Kierunki rozwoju kariery w IT

Kuszące zarobki, ciekawa praca i coraz to nowe wyzwania - praca w obszarze IT kusi niejednego maturzystę. Żeby jednak osiągnąć sukces nie wystarczy jedynie skończyć studiów technicznych - dzisiaj pracodawcy poszukują osób kreatywnych, komunikatywnych i nastawionych analitycznie. Na którą uczelnię warto pójść, żeby mając status absolwenta mieć coś więcej niż tylko dyplom?

Politechniki kontra uniwersytety

Pierwszym wyborem przy planowaniu swojej przyszłej kariery jest wybór między politechniką, a uniwersytetem. Nie jest on prosty - często potocznie mówi się, że politechniki, jako uczelnie stricte techniczne, lepiej przygotowują do zawodów w branży IT. Jest to o tyle prawdą, że na politechnice łatwiej się wyspecjalizować w wąskiej dziedzinie IT, uniwersytety oferują raczej wiedzę ogólną. Nie można jednak traktować tego jako negatywnego czynnika - na rynku pracy również i tacy specjaliści znajdują zatrudnienie, chociaż niekoniecznie w firmach stricte powiązanych z IT.

Rankingi, innowacje, wizerunek na rynku

Wybierając studia wielu maturzystów kieruje się rankingami publikowanymi cyklicznie przez różne redakcje. Rankingi te tworzone są w oparciu o autorskie metodologie, uwzględniające różne czynniki (takie jak np. infrastrukturę uczelnianą, innowacyjność, kadrę naukową, ilość publikacji naukowych, wskaźnik cytowań, itp.). Jednym z najpopularniejszych rankingów jest ten tworzony przez Rzeczpospolitą i Miesięcznik Perspektywy [omówienie znajduje się w raporcie Kariera w IT http://wp.download.idg.pl/sbwps/ed1eb3a1a6738dd4323827214c0fc782/4ee79f7c/cw/Kariera_w_IT_2012.pdf]. Według danych za rok 2011, na pierwszych trzech miejscach wśród uczelni technicznych i informatycznych znalazły się Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo - Hutnicza im. St. Staszica z Krakowa. Wśród najbardziej innowacyjnych uczelni (ocenianych według takich kryteriów jak m.in. ilość patentów, licencji, pozyskanych środków unijnych i zaplecza uczelni) na pierwszym miejscu znalazła się Akademia Górniczo - Hutnicza, a na kolejnych miejscach dwie wymieniane powyżej politechniki.

Wybór jest prosty?

Kierowanie się przy wyborze studiów jedynie raportami nie jest gwarantem późniejszych sukcesów zawodowych i braku problemów ze znalezieniem pracy. Ważne są również programy studiów ? wiele firm udostępnia swoje oprogramowanie lub hardware współpracując z uczelniami przy opracowywaniu programów studiów i kursów specjalizacyjnych. Przykładem takich działań jest np. Oracle Academy, Cisco Networking Academy, SAP University Alliance czy też IBM Inicjatywa Akademicka. Współpraca biznesu IT z uczelniami odbywa się również w zakresie szkoleń dla kadry akademickiej, jak również prowadzenia przez praktyków biznesu niektórych kursów uniwersyteckich. Uczestnictwo w tego typu inicjatywach pozwala studentom zapoznać się z programami obecnymi na rynku, jak również skorzystać z wiedzy i doświadczenia osób zajmujących się IT na co dzień. Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na dyplomy, ale również na doświadczenie i odbyte przez studenta szkolenia, praktyki i staże.

Podobne artykuły

Podziel się ze znajomymi tym artykułem - udostępnij na FB lub wyślij e-maila korzystając z poniższych opcji:

wszystkie oferty