Przemysł elektroniczny
Nietrudno zauważyć, że elektronika jest obszarem dynamicznego wzrostu. Widać to poczynając od telefonów komórkowych, a kończąc na zawansowanych podzespołach i inteligentnych licznikach. Świetnym przykładem tego, jak szybko elektronika może zmieniać nasze życie jest sukces tabletów. Jeszcze 2 – 3 lata temu niewielu widziało co za urządzenie, a dziś ma je prawie każdy. Podobne rewolucyjne zmiany są także widoczne na rynku urządzeń RTV i AGD czy choćby maszyn i robotów stosowanych w przemyśle.
Przemysł elektroniczny to bardzo szeroki obszar. W Polsce obejmuje kilka głównych segmentów:
- sprzęt telekomunikacyjny,
- sprzęt komputerowy,
- komponenty i części elektroniczne,
- wyroby powszechnego użytku.
Są to bardzo zróżnicowane dziedziny. Inaczej wygląda praca przy projektowaniu i konstrukcji urządzeń AGD, a inaczej gdy mówimy o produkcji urządzeń dla różnych gałęzi przemysłu. Z punktu widzenia pracownika jest to bardzo korzystna sytuacja bo pozwala z szerokiej oferty wybrać tego pracodawcę, który najlepiej spełnia jego oczekiwania.
Praca w przemyśle elektronicznym
Dynamiczne zmiany jakie zachodzą w przemyśle elektronicznym wpływają bezpośrednio na specyfikę pracy w tej branży. Od pracowników wymagane jest, aby dostrzegali trendy panujące na rynku, a także umieli je przewidywać i wyprzedzać. Jako członek zespołu możesz bowiem projektować rozwiązania czwartej lub piątej generacji w sytuacji gdy w sklepach są dostępne dopiero urządzenia generacji numer dwa.
Warto więc mieć otwarty umysł i rozwijać kreatywność – to mogą być czynniki sukcesu. Ważne są także umiejętności interpersonalne – będąc członkiem dużych zespołów projektowych efektywna komunikacja jest niezbędnym warunkiem skutecznej współpracy. Niezbędna jest także znajomość co najmniej jednego języka obcego. Pracując nad urządzaniami które będą wykorzystywane na całym świecie konieczne jest utrzymywanie kontaktu z członkami zespołu z zagranicznych oddziałów firmy.
Warto wskazać jeszcze jednym istotny element, który może zdecydować o sukcesie w pracy w przemyśle elektronicznym. Jest nim wyobraźnia. Urządzenia elektroniczne muszą zawsze służyć konkretnemu odbiorcy. Jeśli sprzęt nie będzie odpowiadał jego oczekiwaniom, to firma straci klienta. Projektując więc urządzenia trzeba patrzeć na nie oczami użytkownika. Dotyczy to zarówno designu, funkcjonalności, a także oprogramowania i interfejsu. Przykład firmy z jabłuszkiem w logotypie jest tu cennym drogowskazem.
Wyzwania w branży
Jednym z ciekawszych wyzwań jakie stoją przed przemysłem elektronicznym jest budowa Internetu Rzeczy. Czemu lodówka nie może sama zrobić zakupów w sklepie internetowym? Dlaczego maszyny na linii produkcyjnej w fabryce nie mogą same zgłosić, a najlepiej i usunąć nadchodzącej awarii? Wdrożenie i upowszechnienie inteligentnych urządzeń to jedna z wielu nadchodzących rewolucyjnych zmian, które mogą uczynić nasze życie prostszym. Pomysł połączenia wszystkich urządzeń w jedną sieć już od kilku lat funkcjonuje w głowach naukowców. Prawdopodobnie otwiera to też kolejne, dalsze możliwości o których obecnie nawet nie mamy pojęcia. A to przecież tylko wierzchołek góry lodowej rewolucji technologicznej, w której pierwsze skrzypce gra właśnie elektronika…
Centra Badawczo - Rozwojowe
Rozwój przemysłu elektronicznego wspierają Centra Badawczo – Rozwojowe, które licznie powstają w największych miastach w Polsce. Międzynarodowe korporacje poważnie traktują nasz kraj jako miejsce gdzie warto pracować nad nowymi technologiami. Również polskie firmy co raz częściej wychodzą na światowe rynki, co dodatkowo motywuje do inwestycji w badania.
Wszystko to powoduje, że Polska staje istotnym miejscem na globalnej mapie innowacji. Dzięki temu polscy inżynierowie zyskują wielki obszar do rozwoju i specjalizacji. Jeśli więc chcesz projektować rozwiązania, które będą stosowane na całym świecie, to Polska jest świetnym miejscem aby urzeczywistnić te plany.