Internet satelitarny
W dobie wszechobecnego internetu zaskakujący wydaje się fakt, by były takie miejsca, gdzie globalna sieć jest nieosiągalna. A jednak, ci którzy często przebywają w górach lub pływają na okrętach wiedzą, że jest to możliwe. Rozwiązaniem dla nich jest Internet satelitarny, obejmujący swoim zasięgiem również i te miejsca, które dla sieci radiowych i kablowych nie są dostępne.
Zalety i wady
Satelitarne usługi internetowe wykorzystują do przesyłu i odbioru danych satelity telekomunikacyjne, krążące po orbicie ziemi, co sprawia, że właściwie nie ma miejsc, w których Internet przez satelitę byłby nieosiągalny. Globalny zasięg to jedna z największych zalet tego typu łączności. Kolejną jest możliwość zapewnienia swoim użytkownikom szerokopasmowego dostępu do internetu, jak również właściwie brak ograniczeń w ilości użytkowników, jednocześnie korzystających z łącza. Do zalet można również zaliczyć koszty użytkowania - dotychczas były one bardzo wysokie, w ostatnich latach spadły do wartości porównywalnych do kosztów "tradycyjnego" dostępu do sieci. Najtańszy Internet satelitarny można już mieć od 49 zł miesięcznie (Tooway).
Wśród wad należy wymienić dosyć skomplikowany sposób instalacji i ustawienia anteny (najczęściej robią to specjaliści z firm - providerów, ale zdarza się, że musi to zrobić użytkownik) oraz negatywny wpływ warunków atmosferycznych (zdarzały się zakłócenia w funkcjonowaniu internetu spowodowane np. deszczem, jednak coraz częściej są one eliminowane dzięki zastosowaniu nowszych technologii, nie podatnych na zmiany pogody). Problemem jest również opóźnienie odpowiedzi (response time) wynikające z odległości, którą sygnał musi pokonać do i od satelity (średnio 500ms- 1 sekundy) Sprawia ono, że korzystanie z niektórych aplikacji wymagających niskich wartości opóźnień (np. wideokonferencji) może być utrudnione.Coraz większa liczba zalet sprawia, że łączność satelitarna staje się wartą rozważenia inwestycją, szczególnie dla tych, których nie obejmują zasięgiem sieci radiowe i kablowe.
Sposoby przesyłu danych i oprogramowanie
Internet satelitarny wykorzystuje dwa sposoby przesyłu danych. Internet dwukierunkowy korzysta z nadajnika typu VSAT i satelity zarówno do wysyłki jak i odbioru danych i nie wymaga łącza telefonicznego ani kablowego. Internet jednokierunkowy to rozwiązanie od którego już się odchodzi, m.in. z powodu wyższych kosztów użytkowania. Polega on na wykorzystaniu satelity do odbioru danych, jednak są one przesyłane drogą naziemną - z wykorzystaniem GPRS lub tzw. wdzwanianego numeru dostępowego (tzw. dial-up). Rozwiązanie to po pierwsze wymagało posiadania linii telefonicznej (co nie zawsze było możliwe, ze względu na słabo rozbudowaną infrastrukturę telekomunikacyjną w danym regionie), a po drugie znacznie podrażało koszty korzystania z sieci. Korzystanie z internetu satelitarnego nie wymaga specjalistycznego oprogramowania - Internet ten wymaga standardowego systemu operacyjnego (Windows lub Linux) i karty sieciowej 10/100 Mb/s zainstalowanej w komputerze. Użytkownik otrzymuje również antenę satelitarną oraz modem zewnętrzny.
W Polsce Internet satelitarny dostępny jest poprzez satelity Astra (Astra2connect) i Eutelsat (Tooway). Dystrybutorem usług Astry jest NASK i Telekomunikacja Polska S.A., Tooway ma czterech przedstawicieli: warszawskie firmy HETAN Technologies sp. z o.o. i Kempa Invest sp. z o.o., a także poznańską Wachowiak & Syn s. c. oraz łódzki Infratel- Operator Infrastrukturalny sp. z o.o.