Uczelnie i szkoły w Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej
W poniedziałek przedstawiciele władz województwa małopolskiego oraz rektorzy uczelni podpisali umowę partnerską dotyczącą realizacji projektu. Wezmą w nim udział: Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny i Uniwersytet Rolniczy. Liderem projektu jest AGH.
„Wierzę, że dzięki +Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej+ w perspektywie kilku lat uda się stworzyć nowoczesny model nauczania” - ocenił marszałek województwa Marek Sowa.
Według władz regionu o wadze tego przedsięwzięcia świadczy zainteresowanie szkół, które chcą do niego przystąpić. Akces do programu zgłosiło 15 samorządów: gmin i powiatów prowadzących szkoły w całym regionie.
„Małopolska Chmura Edukacyjna” zakłada współpracę wiodących uczelni Małopolski ze szkołami ponadgimnazjalnymi, polegająca na przekazywaniu wiedzy oraz przybliżanie uczniom osiągnięć naukowych uczelni przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych.
Zdaniem przedstawicieli projektu pilotażowego, który będzie realizowany w latach w latach 2013-2015, przyczyni się on do podniesienia poziomu nauczania, a uczniowie będą mieli kontakt z nauką, będą mogli rozwinąć logiczne myślenie i umiejętność pracy w zespole oraz rozwinąć najważniejsze kompetencje.
„Chmura” ma też zachęcić uczniów do podejmowania kierunków studiów zgodnych ze specjalizacjami określonymi w strategii Małopolski oraz wyrównywać dostęp do wiedzy i nauki w całym regionie.
W ramach projektu powstanie platforma multimedialna, która umożliwi prowadzenie wirtualnych zajęć, wymianę materiałów dydaktycznych, prowadzenie wspólnych projektów i badań przez uczelnie i szkoły ponadgimnazjalne. Uczniowie zyskają dostęp do wykładowców i zasobów uczelni.
W ocenie przedstawicieli uczelni, dzięki współpracy ze szkołami będą one mogły skuteczniej wyławiać wśród uczniów talenty i osoby z pasją naukową.
Projekt „Małopolska Chmura Edukacyjna” jest jedynym z najważniejszych projektów wpisanych do Programu Strategicznego Kapitał Intelektualny i Rynek Pracy. Docelowo program obejmie wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w Małopolsce i będzie realizowany do 2020 roku.
Całkowity koszt projektu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 7,6 mln zł, z czego unijne dofinansowanie ma wynieść 6,45 mln zł.
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398846,uczelnie-i-szkoly-w-malopolskiej-chmurze-edukacyjnej.html