DWG viewer

DWG viewer

Co to jest DWG viewer?

DWG Viewer to najprościej rzecz ujmując program służący do przeglądania plików DWG. Ale zacznijmy od początku – czyli co to jest w ogóle format DWG w którym to formacie właśnie zapisywane są pliki DWG? Szersze informacje na temat działania programów CAD znajdziesz w dziale oprogramowanie CAD.

 

Format DWG

Format DWG jest tworzony przez program AutoCAD. Mówiąc prościej – pliki w programie AutoCAD są zapisywane właśnie w formacie DWG. Jakie możliwości daje format DWG? Otóż w tym formacie zapisywane są modele dwuwymiarowe oraz trójwymiarowe. Format DWG, tak jak i sam program AutoCAD, należy do firmy Autodesk. Trzeba jednak wiedzieć, że również wiele innych programów typu CAD czyli służących do projektowania obsługuje format DWG, a więc pozwala tworzyć pliki właśnie w tym formacie. W praktyce więc format DWG jest powszechnie uznawany za podstawowy format plików zawierających projekty CAD, a tym samym możliwe jest edytowanie tych plików w programach CAD różnych producentów. Więcej informacji na temat pracy w CAD znajdziesz na forum CAD.

 

Co można zrobić w programie typu DWG viewer?

Wiemy już co to jest format DWG, ale czym jest DWG viewer? Przede wszystkim, jak wszystkie programu typu viewer, tak i DWG viewer służy do przeglądania plików w formacie DWG. Możemy więc taki pliki otworzyć i zobaczyć zapisany w nim projekt. Należy jednak pamiętać, że zwykle na tym nasze uprawnienia się kończą. W szczególności oznacza to, że przy użyciu tego programu nie można edytować plików i zapisywać zmian. Często w programach typu viewer są też ograniczenia w zakresie drukowania plików, jednak to już zależy od możliwości konkretnego programu typu DWG viewer. Warto zapamiętać jedno – jeśli wybrany przez nas program ma w nazwie słowo „viewer” to znaczy, że służy on głównie do przeglądania plików i nie możemy w nim plików ani edytować, ani zapisywać. Ostatnia sprawa – właśnie z uwagi na ograniczoną funkcjonalność często programy typu „viewer” są bezpłatne i można je pobrać z Internetu. Link do bezpłatnego programu typu DWG viewer znajdziesz na końcu tego artykułu.

 

DWG viewer

Na rynku dostępne są programy typu DWG viewer różnych producentów. Bywa czasami, że producent obok programu głównego, który jest płatny, oferuje także program typu „viewer” który pozwala przeglądać pliki zapisane w tym głównym programie. Tak też jest w naszym przypadku głównym programem firmy Autodesk do projektowania CAD jest AutoCAD, a programem do przeglądania plików jest program DWG TrueView. Można go bezpłatnie pobrać ze strony:

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/item?siteID=123112&id=9078813

 

 

Tagi: dwg viewer

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty