Przemysł motoryzacyjny

W Polsce  przemysł motoryzacyjny jest silnie reprezentowany. W kraju funkcjonuje nie tylko wielu znanych producentów samochodów, ale są również obecne firmy produkujące części oraz podzespołów samochodowych. Co ciekawe, wiele z tych firm prowadzi w Polsce centra badawczo – rozwojowe. Jeśli masz w sobie żyłkę innowatora to firmy z branży motoryzacyjnej są dla Ciebie idealnym pracodawcą. 

Nie wszyscy wiedzą o tym, że przemysł motoryzacyjny składa się dwóch dużych sektorów. Pierwszy z nich to bardzo znane koncerny samochodowe, jak np. Volkswagen. Drugi bardzo duży sektor to producenci części i podzespołów, które są następnie wykorzystywane w samochodach produkowanych przez koncerny. W Polsce działa wielu producentów części. Przykładowo są to: Borg Warner, Lear, Faurecia, Mahle, Tenneco Automotive, TRW Automotive oraz Valeo.

Pracując w koncernie motoryzacyjnym możesz uczestniczyć w produkcji samochodu od początku do zjazdu z linii montażowej. Z kolei praca w firmie produkującej części to możliwość poznania od podszewki procesu produkcji konkretnych podzespołów, które mogą być później stosowane w większości samochodów na świecie.

Czy wiesz, że nowy samochód składa się w 80 proc. z części pochodzących od niezależnych producentów, a w 20 proc. z części produkowanych bezpośrednio przez koncerny samochodowe?

 

Stanowiska w branży

  • Inżynier produkcji 
  • Inżynier procesu
  • Inżynier jakości
  • Specjalista ds. utrzymania ruchu

 

Perspektywy branży

W przedsiębiorstwach motoryzacyjnych jest zatrudnionych w Polsce około 160 000 pracowników i liczba ta rośnie. Inżynierów poszukują szczególnie koncerny otwierające nowe fabryki, jak i producenci części, którzy uruchamiają centra badawczo – rozwojowe. Wszystko to powoduje, że przemysł motoryzacyjnych w Polsce to perspektywiczny sektor gospodarki.

 

Ciekawe możliwości

W branży rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od optymalizacji produkcji. Konkretna nazwa stanowiska może się różnić, ale do obowiązków osób zatrudnionych na tym stanowisku będzie należeć:

  • odpowiedzialność za całościowe prowadzenie projektów
  • optymalizacja produkcji przy zastosowaniu narzędzi Lean Manufacturing / Six Sigma
  • udział w rozwoju nowych produktów.

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty