Praca dla inżynierów w Polsce - sielanka czy piekło?

Dziś nieco odmienny temat, gdyż zamiast porad i konkretnych wytycznych związanych z zawodami inżynierów, będzie trochę subiektywnych przemyśleń zebranych na podstawie obserwacji i rozmów z naszymi kolegami po fachu. Zatem inny styl, jednak bardzo treściwie. Zapraszamy do lektury.

Ten tekst dedykuję głównie poszukującym pracy, studentom i absolwentom politechnik.

 

Moi koledzy inżynierowie nie pracują

Na początku trochę zdominuję temat i skupię się na geodezji, ale za chwilę wrócimy do ogółu. Nazywam się Darek, jestem jednym z autorów treści na StrefaInzyniera.pl.

Jestem także geodetą w małej firmie geodezyjnej. Moja codzienność to głównie pomiary osnów, realizacje i obsługa inwestycji, ewidencje gruntów (bardzo ciężka, choć czasem wesoła praca).

Jako inżynier, spełniam się w swoim zawodzie dopiero od kilku miesięcy. Można powiedzieć, że w firmie geodezyjnej nadal jestem nowy i wiele rzeczy robię „szkolnie” (przynajmniej tak mówią mi współpracownicy).

Mówiąc szczerze, pieniądze nie są najgorsze, ale też nie są najlepsze, można powiedzieć, że są niezłe.

Ostatnio miałem dziwną sytuację, bo spotkałem kilku znajomych ze studiów i okazało się, że nikt z nich nie jest geodetą. Zainwestowali w swoją naukę prawie 6 lat i czyżby nagle stwierdzili, że geodezja to nie to?

Jeden z nich jest sprzedawcą, inny pracuje jako kierowca, a spora część nie robi nic.

 

Co wpisałem w Google?

Dziś rano leżąc na łóżku, pomyślałem sobie: kurcze, czy faktycznie w tej branży jest tak źle? Być może miałem szczęście, że dość szybko znalazłem pracę jako inżynier, ale coś ruszyło mnie do włączenia komputera i wpisania w wyszukiwarce frazy "praca inżynier". Uznałem, że to jest najlepsza "ścieżka", z której korzystają pracodawcy aby znaleźć pracownika - inżyniera, jak i inżynierowie aby znaleźć pracodawcę. - to jest nowe

Dlaczego akurat "praca inżynier", a nie konkretnie praca dla geodetów, praca geodezja itp? Postanowiłem głębiej zbadać temat. - to usunąłem - nie zmienia sensu wypowiedzi, a jest "trudne do czytania"

 

Co mnie zaniepokoiło

Przyjrzałem się wynikom wyszukiwania trochę bliżej i co zauważyłem?

Po pierwsze naprawdę duże wymagania. Średnio 8 punktów wymagań w stylu: znajomość konkretnego oprogramowania, dyspozycyjność i otwartość na wyjazdy, znajomość konkretnego języka itd.

Natomiast korzyści jakie oferują firmy, zazwyczaj zamykały się na 3 punktach: możliwość rozwoju, miła atmosfera, atrakcyjna praca.

A gdzie te grube tysiące o których mówili nam przed pójściem na studia?

No ale nic, szukam dalej – przecież nie pracujemy tylko dla pieniędzy (naprawdę?), przecież chcemy się także rozwijać i faktycznie czuć tę miłą atmosferę jaką daje praca inżyniera.

Kolejną rzeczą jaka mnie zaniepokoiła to fakt, że 80% tych ofert dotyczy firm zagranicznych. Pomyślicie sobie teraz, że zwariowałem, gdyż firmy zagraniczne oferują więcej. Niestety moim zdaniem to tylko rynkowe złudzenie, na pewno wymagają więcej, ale czy faktycznie dają aż tak wiele?

Poza tym zobaczcie pod kątem ekonomicznym – Polska się nie rozwija. Nasze inwestycje są trawione przez obcy kapitał, który teoretycznie jest wypompowywany z kraju. Gdyby się głębiej zastanowić, to naprawdę dąży do powolnej destrukcji. - to usunąłem - zbyt polityczne

 

Czy ty nadajesz się na inżyniera?

Wracając do tematu pt. „praca inżynier” muszę to teraz powiedzieć otwarcie.

Niestety, ale moim zdaniem zawody inżynierskie są dla najlepszych. Jeśli pracujesz na stanowisku inżynieryjnym, to albo masz duże szczęście, albo jesteś naprawdę dobry. Nie ma tu miejsca dla ludzi nieambitnych, niedouczonych, biernych. Tutaj trzeba rozwijać się z tygodnia na tydzień.

Prostym przykładem może być to, że ucząc się „najnowszych rzeczy” na studiach, po pójściu do pracy dowiedziałem się, że te metody i sprzęt to już historia. Wszystkiego musiałem uczyć się praktycznie od podstaw.

Oczywiście studia przygotowują do zawodu – uczą podejścia do rozwiązywania problemów, „uczą się uczyć”.

A jakie Wy widzicie możliwości w branżach tego typu? Zapraszam do komentarzy.

Już niebawem kolejny artykuł: Jak szukać pracy, czyli porady w temacie praca inżyniera.

 

Tagi: praca inżynier, geodeta, praca dla geodetów, o geodezji, geodezja, zawód geodezyjny, zawody inżynieryjne

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty