Życiorys, CV - 7 praktycznych rad

Krótko i zwięźle czyli CV w 7 krokach - zapraszamy!

Sprawdź też: CV dla inżyniera

 

1. Wybierz czcionkę która będzie wyglądać jednocześnie atrakcyjnie i czytelnie

Tak wiem – wszyscy korzystają z Times New Roman albo Arial i jest dobrze. No właśnie nie jest dobrze – jest nudno.  Ty bądź inny. Co powiesz na czcionkę Georgia? - jest czytelna i przyjemna dla oka. Jasne, że to tylko czcionka, no ale to w końcu pierwsze wrażenie – warto jest więc się interesująco zaprezentować.

 

2. Dbaj o to, by Twoje CV było czytelne

Czytelne – czyli przede wszystkim nadaj tytuł każdej sekcji (np. doświadczenie, wykształcenie) oraz zachowaj odstęp pomiędzy tymi sekcjami. Możesz też stosować delikatne poziomie linie aby oddzielić od siebie poszczególne fragmenty. Aby wyeksponować szczególnie istotne korzystaj z kursywy lub pogrubienia.

 

3. Zacznij CV od swojego imienia i nazwiska

Akurat w tym wypadku możesz sobie darować odrębny nagłówek. Niech Twoje imię i nazwisko będzie tytułem. Zaraz poniżej możesz podać swoje dane kontaktowe.

 

4. Co na początek – wykształcenie czy doświadczenie?

Odwieczny dylemat – od czego zacząć główną część CV – od opisu wykształcenia czy historii zatrudnienia? Odpowiedź tymczasem jest prosta – to zależy. Jeśli ubiegasz się o swoją pierwszą pracę po studiach – zacznij od wykształcenia. Jeśli natomiast możesz pochwalić się kilkuletnim doświadczeniem zawodowym – zacznij od historii zatrudnienia.

 

5. Pisząc o doświadczeniu zawodowym na początku umieść obecne/ostatnie miejsce pracy.

Pracodawcę zwykle będzie interesować to, czym się zajmowałeś ostatnio. Zacznij więc od opisu pracy, którą do tej pory wykonujesz lub wykonywałeś. Prace wykonywane w czasach liceum będą więc na końcu listy – o ile w ogóle będzie sens o nich pisać;)

 

6. Wyróżnij się – napisz o swoich osiągnięciach

Twoje CV to Twoja wizytówka. Daj się więc dobrze poznać i zapamiętać. Napisz o swoich osiągnięciach i sukcesach – nie tylko zawodowych. Po prostu – pochwal się czymś, co Ciebie wyróżni.

Sprawdź jak napisać o swoich umiejętnościach w CV

 

7. Na koniec sprawdź ortografię.

Wydaje nam się, że tego nie trzeba komentować. Ponadto, na koniec przeczytaj uważnie całe CV, zwróć uwagę na stylistykę i ogólny wydźwięk Twojego dokumentu. Zadaj sobie pytanie jaką opinię wyrobi sobie o Tobie pracodawca czytając Twoje CV – masz ostatnią okazję by coś zmienić.

 

A jeśli uznasz, że wszystko jest w najlepszym porządku –pozostaje słać CV w świat :)

Powodzenia!

    Anna2012 03.10.2012 o 10:57

    ortografia ortografią, ale najlepsze są takie kwestie, kiedy w dodatkowych umiejętnościach ktoś wpisuje "obsługa niszczarki":-)

Tagi: CV, życiorys

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty