Wiedza i doświadczenie od ręki
Michał Brysik
Senior Associate Technical Consultant w SAS Institute Polska
W jaki sposób rozpoczęła się Twoja praca w SAS Institute?
Moja przygoda z SAS zaczęła się na ostatnim roku studiów magisterskich. Po ukończeniu kursu „Hurtownie danych i eksploracja danych” prowadzonego przez dr hab. Henryka Maciejewskiego na Politechnice Wrocławskiej wybrałem temat pracy magisterskiej „Wybór cech na podstawie danych mikromacierzowych z wykorzystaniem metod wielu zmiennych”. Promotor zarekomendował mi Akademię Młodych Talentów SAS – program edukacyjny dla studentów kierunków technicznych, którego najlepsi absolwenci mają szanse na otrzymanie oferty pracy w firmie. Postanowiłem wziąć udział w procesie rekrutacyjnym jak się później okazało, zakończonym sukcesem. Po Akademii otrzymałem propozycję pracy w dziale ubezpieczeń polskiego oddziału SAS Institute w Warszawie
Jakim pracodawcą jest SAS Institute?
Z pewnością jest pracodawcą godnym rozważenia podczas poszukiwania pierwszej pracy, oferującym stabilne warunki zatrudnienia oraz duże możliwości rozwoju zawodowego i personalnego. Jest miejscem, gdzie pracują najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jednocześnie jest to zgrany zespół ciekawych i sympatycznych ludzi.
Czego się nauczyłeś w obecnej firmie?
Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że nikt wcześniej nie przedstawił mi języka programowania tak rzetelnie i skrupulatnie, jak osoby z działu szkoleń 4GLa na AMT. Była to potężna dawka solidnej wiedzy również z narzędzi takich jak: SAS Data Integration Studio, SAS Management Console, SAS Enterprise Guide, SAS Information Map Studio, SAS OLAP Cube Studio czy SAS Web Report Studio.
Praca na projekcie pozwoliła mi zweryfikować i podszlifować zdobyte umiejętności w praktyce i zdobyć wiedzę biznesową dotyczącą sektora ubezpieczeń.
Poza tym, cały czas mam okazję intensywnie rozwijać umiejętności miękkie – w pracy konsultanta technicznego bardzo ważne są interakcje interpersonalne. Z jednej strony są to kontakty z osobami z biznesu, od których zbieram wymagania i którym dostarczamy produkt najwyższej jakości, a z drugiej deweloper, któremu trzeba czasami pomóc rozwikłać jakiś problem techniczny.
Na czym polegają Twoje główne obowiązki? Jak wygląda Twój przeciętny dzień pracy?
Obecnie biorę udział w projekcie, który prowadzony jest w zwinnej metodyce SCRUM. Każdy dzień zaczyna się od Daily Scruma czyli 15 minutowych spotkań, podczas których każdy członek zespołu opowiada o zadaniach zrealizowanych poprzedniego dnia i zaplanowanych na bieżący dzień. Potem rozpoczynamy pracę czyli - analizę, implementację lub testowanie procesów ETL-owych, kostek wielowymiarowych (OLAPowych), raportów…
Co jest najbardziej interesujące w Twojej pracy?
Szczególnie satysfakcjonującym uczuciem jest poczucie odpowiedzialności za bardzo ważne dane i jakość tych danych w hurtowni klienta oraz poznanie sposobów realizacji procesów biznesowych u różnorodnych klientów.
Gdzie widzisz siebie za kilka lat?
Pomysłów i planów jest wiele, ale chciałbym przede wszystkim rozwijać wiedzę z zakresu najnowszych trendów technologicznych obserwowanych na polskim rynku Bussiness Inteligence takich jak np. Hadoop czy Text Mining, jednocześnie rozwijając umiejętności miękkie z zakresu kierowania zespołem, technik negocjacyjnych, planowania i zarządzania ryzykiem.
Dziękuję za rozmowę.