Jak z sukcesem przejść proces rejestracyjny ? podręczny manual dla inżyniera

Jeśli już wiesz gdzie chcesz pracować to został tylko jeden krok aby dołączyć do zespołu – musisz pozytywnie przejść proces rekrutacyjny. Razem z osobami, które na co dzień zajmują się rekrutacją inżynierów przygotowaliśmy zestaw przydatnych porad.

 

Dobre CV to podstawa

Zacznijmy od spraw technicznych. Wstępna analiza CV przez rekrutera trwa 5-7 sekund więc dobrze jest zadbać o to, aby było ono czytelne i pozbawione błędów ortograficznych. Warto też podkreślić, iż oprócz strony merytorycznej istotna jest także strona graficzna CV, a więc zadbanie o spójność czcionek, ich wielkość i kolorystykę. To są najważniejsze wymogi dotyczące warstwy technicznej. Zdecydowanie więcej pracy wymaga przygotowanie treści, która przekona rekrutera.  

Zacznijmy od zasady generalnej – dobre CV musi potwierdzać, że stanowisko na które aplikuje kandydat, to obszar w którym chce się on rozwijać. Jeśli więc starasz się o pracę w firmach z branży IT to udowodnij swoje zaangażowanie i napisz o swoich osiągnięciach i doświadczeniach w tym zakresie. Hobbystycznie tworzysz strony internetowe? Stworzyłeś aplikację na Androida? Rozpocząłeś kurs CCNA? To wszystko jest warte, aby o tym wspomnieć.

Przejdźmy więc do konkretów. Górna część CV to miejsce na Twoje dane osobowe, w tym także adres e-mail i numer telefonu-pamiętaj, aby umieścić aktualne dane. Kolejny punkt to wykształcenie. Tu warto podać nie tylko nazwę ukończonej uczelni, ale także kierunek i specjalizację. Jeśli jesteś w trakcie edukacji i jeszcze nie zdobyłeś dyplomu, to wyraźnie to zaznacz.

 

Kluczowy element – opis doświadczenia zawodowego

Dużo uwagi należy poświecić prezentacji doświadczenia zawodowego. Najważniejszym elementem jest dokładny opis zakresu obowiązków we wcześniejszych miejscach pracy. Jest to ten fragment CV, który ma największe znaczenie dla rekrutera. Warto więc szczegółowo opisać zadania wykonywane u poprzednich pracodawców ponieważ jest to najlepszy dowód naszych umiejętności i wiedzy.

Osoby, które są na rynku pracy od kilku lat i są już specjalistami  wyraźnie i dokładnie opisują  czym się zajmowali i w zakresie jakich technologii. Osoby z krótszym stażem nie podają takich informacji, a szkoda, bo warto się tym pochwalić – wskazuje Katarzyna Kopiec, Konsultant HR z firmy ING Services Polska.

Ważnym punktem w CV jest znajomość języków obcych i technologii. Tu z kolei trzeba zwrócić uwagę na obiektywne przedstawienie poziomu znajomości. W przypadku języków obcych dobrze jest się posługiwać skalą biegłości językowej przyjętą przez Radę Europy czyli np. A1, A2 itp. ponieważ w ten sposób możliwa jest wiarygodna i powszechnie rozumiana ocena kompetencji językowych kandydata - podpowiada Katarzyna Kopiec, Konsultant HR z firmy ING Services Polska. Dużo mniej użyteczna dla rekrutera będzie trzystopniowa skala znajomości języka obcego w której wyróżnimy tylko trzy poziomy: podstawowy, dobry i bardzo dobry. Znajomość technologii dobrze jest potwierdzić certyfikatami i egzaminami – jeśli oczywiście takowe występują w danym obszarze.

 

Częste błędy w CV – zwróć na nie uwagę:

 • brak numeru telefonu lub adresu e-mail;  brak klauzuli dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych;
 • niespójność dat zatrudnienia;
 • brak dokładnych informacji na temat przebiegu doświadczenia zawodowego

 

Ważne!

Kandydaci, chcąc zyskać w oczach pracodawcy, często ubarwiają zakres wykonywanych obowiązków u poprzednich pracodawców. Nie warto tego robić, gdyż nierzadko przynosi to więcej szkody niż pożytku - dobrze przeprowadzony wywiad kompetencyjny i testy rekrutacyjne szybko obnażą prawdę. Jeśli kandydat został zaproszony na rozmowę właśnie ze względu na te punkty CV, nie dość, że nie otrzyma upragnionej pracy, to może na dobre zamknąć sobie drogę do wymarzonej firmy. W większych firmach i korporacjach dokumentuje się opinie o kandydatach, by nawet za kilka lat ktoś inny mógł w razie potrzeby do nich wrócić – podkreśla Paulina Matelska, specjalista ds. rekrutacji  w firmie ATOS IT SERVICES.

 

Rekruterzy firmy Volkswagen Poznań doradzają jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

Jesteś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a nie miałeś jeszcze okazji zdobyć doświadczenia w pracy zawodowej? Przygotuj się wcześniej do rozmowy kwalifikacyjnej i zwiększ swoją szansę na zdobycie wymarzonej pracy!

Zdobądź informacje o firmie i stanowisku, o które się ubiegasz;

 • Pomyśl, co najbardziej motywuje Ciebie do podjęcia pracy w tej właśnie firmie;
 • Przybądź w wyznaczone miejsce rozmowy 10 minut wcześniej;
 • Zadbaj o odpowiednią autoprezentację – schludny, formalny ubiór;
 • Pomyśl, jakie pytania dotyczące swojej przyszłej pracy, chciałbyś zadać rekruterowi;
 • Zadawaj przygotowane pytania w wyznaczonym do tego czasie rozmowy.

Warto również pomyśleć o samym przebiegu rozmowy. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania…

 • Czy podczas studiów brałeś udział w interesujących projektach? Przypomnij sobie na czym one polegały, jaki był ich cel oraz jaka była w nich Twoja rola?
 • Czy podczas studiów realizowałeś praktyki lub staże? Jakie obowiązki wykonywałeś? Czego nauczyłeś się przez ten czas?
 • Czy brałeś udział w wolontariatach? A może brałeś udział w innych przedsięwzięciach z własnej inicjatywy? Co podobało się Tobie najbardziej?
 • Czy wykonywałeś sezonowe lub dorywcze prace? Czego się podczas nich nauczyłeś?
 • Co najbardziej interesuje cię na Twoim kierunku studiów? Jaka konkretna dziedzina? Co robisz, żeby rozwijać się w tym kierunku?

 

Ważnym elementem rozmowy rekrutacyjnej są pytania odnoszące się do doświadczeń kandydata i weryfikujące kluczowe dla pracodawcy kompetencje.

 

Przykładem pytania badającego umiejętność pracy w zespole może być: „Proszę opowiedzieć o sytuacji z Pana/Pani pracy/szkoły, w której pracował Pan/Pani nad projektem w zespole.”

 

·         Czego dotyczył ten projekt? W jaki sposób zostały podzielone zadania pomiędzy członków grupy?

·         Jaką rolę Pan/Pani pełnił/-a w tym zespole?

·         Jaki był efekt Waszej pracy?”.

 

Jeśli kandydat nie spotkał się z tego typu sytuacją, rekruter najprawdopodobniej zmieni formę pytania na „jakby się Pan/Pani zachował w sytuacji gdy..” lub zaproponuje scenkę, w której kandydat i rekruter będą odgrywać określone role.

- wskazuje Paulina Matelska, specjalista ds. rekrutacji w firmie ATOS IT SERVICES.

 

A potem…

 

CV gotowe, rozmowa rekrutacyjna umówiona – pozostaje już tylko łapać wiatr w żagle i korzystać z życiowych szans! Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w rekrutacji - oby była krótka i uwieńczona sukcesem!

 

 

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty