Ceownik, teownik, dwuteownik - czym się różnią?
Kształtowniki, czyli profile aluminiowe lub stalowe, mają charakterystyczną konstrukcję – w przekroju przypominają niektóre litery alfabetu. Jakie ma to znaczenie dla możliwości ich wykorzystania? Poznaj najważniejsze różnice pomiędzy ceownikami, teownikami i dwuteownikami i dowiedz się, jakie są zastosowania tych profili.
Jakie kształty mają ceowniki, teowniki i dwuteowniki?
Różnice pomiędzy ceownikami, teownikami i dwuteownikami najłatwiej zrozumieć, porównując kształty tych elementów do liter. Ich nazwy działają na wyobraźnię:
- ceownik aluminiowy to profil przypominający w przekroju literę C;
- teownik to profil przypominający w przekroju literę T;
- dwuteownik to profil, który w przekroju wygląda jak dwie litery T połączone ze sobą pionowymi liniami.
We wszystkich rodzajach profili ścianki są ustawione względem siebie pod kątem prostym. Taka konstrukcja ceowników, teowników i dwuteowników sprawia, że doskonale nadają się do tworzenia konstrukcji budowlanych i dobrze radzą sobie z dużymi obciążeniami. Są także lżejsze niż profile prostokątne.
Do czego można wykorzystać ceownik aluminiowy?
Ceownik aluminiowy (https://ulamex.com.pl/ceownik-aluminiowy) to rodzaj profilu, który sprawdzi się zarówno podczas budowy większych konstrukcji, jak i tworzenia elementów małej architektury. Takie kątowniki wykorzystuje się w budownictwie jako elementy mostów, podpór dachów, tarasów, balkonów, a także w motoryzacji i lotnictwie – te lekkie profile służą do konstruowania nadwozi samochodów i samolotów.
Jakie jest zastosowanie teowników i dwuteowników?
Inne rodzaje profili aluminiowych czy stalowych – teowniki i dwuteowniki – również mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Warto mieć na uwadze, że teowniki nieco gorzej radzą sobie z przenoszeniem obciążeń, dlatego lepiej wykorzystywać je do konstruowania mniejszych elementów, np. ogrodzeń, bram, słupów energetycznych. Przydają się także podczas domowych remontów, np. do tworzenia stelaży pod płyty gipsowo-kartonowe.
Konstrukcja dwuteowników sprawia, że są one szczególnie odporne na obciążenia i wyróżniają się dużą nośnością. Dzięki temu można je wykorzystywać jako elementy dużych konstrukcji, takich jak mosty, podpory dróg, stropy, ściany czy hale magazynowe i sportowe. Sprawdzają się także jako części konstrukcyjne maszyn przemysłowych, np. suwnic.
Materiały, z których wykonuje się ceowniki, teowniki i dwuteowniki
Profile w kształcie liter C i T (lub podwójnego T) najczęściej wykonuje się ze stali lub aluminium. Oba rodzaje materiałów wyróżniają się dużą wytrzymałością i nośnością, ale są pomiędzy nimi pewne różnice:
- stal jest twardsza, odporna na rozciąganie, ale nieco mniej odporna na korozję niż aluminium;
- aluminium ma mniejszą wytrzymałość niż stal, jest za to lżejsze (co ma znaczenie w przypadku niektórych konstrukcji) i bardziej plastyczne – to sprawia, że ceownik aluminiowy jest łatwiejszy w obróbce.
Teowniki, dwuteowniki i ceowniki aluminiowe są dostępne w różnych rozmiarach – dotyczy to długości, ale również grubości ścianek. Dzięki temu można łatwo dostosować je do wymogów projektu. Sprawdź szeroką ofertę ceowników hurtowni stali Ulamex.
Artykuł zewnętrzny