Jak wyeksponować sukcesy i umiejętności w CV?

sukcesy i umiejętności w cv, modele CVGdy szukamy pracy, pierwszy kontakt z pracodawcą następuję poprzez przesłanie CV. CV spełnia więc rolę naszej wizytówki i prezentuje naszą osobę. Łatwo się domyśleć, że od tej prezentacji wiele zależy. Z tego też względu warto by nasze CV przedstawiało nas w najlepszym możliwym świetle. W tym celu, w zależności od tego jak bogate posiadamy doświadczenie zawodowe, możemy wybierać z kilku modeli CV. Celem tego jest oczywiście wybranie modelu CV, który najlepiej wyeksponuje nasze mocne strony i odpowie na oczekiwania pracodawcy określone w ofercie pracy, co w konsekwencji zwiększy nasze szanse na zdobycie pożądanej posady.

Wśród polskich kandydatów dominuje CV o typowym układzie chronologicznym.

Zgodnie z nim na początku należy podać opis zdobytego wykształcenia, następnie opis doświadczenia zawodowego, a na końcu przedstawić pozostałe umiejętności i kwalifikacje. Informacje te powinny być podane w kolejności odwrotnie chronologicznej czyli na początku podajemy dane najnowsze, a na końcu informacje najstarsze. Opis taki może jednak nie być korzystny dla osób które nie mają dużego doświadczenia zawodowego (np. studenci) lub osób, które miały znaczne przerwy w toku kariery zawodowej. Dla takich osób korzystne może być przygotowanie CV według modelu skill. 

Model CV skill eksponuje umiejętności kandydata.

W takim CV przedstawiamy swoje dane osobowe, a następnie opisujemy posiadane umiejętności i kwalifikacje i to one mają być wyeksponowane. Jednocześnie, kwestie związane z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym zostawiamy na drugim planie. Opis posiadanych umiejętności powinien być dosyć szeroki – w końcu stanowić on będzie główną część naszego CV. Warto jest więc pochwalić się umiejętnościami takimi jak: znajomość programów komputerowych oraz języków obcych, a także umiejętnościami miękkimi takimi jak np. odporność na stres czy zdolności interpersonalne.

Inaczej będzie wyglądać nasze CV w przypadku, gdy możemy pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym.

W takiej sytuacji powinniśmy przygotować tzw. success CV, w którym wyeksponujemy osiągnięte sukcesy. Należy tu pamiętać o precyzyjnym i konkretnym przedstawieniu swoich osiągnięć. Wartość tych informacji będzie jeszcze większa, jeśli będzie możliwe przedstawienie potwierdzających je dokumentów.

Przygotowując każde z tych należy pamiętać o ogólnych zasadach przygotowania CV – poczynając od rzetelnej i zgodnej z rzeczywistością prezentacji własnej osoby, a kończąc na estetycznej i czytelnej formie dokumentu.

 

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty