Największy na świecie rynek automatyki znajduje się w regionie Azji i Pacyfiku.
Według badań IMS Research (obecnie część IHS) kraje Azji i Pacyfiku wydają na automatykę przemysłową najwięcej pieniędzy na świecie. Łączne wydatki tych państw stanowią 46% całego rynku, co stanowi 76,6 biliona dolarów.
Pracownicy IHS wskazują, iż największy rynek dla automatyki w regionie Azji i Pacyfiku stanowi sektor energetyki. Pochłania on około 20% całego rynku automatyki przemysłowej w tych państwach. W ostatnich latach inwestycje w tym sektorze znacznie wzrosły. Co równie interesujące, około 5% wydanych pieniędzy w 2012 r. na energetykę trafiło do firm zajmujących się automatyką.
Dalsze prognozy dla automatyki wykorzystywanej w energetyce w krajach Azji i Pacyfiku są pomyślne. Według ekspertów co raz więcej energii ma być produkowana dzięki energetyce odnawialnej i atomowej, co zwiększy wydatki na automatykę.
Podobnie optymistyczne wnioski dla regionu Azji i Pacyfiku płyną z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą ARC. Wykazuje ono, że Azja ma stać się w 2016 roku największym rynkiem dla sterowników PLC na świecie.
Główny autor badania ARC Programmable Logic Controllers (PLCs) and PLC-based Programmable Automation Controllers, Florian Güldner powiedział, że obecne problemy Azji mają charakter cykliczny, a długoterminowe wskaźniki zapowiadają wzrost. Dodaje on jednak, że należy zapomnieć o dwucyfrowych wzrostach.
Güldner źródło rozwoju znajduje w popycie Chin oraz powstającym rynku azjatyckim, który w dalszym ciągu ma rozwijać się powyżej średnich kursów. Ponadto wskazuje on, że Chiny, Korea oraz Tajwan dołączyły do Japonii i stały się częścią światowego rynku maszyn. Według Güldner’a te państwa w jeszcze większej mierze zajmą się wytwarzaniem wysokiej klasy produktów z segmentu automatyki, łącznie z produkcją specjalistycznych maszyn na eksport.
Dalszy rozwój automatyki ma być silniej powiązany ze zjawiskiem re – shoring, a więc powrotu przemysłu z państw o niskich płacach do krajów o wysokim rozwoju. Z kolei wzrost automatyzacji ma przynieść rozwój sterowników PLC, które będą potrzebne do obsługi dużej ilości danych.