Rynek pracy inżyniera - trendy i perspektywy

Poniżej przedstawiamy sprawozdanie z sytuacji na rynku pracy dla inżynierów.

Inżynier jest ciągle bardzo ceniony przez pracodawcę i kolejna fala kryzysu raczej niczego w tym zakresie nie zmieni.

 

Energetyka

Przede wszystkim dynamicznie rozwija się sektor energetyczny. Polskę na dobre ogarnia szaleństwo związane z gazem łupkowym, co siłą rzeczy przekłada się na zapotrzebowanie na geologów oraz inżynierów – specjalistów w zakresie odwiertów i wydobycia gazu. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie odnawialnych źródeł energii. Szczególnie dynamiczny rozkwit przeżywa energetyka wiatrowa i inżynierowie z tej dziedziny są najbardziej poszukiwani. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów od energetyki przekłada się wzrost wynagrodzeń w tej branży.

 

Przepis na sukces

Doradcy personalni wskazują jednakże, że wysokość zarobków inżyniera zależy często od gotowości udziału w różnych projektach, w tym także wyjazdu w różne części kraju. Dotyczy to zarówno inżynierów budownictwa którzy biorą udział w różnych inwestycjach zlokalizowanych zwykle poza większymi miastami, jak i specjalistów w zakresie energetyki, którzy zajmując się  instalacją urządzeń energetycznych również muszą podróżować po kraju. Do awansu na stanowiska kierownicze, oprócz doświadczenia, konieczne są jeszcze umiejętności przywódcze oraz inicjatywa w pracy.

 

Kierunki emigracyjne

Jak wynika ze statystyk, niewielu polskich inżynierów zdecydowało się na pracę w Niemczech. Interesujące jest natomiast to, że do Polski przyjeżdżają za pracą niemieccy inżynierowie i specjaliści od budownictwa. Jak donosi „Der Spiegel” Polska stała się dla niemieckich pracowników bardziej atrakcyjna niż Austria. Niemców kusi możliwość szybszej kariery niż w ojczyźnie. Co ciekawe podobno płace w Polsce nierzadko dorównują już niemieckim, ale możliwości rozwoju są zasadniczo dużo większe.

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty