Curriculum vitae inżyniera, i nie tylko

Pierwszym krokiem do zdobycia wymarzonej pracy jest CV. CV to skrót od Curriculum Vitae co oznacza życiorys. Za pośrednictwem CV następuje pierwszy kontakt między nami a pracodawcami, a że jak wiemy liczy się pierwsze wrażenie – warto się postarać by ten dokument był naprawdę dobrze przygotowany.

Sprawdź jak przygotować CV - 7 praktycznych rad!

Od jakości naszego CV zależy czy zostaniemy zakwalifikowani do następnego etapu rekrutacji a więc np. zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Dodatkowo należy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi osobami zainteresowanymi daną ofertą pracy. Rekruterzy otrzymują zwykle kilkadziesiąt lub nawet kilkaset bardzo podobnych do siebie aplikacji. W rezultacie konkurencja między nami a innymi kandydatami zaczyna się już na etapie składania CV. Jakby tego było mało, czas jaki poświęcają rekruterzy na zapoznanie się z naszym CV to zwykle kilkanaście sekund. Rekruterzy wybierają te CV, które najbardziej pasują do profilu poszukiwanego pracownika. Następnie, to właśnie te osoby są zapraszane na rozmowę kwalifikacyjną. Można więc powiedzieć, że niektórzy mają swoje 5 minut, a my mamy kilkanaście sekund żeby za pomocą CV zaprezentować się z jak najlepszej strony. Warto jest więc dobrze przygotować swoje CV aby nie stracić swojej szansy na zdobycie pożądanego zatrudnienia.

Przyjrzyjmy się więc jakie elementy powinno zawierać idealne CV inżyniera.

Na początku: oczywiście dane osobowe. Umieszczamy je w lewym górnym rogu strony. W tym miejscu powinny się znaleźć następujące informacje: Twoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu kontaktowego oraz adres e-mail. (Dobra rada z naszej strony – lepiej żeby adres poczty elektronicznej był profesjonalny czyli nie zawierał zabawnych albo tajemniczych wyrazów w stylu „tygrysek1323@buziaczek.pl”).

Kolejny element to wykształcenie.

Tu podajemy informacje o ukończonych szkołach i uczelniach. Na początku podajemy szkołę którą ukończyliśmy ostatnio, a potem poprzednio ukończone szkoły – szkoła którą ukończyliśmy najwcześniej będzie na końcu naszej listy. Opis szkoły lub uczelni powinien zawierać: pełną nazwę szkoły, miejscowość w której ona się znajduje, kierunek i specjalność oraz uzyskany przez nas tytuł naukowy.

W dalszej kolejności CV inżyniera powinno zawierać opis zdobytego doświadczenia zawodowego. Innymi słowy, w tym miejscu przedstawiamy naszą historię zatrudnienia. Podobnie jak przy opisie uzyskanego wykształcenia, na początku podajemy informacje o naszej ostatniej pracy, a potem o kolejnych wcześniejszych. Daty zatrudnienia w poszczególnych miejscach pracy powinny być podane z dokładnością do miesiąca. Opisując każdego z pracodawców należy podać jego pełną nazwę, miejscowość oraz zajmowane przez nas stanowisko. Zwracamy jednocześnie uwagę by opisując każde zajmowane stanowisko, precyzyjnie przedstawić także zakres naszych obowiązków. Dla osoby oceniającej nasze CV takie informacje będą bardzo cenne. Warto się więc w tym miejscu dodatkowo wyróżnić, podając informacje o naszych sukcesach, jakie udało nam się osiągnąć na danym stanowisku.

Kolejna pozycja w CV inżyniera to umiejętności.

W tym miejscu podajemy informacje o umiejętnościach, uprawnieniach i kwalifikacjach. Przykładowo, napiszemy tu o naszej znajomości języków obcych, znajomości programów komputerowych, w tym o ważnym dla inżynierów AutoCAD, a także o posiadanym prawie jazdy wraz z podaniem kategorii. Ponadto, w tym miejscu możemy się także pochwalić uzyskanymi certyfikatami i przebytymi szkoleniami.

Ostatni element CV to opis naszych zainteresowań. Przedstawiając swoje hobby zwracamy uwagę, iż ich opis powinien być zgodny z rzeczywistością. Może bowiem zdarzyć się tak, że trafimy na kogoś kto podziela nasze pasje i to one staną się głównym tematem rozmowy rekrutacyjnej. Lepiej jest więc w tym miejscu podawać takie zainteresowania, na temat których mamy coś do powiedzenia.

Na końcu naszego CV (w stopce) powinniśmy umieścić zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Zwykle zgoda ta jest wyrażana poprzez zapis: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 roku o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. nr 133 poz.883)". Bez zamieszczenia tej klauzuli, pracodawca który otrzyma nasze CV nie będzie uprawniony do zapoznania się z naszą aplikacją.

Na zakończenie, warto jeszcze wspomnieć o tym, iż nasze CV stanowi naszą wizytówkę i prezentację. Z tego też względu CV powinno być napisane w sposób poprawny ortograficznie i stylistycznie, a w formie schludne i czytelne. Jednocześnie, przygotowując nasze CV powinniśmy mieć ciągle na uwadze oczekiwania pracodawcy zawarte w ogłoszeniu o pracę. Warto więc podkreślić w CV te elementy z naszego życia zawodowego, które będą najlepiej odpowiadać oczekiwaniom pracodawcy.

A gdy już w końcu uda się przygotować idealne CV, pozostaje już tylko rozsyłać aplikacje w świat.

A my życzymy powodzenia w rekrutacji!

Tagi: CV, inżynier, CV inżyniera

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty