Zad. 4 - Optymalizacja produkcji - Reckitt Benckiser
Na rysunku przedstawiono schemat przykładowej linii produkcyjnej.
Maszyny A, B, C, D, E produkują dwa rodzaje opakowań (doypack – zdjęcia w poniżej).
Zadania do wykonania:
- Zaproponuj w wyznaczonym obszarze używając programu AUTOCAD rozwiązanie umożliwiające: przekazanie produktów z 5 maszyn, z których każda może produkować jeden z dwóch produktów z prędkością wskazaną na rysunku, na dwa transportery wyjściowe zakładając, że na każdym z nich jest tylko jeden rodzaj produktu.
- Zaproponuj rozwiązanie sprzętowe zawierające między innymi sterownik PLC oraz panel operatorski.
- Przygotuj schemat elektryczny.
- Napisz algorytm sterowania w dowolnym języku programowania do sterownika PLC oraz przygotuj projekt do panela operatorskiego.
Opowiedzi na pytania i dodatkowe komentarze do zadania:
1. Co jest dokładnie naszym celem? Ile Doypaców rodzaju 1 a ile 2 mamy mieć?
Odpowiedź: Celem jest przetransportowanie doypackow z 5 maszyn na dwa transportery wyjsciowe sortując je wg rodzaju (doypack1 lub doypack2). Nie chodzi o ilość! Dowolna liczba na dowolnym transporterze wg planow produkcyjnych. (doypack1 lub doypack2).
2. Jaka jest pojemność, czy też prędkość transporterów wyjściowych?
Odpowiedź: Trzeba dobrać.
3. Czy można użyć sterownik oraz panel operatorski konkretnej firmy?
Odpowiedź: tak
4. Czy program sterownika PLC oraz wizualizacja może być zrealizowana na oprogramowaniu konkretnego producenta (np: WinCC Flexible - firma Siemens albo CX-Programmer - firma Omron)?
Odpowiedź: tak
5. Chciałem dowiedzieć się, czy sterowanie maszynami 1-5 odbywać się ma za pośrednictwem panelu HMI (start, stop, dobranie odpowiednich recept odpowiadających produkcji doypack'ów konkretnego typu) czy też maszyny należy traktować, jako urządzenia autonomiczne, a wiedzę na temat typu doypack'ów, które w danej chwili produkuje maszyna należy czerpać na bieżąco podczas sortowania różnicując typ 1 i 5
Odpowiedź: Maszyny 1-5 są autonomiczne
6. Czy można otrzymać wymiary doypack'ów, które są potrzebne do odpowiedniego pozycjonowania produktu podczas transportu?
Odpowiedź:
„27”
szer:230mm
wys:225mm
gł:46mm
„36”
szer:230mm
wys:250mm
gł:46mm
7. Czy zaproponowane rozwiązanie umożliwiające transport produktu na wybrane transportery (konstrukcja) ma być poparta szczegółową dokumentacją, czy też należy zachować charakter poglądowy, taki jak na udostępnionym rysunku?
Odpowiedź: Nie potrzebujemy szczegółów z listą materiałową, ale główne elementy muszą być na rysunku.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji albo wyjaśnień możesz zadać pytanie wysyłając e-mail na adres: konkurs(at)strefainzyniera.pl.
Pliki do pobrania: