Elektrownie słoneczne na szczytach łańcuchów górskich
W poszukiwaniu energii słonecznej
Gdy myÅ›limy o gorÄ…cych promieniach sÅ‚onecznych, naszym oczom ukazujÄ… siÄ™ pokryte tonami piasku pustynie. Czy rejony pustynne to jednak jedyne miejsce gdzie można poczuć na sobie gorÄ…ce ciepÅ‚o pochodzÄ…ce od sÅ‚oÅ„ca? Wniosek jest zaskakujÄ…cy. JapoÅ„czycy postanowili zbadać stopieÅ„ nasÅ‚onecznienia niektórych miejsc na kuli ziemskiej. OkazaÅ‚o siÄ™, że w Himalajach może być cieplej niż na pustyni. W pierwszej chwili wydaje siÄ™, że jest to wniosek sformuÅ‚owany nazbyt poÅ›piesznie i trÄ…ci paradoksem. Otóż z punktu widzenia zjawisk fizycznych jest bardzo logiczny. Promienie sÅ‚oneczne najpierw docierajÄ… do wyższych warstw atmosfery, po czym ze zmianÄ… wysokoÅ›ci „gubiÄ…” siÄ™ i rozpraszajÄ…. StÄ…d wniosek, że na szczytach Himalajów jest bardzo ciepÅ‚o. Ponadto na terenach pustynnych 13% promieni sÅ‚onecznych traci swÄ… pierwotnÄ… moc zamieniajÄ…c siÄ™ na powierzchni w ciepÅ‚o, gdy tymczasem na szczytach górskich panele pozostaÅ‚yby wydajne nie nagrzewajÄ…c siÄ™ ze wzglÄ™du na panujÄ…cy tam chÅ‚ód.
W oczekiwaniu na energetyczny przełom
Elektrownie sÅ‚oneczne usytuowane na górskich szczytach, w Andach bÄ…dź Himalajach to wciąż tylko plany, ale pomysÅ‚ bardzo realny i trafny ekonomicznie. Wiele niezamożnych i dużych obszarowo paÅ„stw peÅ‚nych jest Å‚aÅ„cuchów górskich, jak Chiny czy Indie, a ich zapotrzebowanie na energiÄ™ wciąż roÅ›nie. Wybudowanie elektrowni sÅ‚onecznych byÅ‚oby dla nich szansÄ… na wÅ‚asne, alternatywne i tanie źródÅ‚o energii, dziÄ™ki czemu uniezależniÅ‚yby siÄ™ od eksportu droższej energii z zewnÄ…trz.
Elektrownia słoneczna najwyższą budowlą na świecie
Na pustyni w Arizonie ma powstać elektrownia sÅ‚oneczna o niecodziennej konstrukcji. Projekt przewiduje budowÄ™ 800 metrowego komina, dookoÅ‚a którego umieszczona bÄ™dzie skoncentrowana w postaci koÅ‚a szklarnia. DziaÅ‚anie nowatorskiej elektrowni ma siÄ™ opierać na zjawisku konwekcji. CiepÅ‚o przenosić siÄ™ bÄ™dzie dziÄ™ki poruszajÄ…cej siÄ™ za pomocÄ… różnicy temperatur materii. Nagrzane promieniami sÅ‚onecznymi powietrze oraz komin napÄ™dzać bÄ™dÄ… turbiny produkujÄ…ce energiÄ™. ImponujÄ…ca wielkość komina uzasadniona jest zmieniajÄ…cÄ… siÄ™ wraz z wysokoÅ›ciÄ… różnicÄ… temperatur, powodujÄ…cÄ… siłę ciÄ…gu. Niestety zbudowanie Solar Tower to poważna i droga inwestycja, która pochÅ‚onie 750 mln dolarów. ZostaÅ‚a obliczona na 80 lat pracy, a zwróci siÄ™ już po 11 latach. Solar Tower bÄ™dzie 20 % mniej efektywna niż elektrownie wÄ™glowe, ale może pracować 24 h na dobÄ™ wydzielajÄ…c do atmosfery ponad milion razy mniej szkodliwych gazów cieplarnianych. Nie potrzeba do jej eksploatacji wody, co także stanowi bardzo pozytywny czynnik inwestycji, ponieważ pustynie w Arizonie od lat borykajÄ… siÄ™ z problemem niedostatecznej iloÅ›ci wody.
Jak siÄ™ okazuje pomysÅ‚owość inżynierów nie ustaje - już nie tylko sam fakt budowania elektrowni produkujÄ…cych alternatywne źródÅ‚a energii, ale także innowacyjność technicznych rozwiÄ…zaÅ„ stanowi pozytywny aspekt technologicznego rozwoju.
A Ty co sÄ…dzisz o tego rodzaju rozwiÄ…zaniach? Czy rzeczywiÅ›cie mogÄ… one stanowić istotne źródÅ‚o energi?