Wynagrodzenia w IT

Nie pozostaje tajemnicą, że praca w IT wiąże się z dobrymi zarobkami. Na ile są to plotki, a na ile prawda przekonać można się na podstawie raportów płacowych dedykowanych sektorowi IT, opracowywanych przez niektóre firmy doradztwa personalnego i portale tematyczne. Badanie takie jest zazwyczaj ogólnopolskie i uwzględnia większość wiodących firm z branży IT.

Co wpływa na wysokość zarobków?

Wysokość wynagrodzenia rośnie wraz z zakresem odpowiedzialności i samodzielności na stanowisku. Ma na nią wpływ również miejsce pracy (region Polski) oraz branża. Uwzględniając te zmiennie można ogólnie powiedzieć, że najlepiej zarabia się w woj. mazowieckim, pracując na stanowiskach kierowniczych. Biorąc pod uwagę branżę, najlepiej w 2010 zarabiali informatycy pracujący w bankowości i telekomunikacji, a najmniej osoby pracujące w administracji publicznej. Na wysokość wynagrodzenia wpływa również wykształcenie potwierdzone odpowiednimi certyfikatami, jak również rzeczywista, praktyczna wiedza dotycząca określonej grupy rozwiązań IT.

Ile można zarobić?

Najlepiej wynagradzane są osoby zarządzające działami IT. Dyrektor działu IT może zarobić nawet 19 tys. zł miesięcznie (średnio 14 tys. wg raportu płacowego Advisory Group TEST Human Resources). Z kolei kierownik działu IT zarabia średnio ok. 10 tys. zł miesięcznie Nieco słabiej (wg raportu Hays dla województwa mazowieckiego) wynagradzani są programiści - najcenniejsi są ci, którzy zgłębili tajniki programowania w Java (10 tys. miesięcznie) i .NET (9 tys. zł miesięcznie), nieco gorzej zarabiają specjaliści od SQL i C++ (po 8 tys. miesięcznie). Jednak już ta sama grupa w woj. małopolskim otrzyma średnio za swoją pracę o 2000-2500 mniej, a w dolnośląskim nawet i 3000 mniej miesięcznie. Raport AG TEST nie wydziela poszczególnych kategorii programistów według znajomości języków programowania - ogólnie programista może zarobić maksymalnie 5,6 tys. zł miesięcznie. Bardzo dobrze zarabiają również architekci aplikacji (w woj. mazowieckim pomiędzy 14 a 25 tys. zł miesięcznie) oraz handlowcy i account managerowie (przedział 10-25 tys. miesięcznie). W innych województwach wartość ich zarobków spada: przykładowo w Wielkopolsce zarobią odpowiednio pomiędzy 3,5 ? 12 tys. i 4-9 tys. miesięcznie. Pamiętać należy, że jest to jedynie podstawa- wynagrodzenie bazowe. Nieźle zarabiają administratorzy sieci, systemu i baz danych (w granicach 4- 15 tys. zł miesięcznie). Najmniej zarabiają inżynierowie wsparcia technicznego (średnio ok. 5,5 tys. zł w mazowieckim i 3,5 tys. na Dolnym Śląsku). Słabo płaci się również grafikom - mogą oni liczyć na wynagrodzenie rzędu 2,6 - 4,4 tys. zł. Tester oprogramowania może średnio zarobić ok. 4,5 tys. miesięcznie, a serwisant komputerowy ok. 4,1 tys. zł miesięcznie.

Zostać informatykiem?

Zarobki na stanowiskach IT są wysokie w porównaniu z innymi branżami. Szacuje się, że będą one ciągle wzrastać, w wyniku rosnącego zapotrzebowania na osoby znające systemy komputerowe, umiejące pisać w poszukiwanych językach programowania i zarządzać aplikacjami i bazami danych.

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty