Google Plus
Oszałamiający sukces Facebooka sprawił, że coraz więcej firm oferujących swoje usługi w internecie zaczęło się interesować tworzeniem aplikacji dedykowanych społecznościom internetowym. Wśród nich jest również Google, oferujące aplikację Google Plus. Czy ma ona szanse konkurować z Facebookiem pokażą najbliższe miesiące, jednak warto zwrócić uwagę na kilka użytecznych funkcji, które oferuje.
Kręgi, spotkania i iskry
Google Plus jest klasycznym serwisem społecznościowym, pozwalającym na stworzenie swojego profilu i udostępnianie informacji. W przeciwieństwie do Facebooka daje większe możliwości targetowania informacji, dzięki usłudze kręgi (circles). Każdy użytkownik ma możliwość stworzenia różnych kręgów wśród swoich znajomych, czyli przypisania poszczególnych osób do poszczególnych grup (np. kręgu rodzina, kręgu praca, itp.). Udostępniając informacje, ma możliwość określenia dla którego kręgu będą one widoczne. Dzięki temu prywatne poglądy np. na temat obecnego miejsca pracy nie są publicznie udostępniane.
Drugą ciekawą funkcją są spotkania. Jest to aplikacja powstała w wyniku coraz większej obecności na rynku smartfonów i innych urządzeń mobilnych umożliwiających nieskrępowany dostęp do internetu. Google porównuje tą funkcjonalność z przypadkowym spotkaniem się w mieście i w dużej mierze ma rację, przy czym mniej tu przypadku, a nieco więcej zamierzonych działań. Opcja spotkań pozwala bowiem na pokazanie znajomym, że jest się online i ma ochotę porozmawiać lub powymieniać informacje (bo mogą one również służyć celom zawodowym).
Inną opcją zwalczającą nudę są iskry (sparks). Iskry, próbując trafić w gusta konkretnego użytkownika podsyłają mu filmy i artykuły z sieci, które mogą być dla niego interesujące. Sparks podążają za trendem informacji dedykowanej - selekcji i dostarczania określonego rodzaju informacji, na podstawie informacji udostępnionych przez użytkownika.
Ciekawą opcją mającą wpływ na wyniki pracy wyszukiwarki społecznościowej Google jest przycisk +1. Klikając go, użytkownik może wskazać strony, które uznaje za ciekawe, a rekomendacje te pojawią się również przy jego profilu w Google + i będą widoczne dla innych użytkowników, nie tylko korzystających z serwisu, ale również znanych użytkownikowi z Google Buzz lub kontaktów Zakres widoczności rekomendacji w profilu można oczywiście modyfikować.
Inne funkcjonalności
Oprócz nowych funkcjonalności, Google Plus ma również wiele funkcji, z których korzystać można od dawna na Facebooku. Strumień umożliwia publikację informacji, zdjęć, filmów oraz linków i jest odpowiednikiem tablicy Facebooka. Google Plus pozwala łatwiej niż Facebook udostępniać zdjęcia, dzięki możliwości automatycznego, bezpośredniego przesyłania zdjęć do programu i integracji Google Plus z programem Picasa. Rejestracja na obu portalach społecznościowych wymaga jedynie adresu e-mail i podania kilku podstawowych danych, przy czym aby korzystać z Google Plus wymagane jest posiadanie konta w domenie gmail.com.