Zainstaluj energooszczędną pompę obiegową
Centralne ogrzewanie nadal jest popularne, zarówno w starym, jak i w nowym budownictwie. Jego instalacje są bowiem coraz bardziej wydajne i energooszczędne. Jeśli chcemy jednak obniżyć koszty pracy instalacji, warto zainwestować w energooszczędną pompę obiegową.
Pompa obiegowa to jeden z najważniejszych elementów nowoczesnych instalacji grzewczych. Dzięki niej ciepła woda z kotła szybko dociera do grzejników. Głównym zadaniem pompy jest wymuszenie przepływu wody w instalacji. Nowoczesne pompy obiegowe są lekkie i nieduże, łatwo je zamontować i nie potrzeba na nie dodatkowej przestrzeni. Są ciche i niezawodne, nie wymagają obsługi i co najważniejsze – zużywają niewiele energii.
Najlepsza pompa z najwyższą klasą
Przeciętna pompa obiegowa pracuje około 5 tysięcy godzin w ciągu roku. Dlatego wybierając pompę obiegową warto zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób jest oznaczona klasa energetyczna urządzenia. System oznakowania został stworzony przez Stowarzyszenie Europejskich Producentów Pomp, a producenci urządzeń od kilku lat mają obowiązek dołączania do produktu etykiety, na której podana jest klasa energetyczna urządzenia. Podobnie, jak w przypadku sprzętu AGD, najwyższą klasę energetyczną oraz najwyższą sprawność ma urządzenie oznakowane literką A. I tak właśnie oznaczone są nowoczesne pompy obiegowe. Pompy starego typu, oznakowane najczęściej literami D-G, zużywają kilka lub nawet kilkanaście razy więcej energii elektrycznej niż pompy o klasie A.
Praca pompy dostosowana do potrzeb
Dzięki energooszczędnej pompie obiegowej możemy znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne, związane z użytkowaniem energii elektrycznej. Pompa jest bowiem tak skonstruowana, że dostosowuje swoją pracę do rzeczywistych parametrów działania instalacji. Pompy energooszczędne wyposażone są też w funkcję obniżenia nocnego: w nocy i w sytuacjach obniżonego zapotrzebowania na ciepło zmniejszają liczbę swoich obrotów do minimum.
Pompa obiegowa pasuje do każdej instalacji
Dzięki możliwościom regulacji, pompy energooszczędne dostosowują się zarówno do instalacji starszego typu, jak i tych nowoczesnych – z rurami o niewielkim przekroju i zaworami termostatycznymi. Nawet bez wymieniania całej instalacji, można zamontować specjalną pompę, która przyspiesza obieg ciepła w systemie grawitacyjnym.
W nowoczesnych instalacjach grzewczych użycie pompy obiegowej zakłada się już na etapie projektowania. Nie trzeba wtedy stosować dużych przekrojów rur, dzięki czemu w instalacji jest mniej wody, a co za tym idzie – mniejsze straty ciepła. Mniejsza bezwładność cieplna powoduje szybszy rozruch całej instalacji i błyskawicznie gorące kaloryfery w całym mieszkaniu.
Jaka pompa? Zapytaj fachowca
Wśród pomp obiegowych wybór jest ogromny. Mają zmienną wysokość podnoszenia słupa wody i różne parametry pozwalające wtłoczyć wodę do punktu położonego najdalej od kotła. Jakie urządzenie wybrać? Zamiast szukać na własną rękę, lepiej zdać się na pomoc specjalisty, który doradzi najlepszą pompę energooszczędną, dostosowaną indywidualnie do naszej instalacji.
lozok 26.03.2016 o 21:42
Bzdury, 5000 godzin to jest 7 miesięcy pracy non stop, przy naszym klimacie nie możliwe do wykonania!!!!
Manski 30.09.2015 o 15:21
To wstyd że w artykule pisanym jak mniemam przez inżyniera ( no chyba że to inżynier wieczorowy) mylona jest moc z energią i kilowaty z kilowatogodzinami. Panie autorze artykułu wstyd mi za Pana a internet nie zapomina , ten artykuł na zawsze będzie wzorcem dla "dzieci neostrady" .A tak dla przypomnienia mco określamy w kilowatach (kW) a energię w kilowatogodzinach ( kWh) moc pobieramy w danej chwili a energię zużywamy w jednostce czasu. Np jeśli mamy podłączony odbiornik o mocy 1kW pracujący 6 godzin na dobę to zużyje no w ciągu doby 6kWh. Tyle samo w ciągu doby zużyje odbiornik o mocy 0.25 kW pracujący bez przerwy.