Wyzwania dla najlepszych
Apator działa na dynamicznie zmieniającym się rynku w takich obszarach, jak automatyzacja prac sieci energetycznych (zwana też smart grids) oraz w branży pomiarów zużycia mediów. Działanie oraz rozwój w tak nowatorskich dziedzinach niesie konieczność budowania nowych kompetencji i nieustannego poszerzania wiedzy. Zespół pracowników Apatora staje przed wieloma wyzwaniami.
Współpraca partnerska
Do niedawna na rynku obowiązywały zasady twardej walki pomiędzy konkurującymi firmami. Rzeczywistość zmienia się, ponieważ projekty smart meteringowe i smart gridowe stają się zbyt skomplikowane nawet dla dotychczasowych potentatów globalnych. Wymuszają one kooperację między producentami oraz ścisłą współpracę z klientami w celu identyfikacji ich wymagań. Nie wystarczy oferować precyzyjny metrologicznie i dopracowany technicznie licznik energii, konieczna jest także jego integracja z kanałami komunikacji oraz infrastrukturą IT (np. rozwiązania klasy AMI). Liczniki różnych producentów muszą się pomiędzy sobą komunikować. Niezbędna jest interoperacyjność urządzeń – zwłaszcza w sytuacji braku standardów, które jeszcze nie zdążyły powstać. Ważnym atutem firm działających na tym rynku jest też umiejętności programowania i zarządzania bazami danych. Dlatego obecnie tworzą się trwałe konsorcja i porozumienia partnerskie między firmami, które są w stanie wspólnie zrealizować skomplikowane zlecenia. Elastyczność, pomysłowość, kompetencje w zarządzaniu skomplikowanymi projektami, odpowiedni dobór partnerów biznesowych oraz umiejętność skupienia się na tym, co umiemy najlepiej, zastępują kompleksową obsługę kontraktów.
Innowacyjność i współpraca z nauką
Innowacyjne technologie wymagają nowego podejścia do rozwoju produktów i usług. Apator działa w kilku konsorcjach, w ramach których współpracujemy z uczelniami i naukowcami. Przykładem jest Konsorcjum Smart Power Grids Polska zawiązane wspólnie przez kilku partnerów biznesowych i uczelnie techniczne, z Politechniką Wrocławską na czele. Obecnie realizowany jest projekt (dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju) mający na celu zwiększenie skuteczności wdrożeń smart meteringu z użyciem technologii PLC. Apator aktywnie współpracuje także z konsorcjum i-User (technologie Home Area Network) prowadzonym przez Politechnikę Warszawską, Krajową Izbę Elektroniki i Telekomunikacji oraz kilka innych polskich uczelni. Współpraca z Politechniką Białostocką, Gdańską czy Instytutami Badawczymi jest niezwykle ważna w obliczu szybkich zmian technologicznych.
Standaryzacja to wyzwanie smart grids
Wraz z partnerami z branży, Apator aktywnie tworzy podwaliny przyszłych standardów i norm technicznych dla smart grids. Współpracujemy z Izbami Gospodarczymi i instytucjami europejskiej standaryzacji, m.in. z CEN, CENELEC czy ETSI. Nasi pracownicy utrzymują szerokie międzynarodowe kontakty z takimi organizacjami, jak ESMIG (European Smart Metering Group), OSGP Alliance, PRIME Alliance czy G3 PLC Alliance. Dziś nie wystarczy być obserwatorem rynku, trzeba go aktywnie współtworzyć i kształtować. Dzięki aktywności naszych inżynierów mamy szansę kreowania techniki, współtworzenia regulacji oraz norm, które będą obowiązywały za 10-15 lat.
Jarosław Wojtulewicz
Doradca Zarządu d/s Strategii Apator SA