Technologia Senseye - kontroluj urządzenia wzrokiem
Rozwój technologii najlepiej widać na przykładzie telefonów komórkowych. Najpierw były komórki "cegły" z monofonicznymi dźwiękami i czarno-białym wyświetlaczem, potem nadeszła era kolorowych ekranów i polifonicznych dźwięków, by wreszcie współcześnie ludzkość mogła się fascynować smartfonami, wyposażonymi w dotykowe ekrany. Już niedługo "mazanie palcem po ekranie" również może okazać się przeżytkiem. Nadchodzi era sterowania za pomocą wzroku - technologia Senseye.
Rzuć okiem na swój smartfon
Stworzenie technologii Senseye jest przykładem wykorzystania istniejących już w smartfonach możliwości. Wbudowana z przodu kamera i czujnik podczerwieni pozwalają śledzić ruch gałek ocznych, a specjalnie napisany algorytm przekłada go działania smartfona. Algorytm jest na tyle dokładny, że oprócz stwierdzenia, że użytkownik patrzy się na ekran, potrafi wskazać konkretne ikony na ekranie lub miejsca, na które użytkownik spogląda. Rozwiązanie to umożliwia sterowanie aktywnością telefonu bez konieczności dotykania klawiatury i ekranu. Wzrokiem można sterować w grze, przewijać tekst podczas czytania oraz aktywować podświetlenie ekranu - wystarczy spojrzeć na swojego smartfona. Potencjał rozwojowy tej technologii tkwi również w jej uniwersalności - jej rozwiązania nie są dedykowane jedynie smartfonom. Z powodzeniem można ją wykorzystać również w tabletach, czy monitorach komputerowych, a przyszłości również w innych urządzeniach, np. automatach do zakupu biletów komunikacji miejskiej. Film obrazujący wykorzystanie technologii w praktyce można obejrzeć pod tym linkiem: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lVCpUmLinXM.
Będzie rewolucja na rynku?
Technologia Senseye również wpisuje się w nowe trendy rynku urządzeń przenośnych, zapewniając uproszczenie ich obsługi i jeszcze większą mobilność. Wydaje się, że spowoduje ona taką rewolucję, jak dotykowe ekrany - niskie koszty zastosowania we właściwie każdym sprzęcie i rzeczywiste uproszczenie obsługi są jej wielkimi atutami. Jeszcze przed oficjalnym wejściem na rynek Senseye wygrywa światowe konkursy dla innowacji. Dwie nagrody (ABB Global Innovation Award i drugie miejsce ICT Championship) zdobyła w konkursie na komercjalizację innowacji Idea to Product Global w listopadzie 2011, pierwszą nagrodę na najlepsze demo w konkursie Startup Weekend Mobile w Kopenhadze w maju 2011. Prace nad wdrożenie technologii Senseye do masowej produkcji są w toku. Szacuje się, że pierwsze urządzenie obsługiwane wzrokiem trafi do sklepów już w 2013 roku. Prawdopodobnie będzie to smartfon z androidem.
Senseye nie zawsze znaczy to samo
Nie każda technologia ze słowem Senseye w nazwie oznacza sterowanie urządzeniem za pomocą wzroku. Od kilku lat można kupić na rynku monitory Benq z technologią Senseye Human Vision Technology. Jest to monitor, który automatycznie dostraja obraz (jakość kolorów, głębię, kontrast) do obecnej aktywności użytkownika (np. gier, oglądania filmów, itp.). Ze sterowaniem wzrokiem nie ma to jednak wiele wspólnego.