Właściwości ogólne obiektów w CAD
Aby móc wykonać kompletny projekt, musimy poznać tzw. właściwości ogólne obiektów. Są to:
− warstwa,
− kolor,
− rodzaj linii,
− szerokość linii (grubość).
Właściwości ogólne można przypisać wszystkim bez wyjątku obiektom.
Polecenia zarządzające właściwościami zgromadzono na karcie Narzędzia główne (Home) na panelach Warstwy (Layers) i Właściwości (Properties).
Panele Warstwy (Layers) i Właściwości (Properties) zawierają przede wszystkim listy rozwijane pozwalające zarządzać właściwościami obiektów w sposób typowy dla programów środowiska Windows.
- Podczas pracy na karcie innej niż Narzędzia główne (Home) warto zapewnić sobie stały dostęp do listy rozwijanej warstw (1), dołączając ją do Paska szybkiego dostępu (Quick Access Toolbar).
W wersji 2011 programu pojawiła się dodatkowa właściwość Przezroczystość (Transparency).
Istnieją także indywidualne właściwości obiektów. Takie właściwości są specyficzne dla konkretnego typu obiektu. Obiekty tekstowe mają na przykład indywidualną właściwość Styl tekstu, wymiary – Styl wymiarowania. W tym rozdziale zajmiemy się wyłącznie właściwościami ogólnymi.
Wyjątkową właściwością ogólną obiektów jest Warstwa (Layer). Omawianie ogólnych właściwości obiektów zaczniemy właśnie od techniki warstw.
Technika warstw
Otwarcie danych:
- Zamknąć wszystkie pliki projektów i otworzyć w trybie tylko do odczytu plik 08-Właściwości-ogólne.dwg
Warstwę możemy traktować jak przezroczystą kalkę, na której zostały narysowane obiekty. Patrząc z góry na wiele takich kalek nałożonych na siebie, widzimy obiekty leżące na wspólnej powierzchni ekranu. Jeżeli wyłączymy widoczność warstwy, to leżących na niej obiektów nie będzie widać. Tak jakbyśmy usunęli kalkę ze stosu.
- W poprawnie wykonanym projekcie obiekty różnych typów powinny leżeć na oddzielnych (swoich) warstwach.
- Na każdej warstwie powinny obowiązywać odpowiednie właściwości obiektów: grubość (szerokość) linii, rodzaj linii i kolor.
Zwykle tworzy się oddzielną warstwę dla:
− linii zarysu (linie grube, ciągłe),
− osi symetrii (linie cienkie, jednopunktowe),
− wymiarów i innych elementów opisu (linie cienkie, ciągłe),
− mebli, instalacji sanitarnej itd.
W projekcie budowlanym struktura warstw jest najczęściej bardzo rozbudowana i dąży się do jej ujednolicenia przynajmniej w skali biura projektowego.
- Warstwa (Layer) jest najważniejszą z właściwości ogólnych obiektów, ponieważ w jej definicji są zawarte pozostałe właściwości. Za pośrednictwem warstwy można zatem przypisywać obiektom inne właściwości ogólne, wykorzystując specjalną właściwość obiektów JakWarstwa (ByLayer).
- Właściwość logiczna JakWarstwa (ByLayer) oznacza, że obiekt przyjmuje i stale utrzymuje właściwość ogólną identyczną z właściwością warstwy, na której leży.
Podczas tego kursu będziemy określać grubość i rodzaj linii, kolory i inne właściwości obiektów prawie wyłącznie przez właściwości warstwy.
Nie zamykać pliku. Wykorzystamy go do dalszych ćwiczeń.
Właściwości logiczne i określone wprost
Kontynuujmy ćwiczenia w pliku 08-Właściwości-ogólne.dwg Właściwości ogólne mogą być:
− określone wprost, tzn. na przykład czerwony, narysowany linią przerywaną itp.,
− logiczne, czyli określone pośrednio, na przykład JakWarstwa (ByLayer), JakBlok (By-Block).
Właściwości logiczne
Podstawową metodą jest określanie właściwości ogólnych obiektów za pośrednictwem warstwy, na której leżą.
- Właściwość logiczna JakWarstwa (ByLayer) oznacza, że obiekt przyjmuje i stale utrzymuje właściwość ogólną identyczną z właściwością warstwy, na której leży.
- Po zmianie właściwości warstwy taki obiekt zmienia swój wygląd wraz z pozostałymi leżącymi na niej obiektami o właściwościach JakWarstwa (ByLayer).
- Przeniesienie takiego obiektu na warstwę o innych właściwościach spowoduje zmianę wyglądu obiektu.
- Właściwość logiczna JakWarstwa (ByLayer) może być przypisywana obiektowi automatycznie w chwili tworzenia (ustawiona jako bieżąca dla nowo tworzonych obiektów) lub „ręcznie” już po utworzeniu (indywidualnie lub grupowo).
Właściwości określone wprost
Właściwości określone wprost, tzn. na przykład czerwony, narysowany linią przerywaną itp., powinno się stosować w wyjątkowych wypadkach.
- Właściwość określona wprost oznacza, że obiekt stale utrzymuje swoją właściwość niezależnie od właściwości warstwy, na której leży.
- Po zmianie właściwości warstwy, na której się znajduje, taki obiekt nie zmienia swojego wyglądu.
- Przeniesienie takiego obiektu na warstwę o innych właściwościach nie spowoduje zmiany jego wyglądu.
- Właściwość określona wprost może być przypisywana obiektowi automatycznie w chwili tworzenia (ustawiona jako bieżąca dla nowo tworzonych obiektów) lub „ręcznie” już po utworzeniu (indywidualnie lub grupowo).
Właściwości logiczne a określone wprost
W praktyce dydaktycznej autor często spotyka się z niewłaściwym rozumieniem istoty właściwości logicznych i określonych wprost, a zwłaszcza z trudnością wyjaśnienia, na czym w istocie polega różnica między nimi. Zróbmy to na przykładzie koloru.
Mamy w oknie graficznym odcinek i kwadrat, oba w kolorze niebieskim, leżące na tej samej warstwie MEBLE, na której obowiązuje kolor niebieski:
− odcinek ma kolor niebieski przypisany wprost,
− kwadrat ma kolor niebieski przypisany za pośrednictwem warstwy, czyli JakWarstwa.
Zmieniamy kolor warstwy MEBLE na czerwony: − odcinek pozostanie niebieski,
− kwadrat zmieni kolor na czerwony.
Właściwości bieżące i właściwości kolekcji obiektów
Kontynuujmy ćwiczenia w pliku 08-Właściwości-ogólne.dwg
- Jeżeli żaden obiekt nie jest wybrany do kolekcji, to pola list rozwijanych wyświetlają aktualnie obowiązujące wartości właściwości dla nowo tworzonych obiektów (właściwości bieżące).
Na rysunku 1 wszystkie bieżące właściwości (obowiązujące dla nowo tworzonych obiektów) to właściwości JakWarstwa.
- Jeżeli jeden obiekt lub wiele obiektów zostało wybranych do kolekcji, to pola list rozwijanych wyświetlają właściwości obiektów wybranych do kolekcji.
Na rysunku 2 w polach list są wyświetlane właściwości wybranego pionowego odcinka. Jego Rodzaj linii jest określony wprost jako KRESKOWA (DASHED). Pozostałe właściwości ma JakWarstwa.
- Jeżeli wybrane do kolekcji obiekty mają różne właściwości, to całe pola lub odpowiednie fragmenty pól dotyczące różnych właściwości są puste.
Na rysunku 3 elementy wybranej grupy obiektów mają różne właściwości Kolor i Rodzaj linii. Pozostałe właściwości mają JakWarstwa.
Na rysunku 4 wszystkie elementy wybranej grupy obiektów mają identyczne właściwości logiczne JakWarstwa, choć dla różnych z nich oznacza to co innego. Dla osi symetrii na przykład linia JakWarstwa oznacza linię jednopunktową, dla pozostałych elementów kolekcji JakWarstwa to linia ciągła.
- Wybierać kolejno różne obiekty do kolekcji i odczytywać z list rozwijanych ich właściwości ogólne
Sprawdzić w ten sposób właściwości wszystkich obiektów
- Wybierać różne grupy obiektów do kolekcji i odczytywać z list rozwijanych ich właściwości ogólne
Obserwować puste pola list rozwijanych
Nie zamykać pliku 08-Właściwości-ogólne.dwg. Wykorzystamy go do dalszych ćwiczeń.
Materiał opracowany na podstawie książki Andrzeja Jaskulskiego "AutoCAD 2014 / LT2014 / 360 (WS)+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D", Wydawnictwo Naukowe PWN 2013, str. 453 - 466.