Jak organizuje się transfer maszyn przemysłowych i linii technologicznych
Transfer maszyn, które są elementami linii przemysłowych, to trudne przedsięwzięcie. Wymaga profesjonalnego zaplanowania i przeprowadzenia, aby cała operacja przebiegła sprawnie i efektywnie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda organizacja takiego transferu.
Transfer maszyn wymaga stworzenia profesjonalnego planu działania
Aby transfer maszyn przemysłowych przebiegł bezpiecznie i sprawnie, należy się do niego odpowiednio przygotować. Podstawą jest profesjonalny plan, który powinien bazować na różnych informacjach. Dotyczy to na przykład tych pozyskanych w wyniku przeprowadzenia wizji lokalnej, w trakcie której realizowane są pomiary urządzeń.
W planie należy uwzględnić różne czynniki, w tym:
- wielkość linii technologicznej i liczbę maszyn, którą należy przewieźć – ważny jest też poziom skomplikowania urządzeń, który wpłynie na sposób demontażu i ponownego montażu linii;
- odległość między początkowym i końcowym miejscem transferu;
- konieczność załatwienia dodatkowych formalności, związanych na przykład z transportem ponadgabarytowym.
Takie informacje pozwolą ustalić, jakie zasoby będą potrzebne do przeprowadzenia operacji. Transfer maszyn zwykle wymaga zatrudnienia różnych fachowców, na przykład elektryków i hydraulików z odpowiednimi uprawnieniami, a także skompletowania urządzeń transportowych i manipulacyjnych, w tym wózków widłowych. Dlatego usługę relokacji elementów linii technologicznych najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która dysponuje niezbędnymi środkami i doświadczeniem.
Sprawny transfer maszyn zapewni tylko skuteczna koordynacja i nadzór nad całą operacją
Transfer maszyn składa się z wielu etapów. Poza wizją lokalną i opracowaniem planu działania należy zdemontować urządzenia (wymaga to rozrysowania schematów podłączeń, co ułatwi instalację sprzętów w nowej hali) i załadować je na samochody ciężarowe (w przypadku szczególnie ciężkich urządzeń może być potrzebna suwnica), a następnie przewieźć w miejsce docelowe oraz ponownie zmontować (w tym zakresie konieczny jest na przykład zimny rozruch). Wyzwania rosną, jeśli relokacja jest realizowana na znaczną odległość, na przykład między kontynentami, gdy trzeba skorzystać z transportu kombinowanego, drogowo-morskiego.
Bez względu na skalę przedsięwzięcia, niezbędna jest odpowiednia koordynacja pomiędzy poszczególnymi etapami. Transfer maszyn przemysłowych najlepiej powierzyć partnerowi, który zatrudnia inżyniera nadzoru – przykładem jest firma Inrel. Taki inżynier będzie:
- czuwał nad tym, aby relokacja przebiegła terminowo, zgodnie z ustalonym harmonogramem;
- szybko reagował na ewentualne problemy, które mogłyby spowodować opóźnienia – dotyczy to na przykład nagłej awarii jakiejś maszyny;
- weryfikował dokumentację, aby nie było w niej braków.
Inżynier nadzoru będzie potrzebny również do tego, aby transfer maszyn przebiegł zgodnie z odpowiednimi przepisami. Szczególnie istotne znaczenie mają uregulowania z zakresu BHP.
Transfer maszyn to operacja złożona z wielu etapów, które należy ściśle ze sobą zintegrować. Konieczny jest ponadto nadzór nad ich przebiegiem oraz zapewnienie zgodności z przepisami prawa. Takie zadania leżą w gestii inżyniera nadzoru.
Odpowiednio zorganizowany transfer maszyn wymaga idealnego zabezpieczenia ładunku na czas transportu
W trakcie relokacji maszyn uwagę należy zwrócić na wiele aspektów, jednak szczególnie ważne jest zabezpieczenie przewożonych elementów linii technologicznych. Dzięki temu nie dojdzie do ich uszkodzenia czy skorodowania, co mogłoby spowodować znaczne straty finansowe, a także opóźnić ponowne uruchomienie linii.
Transfer maszyn przemysłowych przebiegnie bezpiecznie i efektywnie tylko, gdy zostaną one umieszczone w specjalnych skrzyniach. Najlepsze są takie, które wykonano z drewna fumigowanego, czyli pozbawionego szkodników. Potrzebne są ponadto wytrzymałe pasy transportowe oraz czujniki temperatury i wilgotności czy przechyłu znajdujące się w skrzyniach, które pomogą zapobiec, odpowiednio, pojawieniu się rdzy na maszynach oraz ich przewróceniu się podczas podróży drogą morską (na przykład w wyniku intensywnego kołysania się statku w trakcie sztormu).
Za każdym razem, gdy czeka Cię transfer maszyn, operację warto powierzyć doświadczonej firmie. Zadba ona o profesjonalne zaplanowanie i przeprowadzenie całej operacji, w tym skoordynowanie ze sobą poszczególnych etapów, dobranie odpowiednich zasobów ludzkich i sprzętowych oraz zapewnienie nadzoru ze strony wykwalifikowanego inżyniera.
Artykuł zewnętrzny