IT i telekomunikacja

Rynek pracy dla specjalistów IT to wielki ocean możliwości. Lista sektorów i branż które poszukują absolwentów informatyki i kierunków pokrewnych jest długa i różnorodna. Poniżej znajdziesz krótki przegląd najciekawszych z nich.

 

Dostawcy usług IT

Praca u dostawcy rozwiązań IT to zwykle pierwszy wybór absolwenta informatyki i kierunków pokrewnych. W Polsce działa wiele firm informatycznych które dostarczają kompleksowe i różnorodne usługi IT. Najlepszy obraz wielkości tego rynku daje lista usług jakie świadczą tego rodzaju firmy. Wymienić należy to co najmniej:

  • Budowa oprogramowania dedykowanego
  • Zarządzanie bezpieczeństwem IT
  • Utrzymanie i serwis infrastruktury IT
  • Przetwarzanie danych
  • Testowanie oprogramowania
  • Zarządzanie systemami przechowywania danych

 

To są tylko hasła. W rzeczywistości za każdym z nich kryją się zespoły liczące kilkadziesiąt osób.  Praca w takiej firma to nieograniczone możliwości. Dotyczy to zarówno możliwości nauki od najlepszych, rozbudowanych i różnorodnych ścieżek kariery, aż po wielość obszarów merytorycznej specjalizacji. W grupie dostawców usług IT znajdziesz firmy polskie i zagraniczne, działające na rynku lokalnym, jak i globalnie, duże korporacje i małe przedsiębiorstwa. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Software house

Firmy produkujące oprogramowanie są oczywiście jednym z dostawcą usług IT. Warto jednak nieco odrębnie potraktować tę grupę bo jest to samodzielny obszar rynku IT. Zwykle tego rodzaju firmy są specjalizują się w technologiach webowych. Często też pracują w oparciu o jedną główną technologię np. Python lub Ruby on Rails. W Polsce działają różnego rodzaju Software house’y, ale większość z nich liczy kilkanaście osób. Z uwagi na fakt braku rozbudowanej hierarchii i płaską strukturę typowy pracownik takiego przedsiębiorstwa to właśnie programista. Takie środowisko ułatwia przepływ wiedzy i wzajemne uczenie się. Jeśli więc pociąga Ciebie praca w mniejszych organizacjach, a dodatkowo jesteś fanem konkretnej technologii webowej, to Software house może być pracodawcą dla Ciebie.   

 

Instytucje finansowe

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale banki i firmy ubezpieczeniowe to bardzo interesujący pracodawcy dla specjalistów IT. Instytucje finansowe posiadają wielkie działy IT, w którym pracuje się nad budową i utrzymaniem systemów transakcyjnych, wdrażaniem zabezpieczeń, obsługą infrastruktury aż po projektowanie aplikacji mobilnych. Szczególnie w Polsce praca w dziale IT  instytucji finansowej może być atrakcyjna ponieważ w naszym kraju wiele z firm ma tu swoje centra IT, które obsługują oddziały działające w różnych państwach. Może być więc tak, że pracując w dziale IT banku w Polsce będziesz pracował nad aplikacją, którą będą się posługiwać miliony ludzi na całym świecie. Tak duży pracodawca daje też szansę rozwoju w ramach różnych obszarów, ale także zgłębiania niszowych kompetencji.

 

Firmy doradcze

Specjalista IT nie musi pracować w firmie informatycznej. Absolwent informatyki i kierunków pokrewnych może również próbować swoich sił w firmach doradczych, gdzie może objąć rolę konsultanta w zakresie wyboru i wdrażania rozwiązań IT. Będąc specjalistą który rozumie jak działa konkretne rozwiązanie informatyczne możesz doradzać firmom i wspierać je w zakresie wyboru i wykorzystania systemów IT. Na rynku jest duże zapotrzebowanie na specjalistów IT, którzy potrafią w przystępny sposób mówić o sprawach techniczny i jednocześnie umieć je przełożyć na uwarunkowania i cele biznesowe. Firmy potrzebują narzędzi IT, ale nie zawsze wiedzą jakie konkretne rozwiązanie będzie optymalne oraz jak się nim posługiwać. Jeśli dobrze poruszasz się w zagadnieniach technicznych, a jednocześnie rozumiesz biznesowe zastosowanie systemów IT, to ta ścieżka może być dobrym wyborem dla Ciebie.

 

Telekomunikacja  

Branża telekomunikacyjna jest kolejnym atrakcyjnym pracodawcą dla inżynierów. Jednym z  ciekawych procesów jakie zachodzą na rynku telekomunikacyjnym jest zwiększenie ilości przesyłanych danych przez użytkowników. Korzysta z tego zarówno biznes, jak i każdy z nas oglądając filmy na urządzeniach mobilnych. W odpowiedzi na te zjawiska firmy telekomunikacyjne rozbudowują infrastrukturę techniczną. To z kolei otwiera pole do oferowania następnych usług na rynku. Do obsługi tych procesów firmy potrzebują wysokiej klasy specjalistów. Potrzebni są także inżynierowie, którzy będą potrafili przedstawić jak rozwiązania techniczne otwierają konkretne możliwości dla firm, nabywców usług telekomunikacyjnych. Jeśli weźmiemy pod uwagę także takie innowacje jak powszechny cloud computing czy Internet rzeczy (Internet of Things) staje się widocznym, że branża telekomunikacyjna ma przed sobą wielką przyszłość. Jeśli masz w sobie duszę odkrywcy, lubisz kreatywne działania i do tego rozumiesz prawa jakimi rządzi się biznes, to firmy z tego sektora to idealny wybór dla Ciebie.       

 

Informatyk wewnętrzny

Oprócz firm zaprezentowanych powyżej wielu informatyków znajdzie pracę również w przedsiębiorstwach, które na pierwszy rzut oka mogą się nie kojarzyć z usługami IT. Rozwiązania informatyczne są obecnie w każdej firmie. W dużej części z nich strona internetowa to nie jest jedyne narzędzie IT wykorzystywane w pracy. Coraz powszechniejsze stają się zaawansowane rozwiązania takie jak systemy zarządzania firmą, centra danych, aplikacje mobilne, dedykowane oprogramowanie czy  własna rozbudowana infrastruktura informatyczna. Do obsługi i utrzymania tego całego konglomeratu narzędzi IT konieczni są fachowcy. To miejsce dla programistów, analityków, administratorów – pracy nie zabraknie dla wielu specjalistów. Zaawansowane technologie są powszechnie obecne w wielu firmach z różnych branż, nie tylko u typowych dostawców IT. Jest to również okazja do tego aby pracować z najnowszymi technologiami dla osób które mieszkają w mniejszych miastach, gdzie nie wiele firm z branży IT.

 

 

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty