Poszukiwani pracownicy w IT

Obiegowe opinie o rynku pracy, traktujące go jako kopalnię stanowisk dla każdego studenta po informatyce, często są trochę przesadzone. Branża IT owszem, opiera się kryzysowi i nadal była w 2011 roku jedną z najczęściej rekrutujących branż, jednak wymagania pracodawców wobec kandydatów zaczynają się zmieniać. Nie wystarczy po prostu "być informatykiem" - coraz częściej o zatrudnieniu decyzje wąska specjalizacja, praktyczne doświadczenie zdobywane w trakcie studiów i umiejętności menedżerskie.

Informatyka zatrudnię?

Potwierdzeniem postępującej specjalizacji są ogłoszenia zamieszczane na portalach oferujących pracę. Na próżno szukać tam ogłoszeń "zatrudnię informatyka" - czyli człowieka od wszystkiego, który "coś zrobi" z moimi komputerami w firmie. Obecnie można znaleźć ogłoszenia, w których pracodawcy poszukują konkretnych, jasno określonych umiejętności, wąsko zakreślając zakres specjalizacji - programistę Java, iPhone Developera, czy też administrator baz danych Oracle.

Specjalizacja i doświadczenie

Oprócz specjalizacji i konkretnych umiejętności, pracodawcy poszukują również osób, które mogą pochwalić się aktywnością i doświadczeniem w zakresie IT. Samo ukończenie studiów nie daje gwarancji pracy - niejednokrotnie pracodawca mając od wyboru absolwenta bez doświadczenia, lub studiującego jeszcze studenta z doświadczeniem wybierze tego drugiego. Firmy związane z sektorem IT często wyławiają talenty w trakcie organizowanych dla młodych informatyków konkursów programistycznych lub programów rozwojowych prowadzonych razem z uczelniami. Pozwala im to znaleźć tych, którzy potrafią w praktyce zmierzyć się z pojawiającymi się wyzwaniami i rozwiązywać napotykane problemy w sposób kreatywny. W trakcie trwania programów pracodawcy mają również możliwość obserwowania metod działania uczestników i niejednokrotnie może się zdarzyć tak, że oferta pracy trafi również do tych, którzy konkursu nie wygrali, ale sposób ich działania jest spójny z oczekiwaniami organizatora.

Poszukiwani na rynku pracy

Nie tylko firmy IT zatrudniają specjalistów z tej branży, wielu trafia do sektora telekomunikacyjnego, firm inżynierskich i finansowych. Największym powodzeniem na rynku pracy cieszą się programiści popularnych języków, wykorzystywanych w coraz większej liczbie urządzeń, m.in. takich jak Java i C++. Na pracę mogą również liczyć informatycy specjalizujący się w aplikacjach mobilnych - rosnąca ilość użytkowników smartfonów, tabletów i innych rozwiązań (z jabłuszkiem) gwarantuje im popyt na kolejne aplikacje i programy pisane pod androida czy iPhona. Zwiększająca się liczba urządzeń wymagających specjalistycznego oprogramowania (np. w firmach produkcyjnych), jak również rosnąca równolegle z nią liczba programów oferowanych na rynku gwarantują również pracę osobom, które będą chciały się zatrudnić jako testerzy oprogramowania. Zatrudnienie bez problemu powinni znaleźć również ci, zajmujący się bazami danych, na których oparte jest coraz więcej rozwiązań.

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty