Geodeta - zawód z perspektywami

Geodeta - zawód z perspektywami

 

Bez geodety niemożliwa jest budowa dróg i autostrad, budynków użyteczności publicznej i nowoczesnych centrów handlowych. Każda z tych inwestycji wymaga pracy geodety z właściwymi uprawnieniami zawodowymi i odpowiednim doświadczeniem. To zawód, który z pewnością w najbliższych latach nie będzie zagrożony bezrobociem.

 

geolog

Zawód geodety staje się coraz bardziej popularny. Nowych adeptów przyciąga przede wszystkim ciekawa i bardzo dobrze płatna praca. Gdzie znajdą zatrudnienie absolwenci geodezji? Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest miernictwo i planowanie inwestycji budowlanych, na każdym etapie ich realizacji. Stanowiska dla geodetów są też w specjalistycznych firmach geodezyjnych, kopalniach oraz przedsiębiorstwach, które zajmują się poszukiwaniem złóż wszelkich surowców. Na adeptów tego zawodu czekają też miejsca pracy w administracji samorządowej, gdzie ich zadaniem jest zarządzanie terenami należącymi do danego powiatu lub gminy.

 

Zawód dla posiadaczy ścisłych umysłów

 

Geodeci wykonują pomiary sytuacyjno-wysokościowe, które dostarczają szczegółowych danych o położeniu budynków. Dzięki nim sprawnie przebiegają ostateczne realizacje zarówno projektowe, jak i budowlane. Geodeci wykonują też wszelkie pomiary, które potrzebne są podczas urządzania terenów leśnych i rolnych, a także dzielą i rozgraniczają nieruchomości oraz sporządzają profesjonalną dokumentację prawną. Dobry geodeta musi mieć specjalistyczne uprawnienia zawodowe, które są niezbędne do wykonywania wielu czynności.

Aby zostać geodetą, potrzebne są predyspozycje typowo inżynierskie: zdolności matematyczne i techniczne, umiejętność logicznego myślenia i stosowania w praktyce wiedzy teoretycznej. Ważna jest też wyobraźnia przestrzenna, umiejętność planowania przestrzeni oraz sprawne posługiwanie się rysunkiem technicznym. 

 

Dodatkowe uprawnienia ważniejsze niż dyplom

Same studia i uzyskanie dyplomu nie pozwolą geodecie na pełne wykonywanie zawodu. Każde zadanie wymaga posiadania odpowiedniej grupy zezwoleń. Dopiero praktyki zawodowe oraz wykonywane podczas nich zadania w pełni pozwolą geodecie na samodzielną pracę. Uprawnienia zawodowe dla geodetów są obecnie nadawane w siedmiu zakresach tematycznych - m.in. geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, rozgraniczanie i podział nieruchomości, pomiary podstawowe, geodezyjna obsługa inwestycji, urządzanie terenów leśnych czy redakcja map.

 

Zawód na całe życie

Geodeta, choć często spędza wiele godzin w terenie, powinien doskonale władać komputerem i umiejętnie poruszać się w wielu specjalistycznych programach. Do ważnych umiejętności należy też właściwe odczytywanie i pozyskiwanie informacji ze zdjęć satelitarnych i lotniczych.

Absolwenci geodezji oraz początkujący studenci, którzy wybrali ten kierunek musza też zdawać sobie sprawę, że będą niejako skazani na ten kierunek do końca swojej zawodowej aktywności. Geodeta to bowiem zawód wysoko wyspecjalizowany i dający niewielkie możliwości pracy w zawodach pokrewnych.

 

Sprawdź najnowsze oferty pracy dla geodetów!

 

 

    portal_geodezyjny 03.05.2017 o 20:46

    geodezja portal geodezyjny dla geodetów: http://www.geodezja24.pl

Tagi: geodeta, inżynier geodezji

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty