Monter sieci cieplnych
Monter sieci cieplnych wykonuje prace instalacyjno-montażowe ukÅ‚adów ciepÅ‚owniczych.
1. Opis pracy i sposobu jej wykonywania, obszary występowania zawodu
Monter sieci cieplnych na podstawie projektu rysunku technicznego przygotowuje części do montażu. Montuje rury i ksztaÅ‚tki w wykopach lub na konstrukcji, łączy je, uszczelnia połączenia, wykonuje otuliny, montuje armaturÄ™, urzÄ…dzenia sterujÄ…ce i kontrolne oraz przeprowadza próby szczelnoÅ›ci. Monter sieci cieplnej korzysta z podkÅ‚adów geodezyjnych w celu lokalizacji urzÄ…dzeÅ„ w terenie. Prace zwiÄ…zane z montażem instalacji wykonywane sÄ… także wewnÄ…trz budynku lub w warsztacie. Prace te obejmujÄ…: przecinanie rur, gwintowanie ich koÅ„ców, prostowanie i giÄ™cie rur, montowanie, uszczelnianie, kontrolÄ™ szczelnoÅ›ci i drożnoÅ›ci oraz montaż i połączenie urzÄ…dzeÅ„ sanitarnych. Do zakresu czynnoÅ›ci montera należy naprawa i konserwacja instalacji oraz wÄ™zÅ‚a cieplnego, a także demontaż sieci i urzÄ…dzeÅ„ ciepÅ‚owniczych. W przypadku awarii sieci ciepÅ‚owniczej monter sieci cieplnych bierze udziaÅ‚ w okreÅ›laniu przyczyn, lokalizacji i usuwaniu skutków.
2. Środowisko pracy (warunki pracy, maszyny i narzędzia pracy, zagrożenia, organizacja pracy)
Monter sieci cieplnych wykonuje swojÄ… pracÄ™ zarówno na zewnÄ…trz, jak i wewnÄ…trz budynków: w halach produkcyjnych, w budynkach w trakcie budowy, na otwartych przestrzeniach – czÄ™sto w zmiennych warunkach atmosferycznych. Niejednokrotnie jest to praca na wysokoÅ›ci, w ciasnych pomieszczeniach z utrudnionym dojÅ›ciem, o Å›liskiej powierzchni, zbyt silnym lub sÅ‚abym oÅ›wietleniu, czÄ™sto towarzyszy jej haÅ‚as. NajczÄ™stsze schorzenia w tym zawodzie to: choroby narzÄ…du wzroku, uszkodzenia sÅ‚uchu, choroby reumatyczne, choroby krÄ™gosÅ‚upa, nieżyty bÅ‚on Å›luzowych nosa, gardÅ‚a i krtani. Wykonywanie pracy musi być zgodne z instrukcjami, zasadami i przepisami BHP, ochrony przeciwpożarowej i ochrony Å›rodowiska. Praca montera sieci cieplnych wykonywana jest w systemie jedno- lub wielozmianowym; samodzielnie lub w zespole.
3. Wymagania psychofizyczne, zdrowotne, w tym przeciwwskazania do wykonywania zawodu
Monter sieci cieplnych powinien charakteryzować siÄ™ dokÅ‚adnoÅ›ciÄ…, kreatywnoÅ›ciÄ…, konsekwencjÄ… w realizacji zadaÅ„, zdolnoÅ›ciami manualnymi oraz Å›wiadomoÅ›ciÄ… zagrożeÅ„ wystÄ™pujÄ…cych w miejscu pracy. Konieczna jest cierpliwość, umiejÄ™tność obserwacji, zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiÄ…zków oraz umiejÄ™tnoÅ›ci wymagane do pracy zespoÅ‚owej. W sytuacjach awaryjnych wymagana jest umiejÄ™tność szybkiego podejmowania decyzji. Osoba pracujÄ…ca w tym zawodzie powinna odznaczać siÄ™ ogólnie dobrym stanem zdrowia, mieć dobry wzrok i sÅ‚uch. Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu sÄ… choroby serca, ukÅ‚adu krążenia, narzÄ…dów ruchu. Zawodu tego nie mogÄ… wykonywać osoby niepeÅ‚nosprawne, posiadajÄ…ce przeciwwskazania do pracy na wysokoÅ›ci oraz do podnoszenia i przenoszenia ciężarów.
4. Wykształcenie i uprawnienia niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie
Pracodawcy najchÄ™tniej zatrudniajÄ… na stanowisku montera sieci cieplnych osoby posiadajÄ…ce wyksztaÅ‚cenie zasadnicze zawodowe z grupy zawodów 7126 Hydraulicy i monterzy instalacji sanitarnych np. 712616 Monter sieci, instalacji i urzÄ…dzeÅ„ sanitarnych. Od osób pracujÄ…cych w tym zawodzie wymaga siÄ™ dodatkowo uprawnieÅ„ energetycznych – zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami. Możliwe jest również uzyskanie kompetencji zawodowych wÅ‚aÅ›ciwych dla zawodu monter sieci cieplnych poprzez: szkolenie praktyczne (przyuczenie) na stanowisku pracy, staże lub zdobywanie doÅ›wiadczenia w trakcie pracy.
5. Możliwości rozwoju zawodowego, potwierdzania/walidacji kompetencji
Monter sieci cieplnych powinien brać udziaÅ‚ w szkoleniach organizowanych w przedsiÄ™biorstwie, przez stowarzyszenia i inne organizacje branżowe lub w wyspecjalizowanych oÅ›rodkach szkoleniowych. Po podniesieniu swoich kwalifikacji (ukoÅ„czenie specjalistycznych kursów i szkoleÅ„) pracownik może objąć stanowisko brygadzisty lub mistrza. Dodatkowym atutem przy awansie bÄ™dzie wyksztaÅ‚cenie Å›rednie techniczne. Awans na wyższe stanowiska (np. kierownika wydziaÅ‚u) jest możliwy po zdobyciu wyższego wyksztaÅ‚cenia technicznego.
Zadania zawodowe
Z1. Sprawdzanie stanu sieci ciepłowniczych
Z2. Wykonywanie prac konserwacyjno-remontowych sieci cieplnych zgodnie z dokumentacjÄ…
Z3. Wykonywanie prac konserwacyjno-remontowych wÄ™zÅ‚ów cieplnych
Z4. Określanie przyczyn awarii oraz lokalizowanie i usuwanie usterek
Z5. Wykonywanie prac montażowych sieci cieplnych zgodnie z dokumentacją
Z6. Wykonywanie niezbędnych przełączeń ruchowych na sieciach i w węzłach cieplnych
Z7. Organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ergonomii i ochrony środowiska