Jakie uprawnienia są wymagane na wózek widłowy wysokiego składowania?
Aby móc legalnie użytkować wózek widłowy, trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Uzyskuje się je na podstawie egzaminu państwowego – należy zdać część teoretyczną i praktyczną. Jakie zezwolenia i kwalifikacje są wymagane w przypadku wózków wysokiego składowania?
Wózek widłowy wysokiego składowania, czyli jaki?
Wózki widłowe wysokiego składowania to tzw. pojazdy Reach Truck – wózki boczne, a także wózki specjalizowane, w których operator jest podnoszony wraz z ładunkiem. To specjalistyczne urządzenia magazynowe umożliwiające efektywne składowanie i pobieranie towarów z wysokich regałów i wąskich przestrzeniach. Ich konstrukcja i funkcjonalność sprawiają, że są niezastąpione w magazynach o dużej wysokości, gdzie tradycyjne wózki widłowe nie są w stanie dosięgnąć wszystkich poziomów.
Uprawnienia na wózek widłowy boczny
Do 1 czerwca 2019 roku do kierowania takim sprzętem były potrzebne różne uprawnienia – I WJO, II WJO lub III WJO, w zależności od rodzaju urządzenia. Po tym dniu system został ujednolicony. Obecnie operatorzy muszą zdobyć zbiorowe pozwolenia WJO na wózki widłowe wysokiego składowania, a w formularzu do oceny kwalifikacji uściślić, czy chodzi o wózki specjalizowane, czy ogólnego przeznaczenia.
Wózek widłowy boczny (Reach Truck) wcześniej podlegał klasyfikacji II WJO. Nie jest to bowiem urządzenie specjalizowane. Oznacza to, że obsługą takiego pojazdu może zająć się nawet osoba, która ma jedynie kwalifikacje do prowadzenia standardowych urządzeń widłowych. Mowa tu o uprawnieniach WJO uwzględniających sprzęt ogólnego przeznaczenia. Są one wydawane na wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia (oprócz tych z wysięgnikiem) i są ważne przez 10 lat.
Uprawnienia na wózek widłowy wysokiego składowania specjalizowany
Wózek widłowy wysokiego składowania, w którym operator jest podnoszony wraz z ładunkiem, to pojazd specjalizowany. Aby móc legalnie sterować taką maszyną, trzeba mieć inne kwalifikacje niż w przypadku standardowych modeli bocznych. Mowa tu o uprawnieniach WJO kategorii uprawniającej do obsługi urządzeń specjalizowanych. Pozwalają one również na kierowanie wózkami ogólnego przeznaczenia, czyli m.in. wózkiem widłowym bocznym wysokiego składowania.
– Pracownik, który ma uprawnienia WJO na wózki specjalizowane, może korzystać ze wszystkich pojazdów. Mowa tu również tych wchodzących w skład drugiej kategorii, czyli ogólnego przeznaczenia. To bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego w wielu przypadkach warto uzyskać właśnie takie kwalifikacje. Jest to trudniejsze, ale może się opłacić – tłumaczy specjalista z firmy Jungheinrich oferującej m.in. wózki wysokiego składowania.
Uprawnienia na wózek widłowy boczny ogólnego przeznaczenia czy specjalizowany – na co się zdecydować?
Najwięcej możliwości dają uprawnienia na pojazdy specjalizowane, ale proces prowadzący do ich uzyskania jest najbardziej skomplikowany. W przypadku tej kategorii trzeba przerobić więcej materiału, a samo pozwolenie jest ważne jedynie przez 5 lat. Trzeba jednak pamiętać, że osoba, która zdobyła takie uprawnienia, może kierować również wózkami ogólnego przeznaczenia. Jest więc bardziej wszechstronna, co często stanowi atut dla pracodawcy.
Jak zdobyć uprawnienia na wózek wysokiego składowania?
Bez względu na rodzaj wózka widłowego wysokiego składowania przed przystąpieniem do egzaminu trzeba przejść kurs. W trakcie takiego szkolenia kandydat uczy się zagadnień teoretycznych, a także ma kontakt z prawdziwymi maszynami. Po przerobieniu całego materiału może on podejść do egzaminu państwowego przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Jedynie pozytywny wynik na takim teście umożliwia uzyskanie uprawnień.
Jak długo są ważne uprawnienia na wózek widłowy boczny lub specjalizowany?
Uprawnienia na wózki widłowe ogólnego przeznaczenia są ważne przez 10 lat, a na wózki specjalizowane – 5 lat. Na minimum 3 miesiące przed datą ich wygaśnięcia trzeba wystąpić o przedłużenie zezwoleń. Wówczas nie ma konieczności ponownego zdawania egzaminu państwowego. Warto pilnować tego terminu – praca z nieważnymi uprawnieniami jest nielegalna.
Jak widać, kierowanie wózkami widłowymi wysokiego składowania może wymagać dodatkowych uprawnień – w porównaniu do klasycznych pojazdów do unoszenia ładunku na mniejsze wysokości. Warto więc sprawdzić, do jakiej kategorii kwalifikuje się dana maszyna.
Artykuł zewnętrzny