Zdobyć i utrzymać dobrego pracownika IT

Wysokie kompetencje i doskonałe wykształcenie, a do tego umiejętność pracy z pasją to zestaw cech, który opisuje dużą grupę absolwentów kierunków informatycznych polskich uczelni. Coraz większe możliwości wyjazdu za pracą do jednego z europejskich krajów, lepsza płaca i możliwości współpracy na płaszczyźnie międzynarodowej są dla nich dużą pokusą, aby wyjechać za granicę. Jakie są oczekiwania młodych odnośnie pracy i co można zrobić, żeby zatrzymać ich w Polsce?

Pieniądze to nie wszystko?

Badania przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Tieto Poland w 2011 roku [link: http://www.tieto.pl/kariera/studenci/pasje-modych-liderow/raport-2010/Raport%20Pasje%20Modych%20Lider%c3%b3w%202010.pdf] pokazują, że wynagrodzenie nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na decyzję młodych o wyborze pracy. Jednym z ważniejszych czynników jest realizowanie swoich pasji. Ponad połowa ankietowych zadeklarowała, że będzie szukała pracy, która jednocześnie będzie ich pasją. Kolejne 37% nie myśli o realizowaniu swoich pasji w pracy, ale poza nią - dlatego też dla nich kluczowy będzie taki rodzaj pracy, który nie będzie z tym kolidował. Tą drugą opcję częściej wybierają kobiety. Dlaczego dla młodych pasja jest taka ważna? Więcej niż połowie z nich daje zadowolenie z życia i możliwość nauki nowych umiejętności. Ważne jest również poczucie samorealizacji. Dla mniej niż połowy badanych pasja jest również odskocznią od codziennych obowiązków, jak również motywatorem, dającym impuls do pracy. Pasja pomaga również osiągnąć cel w życiu i rozwijać swoją osobowość. 

Oczekiwania młodych

Oczekiwania młodych adeptów informatyki otwiera wiara w to, że praca pozwoli im zaspokoić potrzeby finansowe. Oczekuje tego aż 82% respondentów. Kolejne oczekiwania wynikają w dużej mierze z podejścia do pracy (jako pasji) i zachowania odpowiedniego work-life balance. Praca musi być rozwojowa - prawie połowa ankietowanych podkreśliła to, że nie interesuje ich w pracy stagnacja i realizowanie tych samych zadań. Chcą poznawać nowe technologie, w dalszym ciągu uczyć się nowych rzeczy i rozwijać swoje umiejętności. Istotne jest również wyważenie między pracą i życiem osobistym. Młodzi specjaliści IT nie chcą spędzać długich godzin w pracy. To ciekawa odpowiedź, bowiem pokazuje, że dla wchodzącej na rynek pracy grupy pokoleniowej praca przestała być wartością samą w sobie. Jednym słowem: pracoholizm wychodzi z mody. Młodzi oczekują również poczucia bezpieczeństwa i stabilności pracy (stała umowa, pewność zatrudnienia) oraz elastycznych godzin pracy. Co ciekawe, nienormowany czas pracy jest ważniejszy dla mężczyzn, chociaż mogłoby się wydawać, że będzie odwrotnie (ze względu na społeczne role kobiet jako matek). Ważne są również kontakty międzyludzkie i atmosfera - co siódmy ankietowany chciałby, aby praca dawała mu możliwość spotykania i poznawania ciekawych ludzi. Powyższy raport pokazuje, że dla młodych adeptów IT praca przestała być wartością dla której warto poświęcić inne rzeczy, takie jak rodzinę, pasje i możliwość rozwoju. Pracodawcy chcący pozyskać dobrych, lojalnych pracowników, będą musieli o tym pamiętać.

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty