Czym charakteryzują się nitokołki i do czego się je wykorzystuje?
Elementy złączne to kategoria obejmująca różne akcesoria służące przede wszystkim do tworzenia trwałych i wytrzymałych połączeń. Zalicza się do niej także nitokołki, które – mimo swojego niepozornego wyglądu – pełnią bardzo ważną funkcję. Dowiedz się, czym się charakteryzują oraz jakie mają zastosowanie.
Czym są nitokołki?
Nitokołki, czyli inaczej nity gwintowane, to elementy złączne będące połączeniem nitów i kołków. Mają one formę walca i są przystosowane do obustronnego nitowania. Ich łby mogą mieć różne kształty, dzięki czemu mają szerokie zastosowanie. Nitokołki zapewniają trwałe połączenie dzięki przenoszeniu niewielkich sił między elementami. Ich montaż jest znacznie szybszy oraz łatwiejszy niż np. spawanie czy skręcanie ze sobą poszczególnych części.
Te elementy złączne świetnie sprawdzają się głównie w przypadku łączenia elementów wykonanych ze stali, a także tworzywa sztucznego i drewna. Można je zastosować w trudnodostępnych miejscach po wcześniejszym dopasowaniu nitokołków pod względem kształtu łba.
Co warto wiedzieć o nitokołkach?
Nitokołek sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie wykonanie trwałego połączenia. Jego konstrukcja sprawia, że nie trzeba stosować nakrętek czy podkładek. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych elementów złącznych, które różnią się od siebie przede wszystkim:
- materiałem wykonania – mogą być zrobione ze stali nierdzewnej lub aluminium,
- średnicą gwintu – musi być ona dopasowana do otworu montażowego,
- długością – zależy od grubości łączonych elementów.
Zdecydowanie najlepszym wyborem są nitokołki ze stali nierdzewnej odpornej na korozję i niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Ich parametry zawsze muszą być dopasowane do konkretnego zastosowania, aby były w stanie stworzyć trwałe i wytrzymałe połączenia. Warto wybierać nitokołki DIN 1476 spełniające normę ISO 8746, które wyróżniają się niezawodnością i najwyższą jakością.
Nitokołki – najważniejsze zalety
Podsumowując, do najważniejszych zalet tych akcesoriów montażowych można zaliczyć przede wszystkim:
- uniwersalne zastosowanie – sprawdzą się zarówno w profesjonalnym użyciu, jak i w amatorskich warsztatach,
- bezpieczeństwo – ich zastosowanie nie stwarza ryzyka uszkodzenia elementów, które mają zostać ze sobą połączone,
- wytrzymałość – są odporne na obciążenia i można ich używać w trudnych warunkach środowiskowych,
- wygodę – umożliwiają szybkie tworzenie połączeń bez konieczności stosowania dodatkowych elementów.
Warto także zwrócić uwagę na to, że dzięki główkom o niewielkich rozmiarach nie wystają one ponad powierzchnię łączonych materiałów. Zapewnia to estetyczny wygląd całej konstrukcji.
Nitokołki są niezastąpione podczas różnych prac remontowych i wykończeniowych, ale nie tylko. Wykorzystuje się je m.in. do łączenia elementów konstrukcji budowlanych, a także w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i kolejowym. Aby zapewniały trwałe połączenia., muszą być wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci i innych niekorzystnych warunków.
Artykuł zewnętrzny