List motywacyjny

list motywacyjnySkładając aplikacje o prace składamy zwykle tak naprawdę dwa dokumenty: CV i list motywacyjny. List motywacyjny uznawany jest zwykle za nieco drugorzędny dokument w stosunku do CV. Jest to do pewnego stopnia uzasadnione – to w końcu CV inżyniera będzie zawierć kluczowe informacje. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać o tym, że rynek pracy jest bardzo konkurencyjny i o każdą posadę ubiega się zwykle wielu kandydatów. W tym kontekście może się okazać, iż list motywacyjny okaże być języczkiem u wagi, który wyróżni nas z spośród kilkudziesięciu kandydatów i zadecyduje o naszym sukcesie. Z tej perspektywy list motywacyjny może się okazać ważnym dokumentem, który warto dobrze przygotować. 

List motywacyjny jak sama nazwa wskazuje musi przedstawiać nasze motywacje do podjęcia pracy. Z listu powinno wynikać dlaczego jesteśmy zainteresowani objęciem danego stanowiska. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że list motywacyjny nie powinien zawierać tych samych informacji co CV. Taki list motywacyjny nie będzie bowiem spełniał swojej funkcji i zostanie pominięty. Do pisania listu motywacyjnego należy się więc dobrze przygotować. W tym celu warto w pierwszej kolejności dobrze przestudiować ogłoszenie o pracę na które odpowiadamy, zapoznać się z witryną internetową firmy do której aplikujemy, a także przejrzeć informacje prasowe i wypowiedzi na forach dotyczące interesującego nas przedsiębiorstwa. Odnalezione informacje warto wykorzystać w treści listu motywacyjnego – będą one dowodem, że jesteśmy naprawdę zainteresowani daną ofertą pracy i nie wysyłamy hurtowo szablonowych aplikacji. Ponadto, taki starannie przygotowany list motywacyjny jest świetną formą autoreklamy – pokazuje naszą sumienność i zaangażowanie, a w rezultacie zachęca do spotkania z nami.

Jak już będziemy wiedzieli co chcemy napisać to znak, że przyszedł czas ubrać myśli w słowa. List motywacyjny powinien mieścić się na jednej stronie formatu A4 i zawierać określone elementy.

1. Dane osobowe i adresowe

Na początku podajemy nasze dane osobowe i adresowe – tu reguły obowiązują takie jak w przypadku CV. Musimy jednocześnie pamiętać, że list motywacyjny ma formę listu, co oznacza, iż powinien być wyraźnie wskazany nadawca (czyli my) i adresat – czyli firma do której aplikujemy. Zwykle wygląda to tak, że na górze dokumentu po lewej stronie podajemy nasze dane, a po prawej stronie dane firmy.

2. Wstęp

List motywacyjny jak każdy list rozpoczynamy zwrotem do adresata – czyli np. słowami „Szanowni Państwo”. W przypadku gdy wiemy konkretnie do kogo piszemy możemy zwrócić się bezpośrednio. We wstępie listu należy podać o jakie stanowisko się ubiegamy i skąd się dowiedzieliśmy o tej ofercie pracy.

3. Rozwinięcie

To główna część listu motywacyjnego. W tym miejscu deklarujemy swoje zainteresowanie ofertą pracy na którą aplikujemy. Ponadto, przedstawiamy tu także argumenty, które mają przekonać pracodawcę, że jesteśmy właściwą osobą na wskazane stanowisko. W tym miejscu mamy możliwość przekonywująco uzasadnić swoją kandydaturę, wykorzystując do tego zdobytą wiedzę o firmie.

4. Zakończenie listu motywacyjnego

W zakończeniu możemy krótko podsumować główne tematy listu motywacyjnego oraz wyrazić chęć spotkania z pracodawcą podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Mamy nadzieję iż powyższe rady okażą się przydatne. Jeśli chciałbyś coś dodać do powyższego albo wyrazić sprzeciw – zapraszamy do komentowania.

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty