Studenci Politechniki Warszawskiej przygotowują się do zawodów Aero Design
Studenci Politechniki Warszawskiej działający w Studenckim Międzywydziałowym Kole Naukowym SAE przygotowują się do startu w zawodach Aero Design, które odbędą się w USA. Zadaniem konstruktorów jest zbudowanie małego samolotu sterowanego radiem, który podniesie jak największy ciężar.
W międzynarodowych zawodach Aero Design biorą udział studenci uczelni technicznych z całego świata o profilach lotniczych. Odbywają się one corocznie w USA i są podzielone na dwie edycje – wschodnią oraz zachodnią. W 2014 roku przeprowadzone zostaną między 11 a 13 kwietnia w Mariettcie pod Atlantą w stanie Georgia.
Studenci z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW startują w nich od 1991 roku, a udział w zawodach jest głównym aspektem działalności SMKN SAE. W ubiegłorocznym konkursie jako pierwsza drużyna w historii zawodów Aero Design West 2013 zajęli trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej we wszystkich trzech klasach samolotów: Micro, Regular oraz Advanced. W tym roku ponownie chcą wystartować w każdej z konkursowych kategorii.
„Nasze prace nad konstrukcjami zaczynamy we wrześniu i kończymy pod koniec kwietnia, kiedy to wyjeżdżamy na zawody. W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy powstają od podstaw nasze samoloty bezzałogowe. W tym czasie projektujemy całą ich aerodynamikę, podobnie jak odbywa się to przy profesjonalnych konstrukcjach, tworzymy projekt konstrukcyjny, a następnie budujemy po kilka egzemplarzy w każdej z kategorii” - mówi wiceprezes SMKN SAE Adam Tomaszewski.
Studenci są już w końcowej fazie przygotowań i mają nadzieję, że znów uda im się stanąć na podium. „Nie byłoby to wszystko możliwe, gdyby nie ogromna ilość pracy, doświadczenia i determinacji studentów z naszego koła” – podkreśla prezes SMKN SAE Agnieszka Garstka.
Kilka dni przed wylotem studenci wysyłają samoloty i cały potrzebny sprzęt w specjalnej skrzyni do USA. Na miejscu, po odebraniu wysyłki, ekipa przygotowuje się do zawodów. Po zawodach studenci zostają w USA jeszcze kilka dni w ramach nagrody za całoroczną pracę.
Budżet całego projektu wynosi prawie 196 tys. zł. Jest to koszt budowy samolotów, opłacenia rejestracji w zawodach, biletów lotniczych, zakwaterowania 12-osobowej ekipy i pokrycia kosztów 21-dniowego pobytu załogi w USA. Członkowie Koła co roku mogą liczyć na wparcie Politechniki Warszawskiej, jednak nie jest ono wystarczające.
„Żeby móc wziąć udział w zawodach potrzebujemy wsparcia sponsorów. Podobnie jak w latach poprzednich znaleźliśmy kilka firm, które chcą z nami współpracować i udzieliły nam wsparcia finansowego, umożliwiając tym samym realizację naszego projektu. Za udzieloną pomoc jesteśmy bardzo wdzięczni” – mówi koordynator ds. sponsoringu SMKN SAE Jacek Wegera.
Szczegółowe informacje na temat przebiegu konkursu są dostępne na stronie: http://aerodesign.meil.pw.edu.pl
Źródło:www.naukawpolsce.pap.pl