Rodzaj linii (Właściwości ogólne obiektów)
Kontynuujmy ćwiczenia w pliku 08-Właściwości-ogólne.dwg . Rodzaj linii jest właściwością wymagającą dokładniejszego omówienia.
Jeżeli chcemy mieć pewność, że linie różnych rodzajów pasują do siebie, musimy się zapoznać z obowiązującymi w programie AutoCAD zasadami zarządzania rodzajami linii.
Definicje źródłowe linii są przechowywane w plikach tekstowych typu *.LIN (na przykład acadiso.lin) i zanim staną się dostępne, muszą zostać wczytane do rysunku. Wykonujemy to za pomocą polecenia RODZLIN (LINETYPE):
Położenie listy rodzaju linii na panelu Właściwości (Properties) pokazano na rysunku:
Zamknąć plik projektu.
Wczytywanie i usuwanie rodzaju linii – ćwiczenia
Zadanie: Utworzyć nowy projekt na podstawie szablonu Szablon-1.dwt Wczytać rodzaje linii niezbędne do narysowania następujących obiektów:
Zastąpić definicje linii istniejące ewentualnie w pliku.
Rozwiązanie:
Definicje linii spełniające warunki zadania to zawarte w pliku acadiso.lin KRESKAKROPKA (DASHDOT) – linia jednopunktowa
KRESKOWA (DASHED) – linia kreskowa
- Takie linie będą stosowane we wszystkich ćwiczeniach i zadaniach zawartych w podręczniku.
Linie o nazwach angielskich występują w programie AutoCAD od zawsze. Twórcy polskiej wersji programu AutoCAD 2011 wpadli na pomysł, aby te nazwy przetłumaczyć i taki stan obowiązuje do dziś. W wersji angielskiej nazwy tych linii pozostały niezmienione.
- Zamknąć wszystkie pliki projektów i utworzyć nowy plik na podstawie szablonu Szablon-1.dwt
- W dowolny sposób wydać polecenie RODZLIN (LINETYPE)
- Wyświetlić szczegóły, klikając przycisk 1
- Wypełnić pola okna dialogowego dokładnie tak jak na rysunku:
Upewnić się, że wartość bieżącej skali obiektu w polu 2 jest równa jeden.
- Domyślna wartość bieżącej skali obiektu wynosi jeden. Można ją zmienić za pomocą polecenia (zmiennej systemowej) CELTSCALE. Należy kategorycznie unikać zmiany jej wartości.
- Ukryć szczegóły, klikając przycisk 3
Jeden z potrzebnych nam rodzajów linii KRESKAKROPKA (DASHDOT) (4) został już wczytany. Nie wiemy jednak, jaka dokładnie jest definicja tej linii, dlatego wczytamy ją ponownie.
- Kliknąć przycisk 5
- W oknie dialogowym Wczytaj lub uaktualnij rodzaje linii (Load or Reload Linetypes) wybrać jako plik źródłowy acadiso.lin (6)
- Kliknąć rodzaj linii KRESKAKROPKA (DASHDOT) (7)
- Trzymając naciśnięty klawisz Ctrl, kliknąć rodzaj linii KRESKOWA (DASHED) (8). Tworzymy w ten sposób kolekcję wyboru złożoną z obu potrzebnych rodzajów linii za pomocą standardowej techniki wyboru z listy systemu operacyjnego Windows
- Kliknąć przycisk OK (9)
- Kliknąć pozycję 10
- Jeżeli chcemy mieć pewność, że linie różnych rodzajów będą pasować do siebie i poprawnie reagować na zmianę skali globalnej rodzaju linii, to należy wczytać wszystkie niezbędne definicje linii z jednego pliku *.lin zastępując definicje już istniejące w pliku projektu.
Efekt jest widoczny na rysunku 11
- Kliknąć przycisk OK (12)
Proces wczytywania definicji rodzajów linii został zakończony. Sprawdźmy jeszcze, czy wczytane definicje są dostępne na liście rozwijanej panelu Właściwości (Properties).
- Rozwinąć listę 13 i sprawdzić obecność wczytanych definicji.
Koniec zadania.
Nie zamykać pliku! Wykorzystamy go do dalszych ćwiczeń.
Zadanie: Kontynuować ćwiczenia w pliku z poprzedniego zadania. Usunąć z niego definicję linii kreskowej.
Rozwiązanie:
- W dowolny sposób wydać polecenie RODZLIN (LINETYPE)
- Podświetlić kliknięciem definicję linii KRESKOWA (DASHED) (14)
- Kliknąć przycisk 15
- Kliknąć przycisk OK
Koniec zadania.
- Zamknąć plik projektu
Zadanie: Utworzyć nowy projekt na podstawie szablonu Szablon-1.dwt Wczytać rodzaje linii niezbędne do narysowania następujących obiektów, zastępując nimi definicje istniejące.
Rozwiązanie:
Wykonać zadanie samodzielnie.
- Zwrócić uwagę na zupełnie inny wygląd linii kreskowej i jednopunktowej niż w poprzednim zadaniu.
- Dobrać linie o odpowiednim wyglądzie i pasujące do siebie, wzorując się na pliku 08-Właściwości-ogólne.dwg
Koniec zadania.
Nie zamykać pliku! Wykorzystamy go do dalszych ćwiczeń.
Efektywne zarządzanie rodzajami linii
Strategia zarządzania rodzajami linii zależy od tego, czy tworzymy od podstaw własny projekt i nie będziemy go z nikim współużytkować, czy naszym zadaniem jest „dorysować własną branżę” w istniejącym projekcie, nad którym pracowało już i jeszcze będzie pracować wielu innych konstruktorów.
- W plikach utworzonych we wcześniejszych wersjach programu AutoCAD nazwy niektórych nazwanych obiektów, np. stylów, rodzajów linii, trudno jest zmienić lub jest to wręcz niemożliwe.
Poprawna organizacja środowiska pracy
W podany w tym podrozdziale sposób powinno się zawsze organizować środowisko pracy. Odstępstw od tych zasad należy zdecydowanie unikać, jednak autor ma świadomość, że często konstruktor jest zmuszony pracować w środowisku źle zorganizowanym. Jeżeli będziemy konstruować indywidualnie lub wymieniać dane wyłącznie w naszym biurze, w którym wszyscy będą spełniać podane standardy, to z czytania kolejnego podrozdziału można zrezygnować. Oto zasady poprawnej organizacji środowiska pracy. Ich stosowanie pozwala szybko tworzyć i efektywnie modyfikować dokumentację.
- Jeżeli chcemy mieć pewność, że linie różnych rodzajów będą pasować do siebie i poprawnie reagować na zmianę skali globalnej rodzaju linii, to należy wczytać wszystkie niezbędne definicje linii z jednego pliku *.lin, zastępując definicje już istniejące w pliku projektu.
- Zmieniać sposób wyświetlania wszystkich linii w całym projekcie (rozrzedzać lub zagęszczać) wyłącznie przez zmianę skali globalnej rodzaju linii RLSKALA (LTSCALE).
- Nie manipulować indywidualnie skalami poszczególnych obiektów i grup obiektów.
- Nie zmieniać, domyślnej wartości zmiennej systemowej CELTSCALE, która jest równa jeden.
- Nie zmieniać, domyślnej wartości zmiennej systemowej PSLTSCALE, która jest równa jeden.
Na rysunku 1 przedstawiono efekt, jaki należy uzyskać w projekcie, który mamy wykonać. Zwróćmy uwagę na wygląd linii jednopunktowej i kreskowej na kolejnych rysunkach.
Na rysunkach 2 i 3 wczytane rodzaje linii nie zostały dobrze dobrane. Linie nie pasują do siebie. Mają różne proporcje długości kresek i przerw.
Linie z rysunku 4 i 5 mają co prawda właściwe proporcje długości kresek i przerw, ale niewłaściwe są ich wartości nominalne. Każda z nich wymaga w związku z tym innej skali rodzaju linii. Dlatego na rysunku 5 zmniejszono skalę globalną rodzaju linii. Jej zmniejszenie niczego jednak nie poprawiło. Zawsze tylko jedna z dwóch linii na rysunkach 4 i 5 wygląda poprawnie. Do osiągnięcia właściwego efektu konieczne byłoby manipulowanie ich skalami indywidualnymi.
- We wszystkich ćwiczeniach i zadaniach zawartych w podręczniku założono, że będziemy pracować w poprawnie zorganizowanym środowisku. Będziemy zatem budować to środowisko od podstaw zgodnie z powyższymi zasadami.
Materiał opracowany na podstawie książki Andrzeja Jaskulskiego "AutoCAD 2014 / LT2014 / 360 (WS)+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D", Wydawnictwo Naukowe PWN 2013, str. 453 - 466.