Transport i logistyka
Branża TLS - transport, logistyka i spedycja to ważny pracodawca w Polsce. Rozwój branży logistycznej wspiera sam fakt położenia naszego kraju w centrum Europy. Polska znajduje się na przecięciu szlaków komunikacyjnych z północy na południe i ze wschodu na zachód. Jest krajem tranzytowym dla połączeń z Europy przez Rosję do Chin, ale także łączy Morze Bałtyckie z Adriatyckim. Każdy z tych szlaków to miliony ton towarów przepływających we wszystkich kierunkach. Jednocześnie to wielki ocean możliwości zawodowych dla specjalistów od transportu, spedycji i logistyki.
Praca w logistyce
Logistycy zatrudnienie znajdą przede wszystkim w firmach transportowych i spedycyjnych, w których głównym obszarem działania jest zarządzanie przepływem towarów. Specjaliści z zakresu logistki mogą szukać pracy także w przedsiębiorstwach handlowych i produkcyjnych. Staje przed nimi zadanie organizacji efektywnego i ekonomicznego łańcucha dostaw.
Praca w logistyce wymaga odporności na stres i dobrej organizacji pracy. Ważna jest także znajomość języków obcych z uwagi na konieczność organizacji międzynarodowych przewozów towarów.
Perspektywy branży
- Silnym bodźcem do rozwoju branży logistycznej są dobre perspektywy rynku e-commerce. Rozwój handlu w Internecie bezpośrednio przekłada się na wzrost przewozów. Dla firm oznacza to konieczność zwiększenia zespołu dostawców. Z drugiej strony większa skala działania zachęca do szukania oszczędności i obszarów do optymalizacji działalności.
- W Polsce powstają centra magazynowo – logistyczne. Przykładem takiego przedsięwzięcia jest inwestycja amerykańskiego Amazona pod Wrocławiem oraz w Wielkopolsce. Można mieć uzasadnioną nadzieję, że jest początek dalszych tego rodzaju inwestycji. Rozwój rynku logistycznego, w tym wzrost powierzchni magazynowych buduje silną pozycję firm z branży TLS jako solidnego pracodawcy na rynku.
- Pozytywny wpływ na branżę logistyczną będzie miała z pewnością rozbudowa polskich portów. Trwają prace nad budową portowej infrastruktury, która pozwoli zwiększyć wolumen przeładowywanych towarów. Z kolei więcej towarów w polskich portach to więcej pracy dla firm transportowych w Polsce. Z nadmorskimi inwestycjami skorelowane są prace związane z rozbudową infrastruktur drogowej, szczególnie tej o przebiegu południkowym. Idea jest czytelna – połączyć polskie porty z krajami Europy Środkowej. Najwięcej uwagi poświęca się budowie dróg łączących nasz kraj z Czechami. Niewątpliwie inwestycje te napotykają szereg trudności, jednak sam fakt, iż są one w centrum zainteresowania opinii publicznej oraz władz pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Rozbudowa portów i dróg to dobry prognostyk jeśli chodzi o perspektywy branży logistycznej.
- Ciekawe możliwości wiążą się uruchomieniem kolejowego połączenia pomiędzy Polską a Chinami. Dla wielu firm może okazać się to interesującym sposobem, aby dotrzeć ze swoją ofertą do Państwa Środka. Tym samym, to transkontynentalne połączenie kolejowe może okazać się kolejnym bodźcem, który będzie wspierał wzrost liczby przewozów w Polsce, a tym samym – rozwój branży TLS w naszym kraju.