czy Twój zawód to inżynier budownictwa, inżynier mechaniki czy inżynier środowiska. Praca i chęć jej znalezienia łączy wszystkie te zawody, a dziś dowiemy się kilku ciekawych rzeczy na temat jej poszukiwania. Poniższe spostrzeżenia mogą być przydatne szczególnie dla inyżynierów absolwentów.

W poprzednim artykule związanym z ogłoszeniami o pracę dla inżynierów, wspomniałem że poszukiwanie zawodu w ogłoszeniach wcale nie jest łatwe. Zatem jak w praktyczny sposób poszukiwać pracy?

 

Na początku

Na początku zawsze zaczynamy od prasy i ogłoszeń internetowych. Może to i podstawa, ale są także inne możliwości. Ja osobiście znalazłem pracę w całkiem inny sposób, a mianowicie szukałem firm geodezyjnych i dzwoniłem do nich z moją aplikacją.

Wierzcie lub nie, ale jeśli ma się dobrze przygotowaną rozmowę, to jest o wiele większa szansa na kontakt, a jeśli jest kontakt, to automatycznie jest zainteresowanie z drugiej strony. W ten sposób umówiłem się na 3 rozmowy kwalifikacyjne z czego na drugiej otrzymałem umowę na okres próbny.

Zatem na początek zamiast szukać 40 ofert i przebierać w nich, proponuję ustalić: to co się potrafi, w czym się wyróżnia od innych, dlaczego chce się tam w ogóle pracować i co można wnieść do firmy.

Wierzcie mi – to nie są pytania na które można lać wodę, sami widzicie jak wygląda praca dla inżyniera, czy to w Warszawie, Krakowie czy w Kielcach – wszędzie jest duża konkurencja wśród kandydatów.

 

I co dalej?

Czy naprawdę chcesz pracować gdziekolwiek i przy czymkolwiek? Odpowiedź jest oczywista. Zatem poszukaj firm „pod siebie”, w końcu to dwie strony mają być zadowolone. Następnie przygotuj prawidłowe CV inżyniera i list motywacyjny, ale przede wszystkim siebie.

Ja zaryzykowałem, zastosowałem niekonwencjonalne metody i przygotowałem swoje CV na papierze z nadrukiem teodolitu (ponieważ jestem geodetą). Jedni mogą uznać to za zuchwałość, ekstrawagancję, ale na pewno to przyciąga uwagę. Wolę aby w czterech firmach odrzucili mnie za nietypowe podejście, a w piątej podjęli ze mną dialog, niż w pięciu nie zauważyli – zgodzisz się ze mną?

 

Doświadczenie

Wszędzie potrzebują doświadczonych ludzi, jednak skąd mamy mieć doświadczenie, skoro my właśnie chcemy je zdobyć. Mój znajomy wymyślił ciekawy pomysł. Może nie każdy może pozwolić sobie na taką formę zdobywania doświadczenia, ale jeśli Ty masz taką możliwość to skorzystaj z niej.

Zatem robił tak: zadzwonił do kilku firm i poprosił ich o bezpłatne praktyki w zamian za opinię pisemną. Założenie było takie, że popracuje u nich miesiąc za 0zł, mając możliwość rezygnacji w każdej chwili. Okazało się, że po 2 tygodniach dostał najpierw umowę na zlecenie, a po dwóch miesiącach został przyjęty na stałe. Inny znajomy zrobił podobnie i także pracuje w tamtej firmie.

Zastanów się i potraktuj to jako przedłużenie edukacji, czasem nie warto być nachalnym, podobno pieniądze to nie wszystko.

 

To moje subiektywne opinie i pomysły na temat poszukiwania pracy, a jakie Wy macie triki, które mogą pomóc znaleźć pracę dla inżynierów?

Zapraszamy także do dyskusji na naszym forum dla inżynierów.

 

Podobne artykuły

« CV po angielsku - 8 konkretnych wskazówekKung - fu w pracy »

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji: