Zastosowanie i rodzaje kolan hamburskich
Kolana hamburskie to jedne z podstawowych elementów instalacji rurowych. Dzięki nim możliwa jest zmiana kierunku rurociągu w łagodny sposób oraz uzyskanie pożądanego kształtu instalacji. Kolana hamburskie mają bardzo szerokie zastosowanie – są używane m. in. w instalacjach wodnych, kanalizacyjnych oraz odprowadzających czynniki płynne, które dzięki nim stają się wydajniejsze oraz mogą być ułożone właściwie wszędzie. Sprawdźmy, czym są kolana hamburskie, jakie ich rodzaje wyróżniamy oraz gdzie elementy te są najczęściej stosowane!
Czym są kolana hamburskie? Jaką pełnią funkcję?
Rury to podstawowy element każdej instalacji przemysłowych. Z zasady posiadają prosty przebieg, który pozwala na prowadzenie instalacji tylko w jednym kierunku. Aby możliwe było stworzenie zamkniętej instalacji lub zmiana kierunku jej przebiegu, konieczne jest skorzystanie z dodatkowych elementów – kolan hamburskich. To bardzo istotny dodatek do każdej instalacji, za pomocą którego możliwe jest kształtowanie rurociągu oraz dopasowanie jego przebiegu do specyfiki pomieszczenia.
Kolano hamburskie to jedna z dostępnych w sprzedaży kształtek. Jego cechą charakterystyczną jest łagodny kąt wygięcia, który uzyskiwany poprzez rozpęczanie rury połączone z jednoczesnym jej wyginaniem. Kolana hamburskie występują w różnych rozmiarach, w tym także o bardzo małych promieniach. Poszczególne elementy różnią się między sobą gatunkiem stali, z którego zostały wykonane, kątem gięcia, rozmiarem, a także obecnością szwu lub jego brakiem.
Podział kolan hamburskich. Jakie ich rodzaje wyróżniamy?
Największą popularnością cieszą się stalowe kolana hamburskie bezszwowe. Jak sama nazwa wskazuje, są one wykonane z jednego bloku stali i pozbawione widocznego szwu. Rozwiązanie to bardzo dobrze znosi wahania temperatur oraz jest dostosowane do pracy w instalacjach z wysokim ciśnieniem.
Kolana szwowe są natomiast spotykane dużo rzadziej. Stosuje się je głównie w systemach niskociśnieniowych, w których ryzyko wystąpienia nieszczelności jest niskie – kolana hamburskie szwowe, ze względu na obecność szwu, są bowiem szczególnie narażone na nieszczelność.
Dostępne w sprzedaży kolana hamburskie mogą różnić się między sobą kątem gięcia, na którego rozpoznanie pozwala ich odpowiednie oznaczenie. W polskich normach obowiązują oznaczenia 2D, 3D i 5D, gdzie litera D oznacza średnicę nominalną kolana.
Różny może być także sam kąt, pod którym skręca kolano – wartość ta jest podana w stopniach, np. kolano hamburskie z oznaczeniem 90° będzie skręcało pod kątem prostym. Grubość ścianki kolana poprzedzona jest natomiast znakiem x, a średnica rury podawana w calach, na końcu opisu produktu.
Źródło: https://www.firmamonstal.pl/kolanahamburskie.html
Kolana hamburskie i ich rola oraz zastosowanie w instalacjach stalowych
Kolano hamburskie są jedną z najważniejszych kształtek. Są wykorzystywane na masową skalę w instalacjach różnego typu – zarówno domowych, jak i przemysłowych. Ich stosowanie wiąże się z licznymi korzyściami. Po pierwsze, łagodny kształt kolana nie zaburza przepływu gazów i płynów przez instalację. Wykonane ze stali kolana hamburskie są ponadto odporne na działanie agresywnych substancji – z powodzeniem mogą być więc montowane w instalacjach przenoszących substancje przemysłowe, które uszkodziłyby kolana hamburskie z tworzyw sztucznych.
Stal, z której wytwarzane są kolana hamburskie jest jednym z najtrwalszych materiałów. W związku z tym, kształtki te wykazują bardzo wysoką odporność na czynniki zewnętrzne. Świetnie sprawdzają się więc wszędzie tam, gdzie wymiana poszczególnych elementów instalacji jest utrudniona. Duży wybór dostępnych w sprzedaży kolan hamburskich pozwala natomiast na ich idealne dopasowanie do parametrów i specyfiki praktycznie każdej instalacji, co czyni z nich elementy uniwersalne, o szerokim zastosowaniu.
Ze względu na posiadane właściwości, kolana hamburskie są najczęściej stosowane w przemyśle. Świetnie sprawdzają się m. in. w instalacjach, które przenoszą agresywne płyny i gazy. Ich zakres zastosowań jest jednak znacznie szerszy – z kolan hamburskich z powodzeniem korzysta bowiem także branża spożywcza, azotowa oraz chemiczna. Warto jednakże zaznaczyć, że kształtki te świetnie nadają się także do montażu w standardowych instalacjach wodnych i gazowych, umożliwiając łagodne kształtowanie ich przebiegu oraz dopasowanie do każdego pomieszczenia.
Artykuł zewnętrzny