Krok w przyszłość z odnawialnymi źródłami energii - jak zaimplementować OZE w swoim domu?
Inwestowanie w odnawialne źródła energii dla domów jednorodzinnych ma sens przede wszystkim wtedy, kiedy chcesz osiągnąć niemalże pełną niezależność energetyczną od publicznych dostawców. To jednak nie wszystko. Energia pozyskiwana z fotowoltaiki to także ekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Chcesz przygotować swój dom do przyjęcia odnawialnych źródeł energii? Zobacz poradnik i zacznij planować inwestycję w fotowoltaikę dla swojego domu.
Jakie rozwiązania OZE są korzystne dla właścicieli domów jednorodzinnych?
W dzisiejszych czasach jest wiele systemów, które można skutecznie zaimplementować w domach jedno- i wielorodzinnych. Inwestycja w OZE obejmuje przede wszystkim rozwiązania, które przyczyniają się do poprawy efektywności energetycznej budynku, redukcji kosztów utrzymania nieruchomości oraz ochrony środowiska naturalnego.
Trzy popularne rozwiązania dla właścicieli domów to:
- Fotowoltaika – systemy fotowoltaiki montowane np. na dachu domu jednorodzinnego to najpopularniejsze rozwiązanie. W ten sposób możesz prawie całkowicie uniezależnić się energetycznie od publicznych dostawców prądu, a już na pewno znacznie zmniejszysz swoje rachunki za prąd.
- Pompy ciepła – systemy grzewcze w nowych domach to najczęściej ogrzewanie podłogowe uzupełnione elektrycznymi grzejnikami. W tym przypadku pompy ciepła np. powietrze-woda, będą idealnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych. W połączeniu z fotowoltaiką koszty eksploatacji jednostki grzewczej będą znikome.
- Małe elektrownie wiatrowe – to rzadko stosowane rozwiązanie, ale jak najbardziej efektywne, jeśli chodzi o zagadnienia OZE. Niewielkie turbiny o mocy kilkunastu kW są w stanie po części pokryć zapotrzebowanie na prąd w całym domu.
Jeśli poważnie myślisz o inwestycji w OZE i oszczędnościach z tym związanych, koniecznie skontaktuj się z ekspertami. O kompleksowe wsparcie możesz zwrócić się do specjalistów Woltair.
W jaki sposób rozpocząć inwestycję w odnawialne źródła energii dla domu?
Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania, postaraj się przeprowadzić kompletny audyt energetyczny budynku. To podstawa, aby dowiedzieć się, jakie jest ogólne zapotrzebowanie na energię elektryczną. W ten sposób ułatwisz sobie proces dostosowania mocy instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła dla swojego domu.
Przydatny jest także kalkulator fotowoltaiki na Woltair.pl. W ramach jednego narzędzia dowiesz się, jaka moc instalacji będzie optymalna, a także oszacujesz koszty przeprowadzenia takiej inwestycji.
Kiedy masz już audyt, możesz rozpocząć od następujących działań:
- Oszacuj, jakie rozwiązania OZE będą najkorzystniejsze dla Twojego domu.
- Przygotuj projekt instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła wraz z systemem grzewczym – możesz poprosić o pomoc ekspertów firmy Woltair.
- Wykonaj prace termomodernizacyjne w budynku – dzięki temu poprawisz efektywność grzewczą i energetyczną.
Na koniec nie pozostaje nic innego, jak złożyć zamówienie na zakup i instalację pompy ciepła, fotowoltaiki lub jakichkolwiek innych systemów powiązanych z OZE dla domu jednorodzinnego. W tym przypadku kluczowe jest rzetelne wykonawstwo – najlepiej skontaktować się z polecanymi monterami, którzy od A do Z zajmą się poprowadzeniem inwestycji w odnawialne źródła energii.
Artykuł zewnętrzny