Przemysł motoryzacyjny
W Polsce przemysł motoryzacyjny jest silnie reprezentowany. W kraju funkcjonuje nie tylko wielu znanych producentów samochodów, ale są również obecne firmy produkujące części oraz podzespołów samochodowych. Co ciekawe, wiele z tych firm prowadzi w Polsce centra badawczo – rozwojowe. Jeśli masz w sobie żyłkę innowatora to firmy z branży motoryzacyjnej są dla Ciebie idealnym pracodawcą.
Nie wszyscy wiedzą o tym, że przemysł motoryzacyjny składa się dwóch dużych sektorów. Pierwszy z nich to bardzo znane koncerny samochodowe, jak np. Volkswagen. Drugi bardzo duży sektor to producenci części i podzespołów, które są następnie wykorzystywane w samochodach produkowanych przez koncerny. W Polsce działa wielu producentów części. Przykładowo są to: Borg Warner, Lear, Faurecia, Mahle, Tenneco Automotive, TRW Automotive oraz Valeo.
Pracując w koncernie motoryzacyjnym możesz uczestniczyć w produkcji samochodu od początku do zjazdu z linii montażowej. Z kolei praca w firmie produkującej części to możliwość poznania od podszewki procesu produkcji konkretnych podzespołów, które mogą być później stosowane w większości samochodów na świecie.
Czy wiesz, że nowy samochód składa się w 80 proc. z części pochodzących od niezależnych producentów, a w 20 proc. z części produkowanych bezpośrednio przez koncerny samochodowe?
Stanowiska w branży
- Inżynier produkcji
- Inżynier procesu
- Inżynier jakości
- Specjalista ds. utrzymania ruchu
Perspektywy branży
W przedsiębiorstwach motoryzacyjnych jest zatrudnionych w Polsce około 160 000 pracowników i liczba ta rośnie. Inżynierów poszukują szczególnie koncerny otwierające nowe fabryki, jak i producenci części, którzy uruchamiają centra badawczo – rozwojowe. Wszystko to powoduje, że przemysł motoryzacyjnych w Polsce to perspektywiczny sektor gospodarki.
Ciekawe możliwości
W branży rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od optymalizacji produkcji. Konkretna nazwa stanowiska może się różnić, ale do obowiązków osób zatrudnionych na tym stanowisku będzie należeć:
- odpowiedzialność za całościowe prowadzenie projektów
- optymalizacja produkcji przy zastosowaniu narzędzi Lean Manufacturing / Six Sigma
- udział w rozwoju nowych produktów.