Inżynier inżynierii środowiska - oczyszczanie miast i gospodarka odpadami
Inżynier inżynierii Å›rodowiska ma możliwość realizowania siÄ™ w wielu obszarach zwiÄ…zanych z szeroko rozumianym Å›rodowiskiem naturalnym, m.in. z wodami, powietrzem i gruntami. JednÄ… z najbardziej perspektywicznych specjalizacji jest oczyszczanie miast i gospodarowanie odpadami. Coraz wiÄ™kszy nacisk kÅ‚adziony na ochronÄ™ Å›rodowiska oraz coraz bardziej palÄ…ca konieczność odzyskiwania surowców sprawiajÄ…, że pracy dla tego typu specjalistów nie powinno zabraknąć.
Obowiązki inżyniera inżynierii środowiska, specjalność: oczyszczanie miast i gospodarka odpadami
Do podstawowych obowiÄ…zków inżyniera inżynierii Å›rodowiska o specjalnoÅ›ci oczyszczania miast i gospodarki odpadami należą szeroko rozumiane zagadnienia skÅ‚adowania odpadów, gospodarowania nimi i recyklingu. Inżynier zajmuje siÄ™ projektowaniem i doradzaniem w zakresie tworzenia oraz modernizowania systemów gromadzenia i utylizacji odpadów, opiniuje i doradza w zakresie lokalizacji zakÅ‚adów zajmujÄ…cych siÄ™ zbieraniem i utylizacjÄ… Å›mieci (z uwzglÄ™dnieniem zapotrzebowania i uwarunkowaÅ„ logistycznych), jak również opracowuje projekty wysypisk Å›mieci. Do jego zadaÅ„ należy również opiniowanie i testowanie nowych urzÄ…dzeÅ„ do utylizacji odpadów, a także doradztwo technologiczne przy projektowanych i wykonywanych inwestycjach. Inżynier inżynierii Å›rodowiska zajmuje siÄ™ również modernizowaniem istniejÄ…cych już zakÅ‚adów, wysypisk i urzÄ…dzeÅ„, oraz analizÄ… możliwoÅ›ci zastÄ…pienia ich przez nowsze technologie (w szczególnoÅ›ci wtedy, gdy nowe rozwiÄ…zania sÄ… taÅ„sze, majÄ… mniejszy negatywny wpÅ‚yw na Å›rodowisko i pozwalajÄ… osiÄ…gnąć lepsze wyniki). Do jego obowiÄ…zków należy również konsultowanie nowych projektów (z zakresu zbierania, transportu i przetwarzania odpadów), jak również przygotowywanie i wdrażanie procedur i standardów, które stanÄ… siÄ™ podstawÄ… postÄ™powania w zakresie ochrony Å›rodowiska i gospodarki odpadami. Niejednokrotnie odpowiada on także za zaprojektowanie i wdrożenie optymalnego systemu transportu odpadów.
Wymagania
Praca inżyniera inżynierii Å›rodowiska, zajmujÄ…cego siÄ™ gospodarkÄ… odpadami wymaga dużej wiedzy z zakresu ochrony Å›rodowiska, logistyki i nowoczesnych technologii stosowanych w tej dziedzinie. Inżynier powinien mieć dużą motywacjÄ™ do pracy i wÅ‚asnego rozwoju, poszukiwania coraz to lepszych rozwiÄ…zaÅ„, jak również zapoznawania siÄ™ z coraz to nowszymi technologiami utylizacji i recyklingu odpadów. Praca ta nie należy do prac ciężkich, jednak niejednokrotnie wymaga również pracy w terenie (planowanie wysypiska, nadzorowanie funkcjonowania zakÅ‚adów utylizacyjnych itp.).
Pracodawcy i zarobki
Inżynierowie ze specjalizacjÄ… gospodarowania odpadami sÄ… poszukiwani przez zakÅ‚ady utylizacyjne, firmy recyklingowe oraz firmy komunalne. Zatrudnienie znajdÄ… oni również w administracji publicznej i samorzÄ…dowej, w dziaÅ‚ach zajmujÄ…cych siÄ™ gospodarkÄ… komunalnÄ…, oraz w firmach produkujÄ…cych lub sprzedajÄ…cych technologie wykorzystywane w tej dziedzinie. Åšrednio, pracujÄ…c na etacie inżynier inżynierii Å›rodowiska może zarobić ok. 4 – 4,5 tys. PLN brutto.
Majlow 11.12.2012 o 14:42
Witam, jestem inżynierem inżynierii środowiska w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi i przemysłowymi. Praca jest na prawdę bardzo ciekawa, ale obejmuje bardzo duży zakres wszystkiego, wymagając tym samym wielu rożnych umiejętności (niekoniecznie od razu szybkiej analizy sytuacji, ale chociaż odnalezienia się w sprawie) od najważniejszej rzeczy jaką są ujęte w bardzo szerokich ramach przepisy prawa, przez poznanie starych metod przetwarzania odpadów w urządzeniach stacjonarnych i/lub mobilnych oraz całych instalacji, również z czasem dobór ( modernizacja) nowych instalacji, kończąc na logistyce i części ekonomicznej, czyli pieniądzach (budżety,inwestycje, przetargi). Wykształcenie z uczelni technicznej uzupełniłem najpierw wiedzą na temat przepisów pracując w miejskiej jednostce samorządowej, następnie trafiłem na nową inwestycję (od początku analizując i opiniując całą dokumentację) w tej samem jednostce, dotyczącą budowy, a z czasem rozruchu i (mojego) rocznego nadzoru (metodą prób i błędów), instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów (więcej info na priv). Jednocześnie cały czas miałem dostęp do zamkniętego i zrekultywowanego składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne (dokumentacja, wizje lokalne i nadzór fizyczny na miejscu) oraz wybudowanych tam instalacji do ujmowania i unieszkodliwiania biogazu. Z czasem trafiłem do sektora prywatnego z dużym udziałem w lokalnym rynku i tym samym ogromnym strumieniem odpadów komunalnych przetwarzanych na posiadanych dwóch dużych własnych instalacjach do sortowania i produkcji paliwa zastępczego. Pomału ogarniam całą problematykę obsługi klienta, transportu, odbioru, magazynowania i wreszcie na końcu przetwarzania odpadów, mając cały czas na uwadze drastyczne zmiany wielu branżowych przepisów. Wszystko to związane jest z poznaniem ogromnej ilościowo i zróżnicowanej dokumentacji, w tym dotyczącej odpadów przemysłowych (decyzje i zezwolenia i wszystkie z tym związane dalsze aspekty) oraz praca na różnych systemach komputerowych. Pozdrawiam