Obecna sytuacja na rynku pracy IT

Światowy kryzys i spowolnienie gospodarcze wpłynęło znacznie na rynek pracy - wzrosła liczba bezrobotnych, firmy zaczęły prowadzić ostrożniejszą politykę zatrudniania, oraz obcięły niektóre wydatki inwestycyjne. Rynek IT wydaje się jednak być odporny na te zmiany.

Podsumowanie roku 2011

Dynamika zatrudnienia w branży IT nie zmieniła się właściwie przez cały rok. O ile wszystkie inne branże przeżywały kryzys (oprócz branży finansowej), o tyle zarówno zatrudnienie znacznie przekraczało procentowo zwalnianie w sektorze IT i utrzymywało się na stałym poziomie. Zainteresowaniem pracodawców cieszyli się w szczególności specjaliści z branż związanych z IT, telekomunikacją oraz inżynierią. Przez cały rok rekrutowano osoby znające się na sieciach, technologii oraz posiadające ogólną wiedzę z zakresu IT. Równolegle z zainteresowaniem wykwalifikowana kadrą na rynku pracy szła wysokość oferowanych zarobków. Osoby pracujące w branży IT od lat należą do grupy zarabiającej najlepiej - podobnie było i w mijającym roku. W przypadku stanowisk specjalistycznych średnie zarobki sięgały kilku tysięcy złotych, a w przypadku kierowniczych były to kwoty rzędu kilkunastu tysięcy.

W raporcie Antal Global Snapshot (edycja 10 z grudnia 2011 [link http://news.antal.com/obecnie-pracodawcy-deklaruja-chec-zatrudniania-specjalistow-i-menedzerow-co-przyniesie-rok-2012/]) w pierwszej dziesiątce najbardziej pożądanych pracodawców w opinii menedżerów i osób zajmujących stanowiska specjalistyczne w 2011 roku znalazły się aż trzy firmy zajmujące się bezpośrednio rynkiem IT ? Google (na pierwszym miejscu), Microsoft i IBM (na 3 i 4 miejscu). Kariera w IT nie wiąże się jedynie z pracą w firmach związanych bezpośrednio z rynkiem IT. Równie często zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów sygnalizują firmy telekomunikacyjne, przedsiębiorstwa zajmujące się usługami dla biznesu (doradztwo, konsulting) oraz związane z rynkiem finansowym. Dynamicznie rozwija się równie outsourcing usług IT, co również może stać się obowiązującym trendem 2012 roku.

Trendy w 2012

Branża IT w dalszym ciągu wykazuje trend rozwojowy. Ponad połowa pracodawców szacuje, że będzie zatrudniała pracowników z tej branży w przyszłym roku, przy jedynie 10% chcących ich zwalniać. Największe potrzeby rekrutacyjne ujawnią się w branży technologii, sprzętu ICT oraz sieci - szacuje się, że zatrudniać będzie ok. 83% pracodawców. Nieco mniejszym zainteresowaniem będą się cieszyli kandydaci na stanowiska związane z oprogramowaniem IT i usługami IT - będą poszukiwani "tylko" przez 2/3 pracodawców. Na rynku będą poszukiwane głównie osoby wyspecjalizowane w określonym, wąskim obszarze związanym z IT. Lawinowo rosnące wykorzystanie smartfonów w Polsce powoduje, że m.in. osoby zajmujące się aplikacjami mobilnymi nie będą narzekać na brak zleceń. Również specjaliści od technologii takich jak TIBCO, Websphere, czy Python znajdą zatrudnienie bez problemu. Przed specjalistami otwierają się również możliwości wyjazdu za granicę, gdzie zarobki są wielokrotnie wyższe od tych oferowanych w Polsce.

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty