Najczęstsze błędy przy montażu pomp ciepła i jak ich uniknąć. Praktyczne wskazówki dla instalatorów
Montaż pomp ciepła to zadanie, które wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej, umiejętności oraz doświadczenia. Niezbędne są też certyfikaty i uprawnienia, takie jak chociażby certyfikat I Grupy SEP z zakresu Dozoru oraz Eksploatacji. Pomimo rosnącej popularności tych urządzeń grzewczych, zdarzają się sytuacje, gdzie nieprawidłowa instalacja wpływa na całą efektywność i trwałość systemu. Nawet drobne błędy montażowe mogą w efekcie prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zmniejszenie efektywności energetycznej, skrócenie żywotności urządzenia czy wzrost kosztów eksploatacyjnych. Dlatego tak ważne jest, aby instalatorzy, zajmujący się montażem pomp ciepła, oprócz odpowiednich uprawnień, byli świadomi najczęstszych pułapek i potrafili ich unikać, tworząc w pełni bezpieczny, efektywny, ekologiczny system grzewczy.
Dlaczego prawidłowy montaż pomp ciepła jest tak ważny?
Nawet pozornie drobne i niewielkie nieprawidłowości przy montażu pompy ciepła mogą sprawić, że nie będzie ona pracować optymalnie. Skutkiem błędów montażowych będzie niska wydajność i wysokie koszty eksploatacji. Źle zainstalowana pompa ciepła może zużywać więcej energii niż powinna, powodując wzrost opłat za rachunki. Jeśli pompa ciepła nie jest prawidłowo zamontowana, nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości ciepła. Błędy montażowe mogą prowadzić także do uszkodzeń poszczególnych komponentów pompy ciepła, a nawet do całkowitej awarii urządzenia.
Jakich błędów unikać przy montażu pomp ciepła?
Poniżej przedstawiamy kilka najpowszechniejszych błędów przy montażu pomp ciepła:
Niewłaściwy dobór i montaż rur w instalacji centralnego ogrzewania
Zbyt mała średnica rur hydraulicznych w instalacjach z pompą ciepła powoduje zmniejszenie przepływu i problemy z przenoszeniem ciepła. Może to prowadzić do zwiększonego oporu przepływu wody, a to z kolei wymaga większej siły tłoczenia przez pompę. Skutkiem tego będzie większe zużycie energii.
Nieprawidłowy dobór pompy ciepła do rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego budynku
Kolejnym często występującym błędem w przypadku pomp ciepła to nieprawidłowy dobór jej mocy do rzeczywistego zapotrzebowania energetycznego budynku. Zbyt mała moc grzewcza objawia się głównie tym, że mieszkańcy budynku skarżą się na wysokie rachunki, które nie korelują z poziomem komfortu cieplnego w domu. Gdy pompa ciepła ma za małą moc, nie będzie w stanie efektywnie ogrzać całego budynku. Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła to kluczowy element zapewnienia efektywności i komfortu użytkowania systemu grzewczego. Dla instalatorów oznacza to nie tylko zadowolenie klienta, ale także uniknięcie problemów związanych z niedostatecznym lub nadmiernym ogrzewaniem. Aby prawidłowo dobrać moc urządzenia, niezbędne jest przeprowadzenie analizy cieplnej budynku.
Niezachowanie odpowiednich odległości montażowych
Optymalna lokalizacja pompy ciepła na istotny wpływ na obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz zwiększenie ilości pozyskiwanej energii cieplnej. Odległość pompy ciepła od ściany budynków nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Zapewni to odpowiedni przepływ powietrza przez pompę ciepła. Jednostka zewnętrzna powinna stać na stabilnym stelażu i na fundamencie, który zagłębiony jest poniżej strefy zamarzania. Najczęściej są to bloczki betonowe ułożone na stopie fundamentowej. Ważne, żeby wysokość od poziomu gruntu do pompy ciepła nie była mniejsza niż 40 cm. Zbyt nisko umieszczona jednostka zewnętrzna może zostać uszkodzona przez nadmierne oblodzenie lub zasypane przez śnieg. Przy montażu powietrznych pompy ciepła typu split koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na odłegłość między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. Najczęściej wynosi ona między 10 a 20 metrów między jednostkami. Odległość ta zwykle określona jest przez producenta urządzenia grzewczego.
Niski poziom czynnika chłodniczego
Kolejnym z błędów popełnianych przez wykonawców instalacji pompy ciepła jest niedostateczna ilość czynnika chłodniczego. Jest on kluczowy dla procesu przenoszenia ciepła w pompie. Jego niedobór powoduje, że pompa musi pracować ciężej i dłużej, aby osiągnąć żądaną temperaturę. Zbyt niski poziom czynnika chłodniczego może spowodować, że urządzenie nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej ilości ciepła lub chłodu.
Nieodpowiedni zasobnik ciepłej wody użytkowej CWU
Niektóre pompy ciepła mogą, oprócz zapewnienia odpowiedniej temperatury, produkować ciepłą wodę użytkową. Takie modele posiadają zintegrowany z urządzeniem specjalny pojemnik o określonej pojemności, zwany zasobnikiem c.w.u. do pompy ciepła. Instalar powinien wiedzieć, jak prawidłowo dobrać zasobnik do potrzeb mieszkańców i możliwości urządzenia. Błędy spowodowane doborem niewłaściwej pojemności zbiornika mogą spowodować, że pompa ciepła będzie mieć problem z jednoczesnym ogrzewaniem domu i ciepłej wody użytkowej.
Prawidłowy montaż pompy ciepła leży w kompetencjach instalatorów. To właśnie od ich umiejętności zależy, czy instalacja będzie działała optymalnie, spełniając oczekiwania klientów, a także czy uniknie się kosztownych błędów i reklamacji. Równie istotne co umiejętności jest korzystanie z wysokiej jakości komponentów, które można znaleźć w renomowanych hurtowniach PV, takich jak Procarte.
Artykuł zewnętrzny