Biologiczna oczyszczalnia przydomowa
Właściciele domów położonych z dala od sieci kanalizacyjnej doskonale znają uciążliwość związaną z gromadzeniem i pozbywaniem się ścieków. Doskonałym, a przy okazji ekologicznym rozwiązaniem mogą być dla nich nowoczesne biooczyszczalnie ścieków.
Biologiczne oczyszczalnie ścieków domowych nie tylko są przyjazne dla środowiska i ułatwiają życie, ale przynoszą korzyści ekonomiczne. Koszty budowy przeciętnej biooczyszczalni zwracają się już w ciągu 7-10 lat.
Wykorzystanie chemii i natury
Naturalna oczyszczalnia roślinno-stawowa funkcjonuje dzięki technologii wielostopniowego procesu oczyszczania ścieków w sposób mechaniczny, chemiczny i biologiczny. Różne etapy tego procesu przebiegają w poszczególnych elementach instalacji biooczyszczalni. Najpierw w osadniku gnilnym i filtrze o pionowym przepływie, a następnie w stawie denitryfikacyjnym, w którym posadzone są właściwie dobrane gatunki roślin wodno-bagiennych. Woda, która dociera do stawu, jest już na tyle oczyszczona, że mogą w niej żyć różne gatunki ryb i innych zwierząt. Można ją też wykorzystać do nawadniania posesji lub odprowadzić bezpośrednio do gruntu.
Potrzebna duża powierzchnia i staranność wykonania
Biooczyszczalnia nie jest skomplikowaną instalacją, jej podstawowe elementy to: osadnik gnilny, do którego trafiają wszystkie ścieki, przepompownia, filtr roślinny i staw denitryfikacyjny. Filtr i staw potrzebują dość dużej powierzchni – około 80 metrów kwadratowych. Dlatego też przydomowe oczyszczalnie sprawdzą się przede wszystkim na dużych posesjach, gdzie wydzielenie takiego terenu nie jest problemem.
Instalacja powinna być wykonana z zachowaniem szczególnej staranności – całość powinna być przede wszystkim szczelna. Dotyczy to szczególnie folii, którą wyłożony jest filtr i staw, dlatego trzeba zastosować specjalistyczne urządzenia do łączenia folii.
Sercem urządzenia jest filtr
Kluczowym elementem całej instalacji jest natomiast pompa, która podnosi wodę na odpowiednią wysokość, a tym samym zapewnia utrzymanie właściwego ciśnienia wody w filtrze. To właśnie w nim zachodzi główny proces oczyszczania. Ma on kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni czynnej. Jest umieszczony w wykopie lub obramowany nasypem, w zależności od ukształtowania terenu. W filtrze odbywa się chemiczno-biologiczne usuwanie fosforu, nitryfikacja azotu amonowego, częściowa denitryfikacja oraz usuwanie organizmów chorobotwórczych i redukcja związków organicznych o ponad 90 procent. Procesy, które zachodzą w filtrze są dodatkowo wspomagane przez posadzoną roślinność.
Ekologiczne, funkcjonalne i ekonomiczne
Biooczyszczalnie to połączenie funkcjonalności z dbaniem o jakość środowiska naturalnego. Nie są uciążliwe dla otoczenia, a zastosowana w nich nowoczesna technologia skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy. Zamknięty obieg wody przynosi spore oszczędności. Można też zbudować instalacje wspólnie z sąsiadami, wtedy też koszty jej uruchomienia podzielą się między kilka gospodarstw domowych. Oczyszczalnie biologiczne są praktycznie bezobsługowe – wystarczy raz w roku wybrać osad, gdy tymczasem właściciele szamb muszą opróżniać je nawet co miesiąc, co jest równie uciążliwe, jaki i kosztowne.